Sabang

Sabang / Indonésie

V severovýchodním cípu sopečného ostrova Weh (nazývaného také Pulau Weh nebo Sabang) a na dalších několika ostrůvcích se asi 15 kilometrů severně od pevninské indonéské Sumatry rozkládá Sabang. Město na břehu Andamanského moře v regionu Aceh je největším na ostrově a má asi 32 tisíc obyvatel.

Ostrov byl původně připojen k pevninské části Sumatry, k jeho oddělení mořem pak došlo vinou výbuchu sopky v pleistocénu. Od konce 19. století byl Sabang důležitým přístavem přehlížejícím rušný Malacký průliv, za druhé světové války byl pak ostrov okupován Japonci, kteří tady vybudovali řadu bunkrů a pevnůstek. V roce 2004 zasáhlo oblast silné zemětřesení a následná série vln tsunami, jež měla jen v Indonésii na svědomí přes 130 tisíc mrtvých. Dnes ostrov láká na ekoturistiku i prvotřídní potápění.

Město s poklidnou, koloniální atmosférou toho až na ulici lemovanou několika historickými domy a pouličními restauracemi turistům příliš mnoho nenabízí. Na kopci nad Sabangem se tyčí pozůstatky japonského bunkru, hlavní atrakcí jsou ale jednoznačně překrásné pláže. Anoi Itam na východním pobřeží se může pochlubit jedinečným černým pískem, asi hodinu jízdy západně od přístavu pak leží Gapang se stánky s občerstvením, dostupným ubytováním a takzvanými fumarolami, sopečnými exhalacemi pod hladinou moře.

Už jen kousek je to odsud na Iboih, nejrušnější pláž na ostrově, jež je oblíbenu základnou potápěčů: přímo u břehů asi 150 metrů dlouhé bílé písečné pláže se totiž rozkládá ostrůvek Rubiah s úchvatným korálovým útesem s bohatstvím tropických druhů včetně vzácného žraloka velkoústého.

Weh je známý svým jedinečným ekosystémem a velká část jeho vnitrozemí byla prohlášena chráněnou oblastí. Uprostřed tropické džungle se k nebi vypíná vrchol stále aktivní sopky Jaboi se stejnojmennou geotermální oblastí, kde si zájemci mohou prohlédnout sírová pole nebo bublající bahenní jezírka.

V severozápadním cípu ostrova stojí mohutný betonový Památník nultého kilometru Indonésie, nejsevernější místo země s nádhernými výhledy na moře. Ty je možné užít si také od jeskyně Gua Sarang na západním pobřeží – k hezkým skalním formacím sice vede řada kluzkých schodů, ale výsledná scenérie stojí za vynaloženou námahu.

Ochutnat kořeněné indonéské jídlo (smaženou rýži nebo nudle s mořskými plody či kuřecím masem) z pouličních stánků je nutností, stejně jako alespoň jeden šálek výtečné kávy z oblasti Aceh.

Místa, která stojí za to vidět

Iboih Beach – Relaxujte na nejrušnější pláži ostrova a u ostrůvku Rubiah objevujte život korálového útesu pod mořskou hladinou.

Tapak Gajah Japanese Bunker – Nahlédněte do zajímavé historie ostrova za druhé světové války při prohlídce bývalého japonského bunkru.

Gua Sarang – Sestupte po kluzkém schodišti k zajímavým skalním formacím, jděte si zaplavat nebo šnorchlovat.

Jaboi Geothermal Spot – Nenechte si ujít výstup na vrchol aktivní sopky se sírovými poli a horkými bahenními jezírky.

Gapang Beach – Se šnorchlem nebo bombou na zádech pozorujte zajímavý geotermální jev, fumaroly pod hladinou moře.

Kilometer 0 Monument – Staňte na nejsevernějším bodě Indonésie a užijte si nádherné výhledy od majestátního památníku.

Anoi Itam Beach – Zavítejte na krásnou pláž s jedinečným černým pískem i pozůstatky japonského opevnění.


Místa, která stojí za to vidět