Dunedin
Dunedin

Plavby v okolí

Dunedin / Nový Zéland

Na poloostrově Otago se ve stejnojmenném regionu na východním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu rozkládá Dunedin. Město má asi 120 tisíc obyvatel a je tak druhé největší na ostrově.

Archeologické nálezy prokazují, že Dunedin byl osídlen už ve 13. století původními maorskými obyvateli. V roce 1770 přistál na poloostrově kapitán James Cook a ve 30. letech 19. století tady vznikla velrybářská stanice. První Evropané – Skotové - se ve městě začali usazovat kolem roku 1848 a Dunedin je tak nejstarším na Novém Zélandu. V době zlaté horečky, která ve středním Otagu propukla v 60. letech 19. století, město zbohatlo a mezi lety 1878 a 1881 bylo dokonce, co se týče území, největším městským sídlem Nového Zélandu. V roce 1869 byla založena Univerzita Otago, nejstarší v zemi. Dunedin je dnes díky ní nejen mladistvým a živým univerzitním městem, ale také oblíbeným turistickým cílem.

Ne nadarmo se Dunedinu přezdívá „Edinburgh jihu“: nejen, že na to odkazuje jeho jméno, ale město se může pochlubit také hezkou viktoriánskou architekturou, která v zemi nemá obdoby. Dobrým příkladem je rozsáhlá budova železniční stanice z roku 1906, známá svojí „perníkovou“ architekturou, nádhernou mozaikovou podlahou a vitrážovými okny. Kromě nákupu jízdenek na vyhlídkovou jízdu vlakem do překrásné soutěsky Taieri je tady dnes možné prohlédnout si třeba Sportovní síň slávy.

Centrem města je Octagon, osmiúhelníkové náměstí se sochou skotského básníka Roberta Burnse, hezky zrekonstruovanou budovou radnice, Veřejnou uměleckou galerií a řadou hezkých kaváren a restaurací.

Kdo se chce o historii i současnosti Dunedinu dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea Otaga, jednoho z nejlepších v zemi. Zajímavostí je pak ulice Baldwin, podle Guinessovy knihy rekordů nejstrmější na světě. Zájemci o trochu pohybu mohou absolvovat asi 10minutovou procházku na její vrchol.

Město je dobrou základnou pro výlety na poloostrov Otago s jeho krásnými plážemi, koloniemi tučňáků a tuleňů a největší kolonií albatrosů královských na světě. Za to určitě stojí i návštěva hezkých botanických zahrad nebo hradu Larnach, vystavěného v 70. letech 19. století.

Na své si v Dunedinu přijdou milovníci sladkého – město je domovem čokoládovny Cadbury, která nabízí malé muzeum i komentované prohlídky s průvodcem – i příznivci zlatého moku, kteří mohou pro změnu navštívit pivovar Speight´s. Co se týče místních specialit, šlápnout vedle snad není možné s místními čerstvými rybami a mořskými plody, jež tady servírují z moře přímo na talíř.

 

 

Místa, která stojí za to vidět

The Octagon – Projděte se po centrálním osmiúhelníkovém náměstí s hezkou budovou radnice, uměleckou galerií i řadou pěkných kaváren.

Dunedin Railway Station – Prohlédněte si známou „perníkovou“ železniční stanici z roku 1906, a když už jste tady, rovnou si kupte lístek na vyhlídkovou jízdu do překrásné soutěsky Taieri.

Baldwin Street – Zapoťte se při procházce po ulici, zapsané v Guinessově knize rekordů jako nejstrmější na světě.

St. Paul´s Cathedral – Obdivujte monumentální stavbu kostela z poloviny 19. století s hezkými vitrážovými okny.

Otago Settlers Museum – Seznamte se s historií regionu i mořským životem v oblasti v jednom z nejlepších muzeí Nového Zélandu.

Cadbury World – Nenechte si ujít prohlídku továrny na čokoládu, navštivte malé muzeum a ochutnejte nejeden sladký vzorek.  

Taiaroa Head – Vyrazte z města až na severovýchodní cíp poloostrova Otago, který je domovem největší kolonie albatrosů královských na světě.


Místa, která stojí za to vidět