X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Tauranga
Tauranga

Plavby v okolí

Tauranga / Nový Zéland

V severní části Severního ostrova Nového Zélandu se ve stejnojmenném přístavu rozkládá Tauranga. Město je největším v region zátoky Hojnosti a má asi 140 tisíc obyvatel.

Tauranga byla osídlena maorskými kmeny už ve 13. století, roku 1835 sem dorazili první Evropané a o 3 roky později tady byla založena misie. Městem se Tauranga stala v roce 1963, dnes je největším přístavem Nového Zélandu, centrem obchodu, mezinárodního trhu, ale i kultury a módy.

Prohlídku města je možné začít procházkou po hezkém nábřeží, lemovaném restauracemi, servírujícími čerstvé ryby a mořské plody. Gregoriánská budova misijní stanice z poloviny 19. století je údajně nejstarší stavbou v celé zátoce Hojnosti a je obklopená hezkou anglickou zahradou. Už v roce 1881 byl ze dřeva novozélandských stromů kauri postaven dům Brain Watkins, jeden z mála v zemi s dochovaným originálním vybavením.

Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu umělecké galerie s expozicí místního, zélandského i mezinárodního umění. V Historické vesnici na 17. je v originálních i rekonstruovaných historických budovách možné nahlédnout do minulosti Taurangy a nakoupit tady umělecké i dárkové předměty.

Tauranga je oblíbenou prázdninovou destinací s nádhernými písečnými plážemi, jezery a vodopády a může se pochlubit celou řadou parků. Jednou z největších je Tauranga Domain, v zelený prostor se proměnil také bývalý důl Te Puna s řadou pěších treků a hezkými výhledy.

Most přes přístav spojuje město s Mount Maunganui, plážovým městečkem s horkými slanými bazény. Na vyhaslou sopku stejného jména vede řada klikatých cest a z jejího vrcholu jsou nádherné výhledy do širokého okolí.

Tauranga je snovou destinací příznivců aktivního trávení volného času: oblíbené jsou golf, pěší turistika, cyklistika nebo rafting. Zátoka Hojnosti je lemována kilometry překrásných písečných pláží, ideálních k plavání, surfování nebo rybaření. Na své si tady ale přijdou také potápěči: v zátoce se nachází celá řada ostrovů, pod hladinou moře pak hezký korálový útes.

Asi hodinu jízdy jižně od Taurangy leží na břehu stejnojmenného jezera Rotorua, oblast známá svou geotermální aktivitou, horkými prameny a maorskou kulturou. Gejzír Lady Knox posílá každý den do vzduchu stovky litry horké vody a za prohlídku určitě stojí také bublající bahenní jezírka. Na člunu nebo vrtulníkem je přístupný Bílý ostrov, nejaktivnější sopka Nového Zélandu, vzdálená asi 50 kilometrů od pobřeží města.

Tauranga je známá svými čerstvými rybami a mořskými plody. Nejlepší ryba s hranolkami (fish&chips) se připravuje před očima zákazníků přímo v přístavu, ve Fresh Fish Market


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Bonus

Nový Zéland, Austrálie z Auckladnu na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Nový Zéland, Austrálie
Nalodění: Auckland, Nový Zéland
Vylodění: Sydney, Austrálie
Trvání: 11 nocí