X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Auckland
Auckland

Plavby v okolí

Auckland / Nový Zéland

Na severu Severního ostrova Nového Zélandu se rozkládá Auckland. Multikulturní město dvou velkých přístavů –Manukau v Tasmánském moři a Waitemata v Tichém oceánu - je se svými 1,5 miliony obyvatel největším v zemi a domovem největší polynéské populace na světě. 

Město vzniklo na sopečném poli, které je aktivní dodnes. Oblast byla poprvé osídlena kolem roku 1350 maorskými kmeny, v roce 1840 tady Britové založili svoji kolonii. Mezi lety 1841 a 1865 byl Auckland hlavním městem země, a přesto, že poté jeho roli převzal centrální Wellington, zůstává město finančním centem země, centrem vzdělanosti a také jedním z nejdražších míst k životu na světě.

Centru Aucklandu dominuje ikonická, 328 metrů vysoká Sky Tower, největší volně stojící struktura jižní polokoule. Z její vyhlídkové plošiny se nabízí překrásné výhledy na moře a přístav, lemovaný hezkými bary, kavárnami a luxusními jachtami – ne nadarmo se Aucklandu často přezdívá „Město plachet“. Jedním ze symbolů Aucklandu je ikonický, přes kilometr dlouhý Přístavní most, vystavěný v polovině 20. století. Hlavní Královská ulice je lemovaná kavárnami, restauracemi a obchody, příznivci umění a dobré kávy by si pak neměli nechat ujít návštěvu předměstí Posonby. 

Auckland Domain je nejstarším a jedním z největších parků města a domovem rozsáhlých zimních zahrad. Vulkanickou minulost Aucklandu je dobře vidět třeba na hoře Mount Eden: zatravněný kráter je jeho nejvyšším přirozeným bodem a nabízí 360stupňové výhledy do širokého okolí.

Příznivci poznání by si měli zavítat do Námořního muzea se zajímavou expozicí na téma námořní historie Nového Zélandu od prvních polynéských průzkumníků po současnost. Aucklandské válečné muzeum sídlí v nádherné novo-klasicistní budově z roku 1929 a je jedním z nejdůležitějších svého druhu v celé zemi. Na 15 tisíc děl autorů, mezi nimiž jsou známí novozélandští umělci i autoři z tichomořských ostrovů, pak shromažďuje Aucklandská galerie umění.

Nejen dětem se bude líbit v Aucklandské ZOO nebo v Mořském akváriu Kelly Tarlton s tropickými rybami, žraloky, želvami a antarktickou sekcí s tučňáky. Příznivci aktivního trávení volného času mohou vyrazit na pěší trek do oblasti horských hřebenů Hunua nebo Waitakere, kdo se na sport raději jenom dívá, může tak ve velkém stylu učinit na stadionu v Eden Parku, kde se nezřídka kdy konají také mezinárodní zápasy v rugby.

Západní pobřeží Aucklandu se může pochlubit hned několika oblíbenými surfařskými plážemi, jako jsou například Piha, Muriwai nebo Bethells. K městu patří také hned několik ostrovů, tím nejznámějším je druhý největší ostrov zálivu Hauraki, Waiheke, proslulý svými krásnými plážemi, lesy, vinicemi a olivovými háji.

Multikulturní město nabízí menu ze všech koutů světa a o prvotřídní restaurace tady není nouze. Ať už si návštěvníci vyberou francouzskou, italskou nebo třeba asijskou kuchyni, chybu nikdy neudělají, když ji zapijí skvělým místním vínem – lahodným ryzlinkem nebo plným syrahem.

Místa, která stojí za to vidět

Sky Tower – Kochejte se panoramatickými výhledy z 328 metrů vysoké věže, nejvyšší volně stojící struktury na jižní polokouli.

Auckland Art Gallery – Obdivujte tisíce děl známých novozélandských umělců a prohlédněte si také jedinečnou kolekci autorů z tichomořských ostrovů.

Eden Park – Nahlédněte do sopečné minulosti oblasti na okraji kráteru a nejvyšším přirozeném bodě Aucklandu, odkud se vám otevřou nádherné výhledy na město.

Auckland War Memorial Museum – Seznamte se s válečnou historií Nového Zélandu v jednom z nejvýznamnějších muzeí svého druhu.

Kelly Tarlton´s Sea Life Aquarium – Pozorujte tropické ryby, želvy i žraloky a nahlédněte také do antarktické sekce, která je domovem otužilých tučňáků.

Waiheke Island – Nenechte si ujít návštěvu překrásného ostrova, proslulého svými hezkými plážemi, olivovými háji a úrodnými vinicemi.

Posonby – Zavítejte do čtvrti známé svými hezkými kavárnami, uměleckými galeriemi a prvotřídními restauracemi.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Aucklandu