Akaroa

Akaroa / Nový Zéland

Ve středu poloostrova Banks jihovýchodně od Christchurch, největšího města Jižního ostrova Nového Zélandu, se ve stejnojmenném přístavu na břehu Tichého oceánu rozkládá Akaroa. Městečko má asi 700 stálých obyvatel.

Akaroa byla odedávna osídlena původními maorskými kmeny, které jí daly její název – „Dlouhý přístav“. Roku 1838 koupili rozsáhlé území v oblasti francouzští přistěhovalci. Když sem o 2 roky později dorazili, setkali se tady s britskými kolonizátory, s nimiž bok po boku následně oblast dnešního města osidlovali a zanechali na ní nesmazatelnou stopu. Zajímavá koloniální minulost Akarou zformovala do podoby, která sem dnes – spolu s překrásnou scenérií – přitahuje tisíce domácích i zahraničních turistů.

Jediná francouzská kolonie Nového Zélandu vítá své návštěvníky uličkami s francouzskými jmény. Ty jsou lemované hezkými historickými domy, které dnes hostí vybrané restaurace, charakterní kavárny, butiky i obchody se suvenýry. Hezké moderní Muzeum Akaroa zahrnuje hned tři historické budovy, jeho expozice pak mapuje vývoj města s důrazem na 19. století a koloniální dobu.

Sýrárna Barrys Bay Cheese už více než sto let vyrábí svůj vynikající sýr původní metodou. Návštěvníci si tady v sezoně mohou sýr nejen koupit, ale také každý druhý den sledovat, jak se tato pochoutka vlastně vyrábí.

Městečko je obklopené zbytky prastarého vulkánu a okolní kopce jsou protkané sítí pěších treků, které zvou ke krátkým procházkám i delším výšlapům.

Z pěkné pláže Akaroa je často možné pozorovat Hectorovy delfíny, kdo má zájem, může si tady s nimi dokonce zaplavat. Oblíbenou aktivitou jsou také vyjížďky na lodích za pozorováním velryb nebo tučňáků.

Jedinečnou turistickou atrakcí je Obrův dům s extravagantními barevnými keramickými sochami, zasazenými v nádherném prostředí terasových zahrad. Příjemná je také procházka zahradou v zátoce Fishermans Bay, kde se návštěvníci mohou seznámit jak s původními, tak s exotickými druhy rostlin. Krásné výhledy na Pacifik jsou pak už jen bonusem navíc.

Kdo chce vyrazit za hranice města, může navštívit farmu Shamarra, která se soustředí na chov alpak. Ty je možné si tady nejen prohlédnout, ale také je nakrmit nebo si na památku odvézt pěkný suvenýr vyrobený z jejich vlny.

V přístavním městečku není nouze o prvotřídní restaurace. Kromě francouzské kuchyně tady nechybí restaurace italské, prim ale rozhodně hrají mořské plody: Akarou by nikdo neměl opustit bez ochutnávky místních mušlí, čerstvého lososa nebo jen „obyčejné“ fish and chips, obalované ryby s hranolkami.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Akaroa