X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Gisborne
Gisborne

Plavby v okolí

Gisborne / Nový Zéland

Na východním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu se v Zátoce chudoby rozkládá na soutoku tří řek největší město regionu. Gisborne se 36 tisíci obyvateli je nejvýchodnějším městem země a údajně prvním městem na celém světě, které každý den vítá slunce.

Oblast Gisbone, známá původně jako Turanga, byla osídlena už před více než 700 lety. V roce 1768 na pláži Kaiti přistál kapitán James Cook na své lodi Endeavour, později se místo stalo oblíbeným cílem obchodníků a velrybářů. V roce 1870 bylo město přejmenováno na počest novozélandského koloniálního sekretáře Williama Gisbornea a dostalo svůj stávající název. Do dnešních dnů si Gisborne uchovává svůj maloměstský šarm a přátelskou atmosféru a je oblíbenou destinací nejen domácích, ale i zahraničních turistů.

Ty sem lákají nádherné písečné pláže, které zvou nejen ke koupání, ale také k surfování. Procházka podél hezkých bílých útesů, lemujících zátoku, připomene časy, kdy v oblasti přistáli první Evropané. V Gisborne jsou k vidění hned dvě sochy kapitána Cooka (jedna z nich je „falešná“) a také socha 12letého Nicholase Younga, člena posádky, který Nový Zéland spatřil jako úplně první.

Z hory Kaiti jsou nádherné výhledy do širokého okolí a oblast je bohatá také na archeologické nálezy, spojené s prvními obyvateli. Odkryta tady byla pohřebiště, terasy a odpadní jámy, ale také místo dřívějšího opevněného hradiště, které se nachází nedaleko od vrcholu.

Jednou z oblíbených atrakcí Gisborne je zrestaurovaný parní vlak z roku 1896, jediný svého druhu v zemi. Projížďka v jednom ze tří vagonů je zajímavým zážitkem, který by si neměli nechat ujít nejen milovníci železnice.

Nedaleko od města se nachází hned dvě arboreta, Eeastwoodhill a Hackfalls, a příznivé podnebí regionu přeje pěstování a výrobě vína, jímž je město proslulé. Gisborne je třetím největším producentem vína Nového Zélandu a ne nadarmo se mu přezdívá „hlavní město chardonnay“. První zastávkou milovníků tohoto moku by se mělo stát Vinařské centrum Gisborne, hned druhou potom jednotlivá vinařství, která zvou v letních měsících na ochutnávku. Kdo dává přednost pivu, může zavítat do místního pivovaru Sunshine.

Město je domovem silné maorské populace, která tvoří asi polovinu jeho obyvatel. Kdo chce nahlédnout do maorské kultury, měl by navštívit některé ze dvou „marae“ („setkávacích domů“) – Te Poho-O-Rawihi nebo Te Kuri a Tuatai.

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Gisborne