X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Rabaul

Rabaul / Papua Nová Guinea

Na severovýchodním pobřeží Nové Británie, největšího z Bismarckova souostroví Papuy-Nové Guiney se na břehu Bismarckova moře rozkládá Rabaul. Přístav v zátoce Blanche v provincii Východní Nová Británie má asi 8 tisíc obyvatel.

Město bylo vystavěno kolem Simpsonova přístavu v době, kdy region mezi lety 1884 a 1919 ovládalo Německo. Od roku 1910 sloužil Rabaul coby velitelství Německé Nové Guiney, a to až do počátku první světové války, kdy se oblasti zmocnila Británie. Až do roku 1937, kdy bylo poprvé zničeno výbuchem sopky, bylo město centrem australského Teritoria Nová Guinea, za druhé světové války pak základnou japonského námořnictva v jižním Pacifiku. Až do roku 1994 byl Rabaul hlavním městem provincie, roku 1994 ho však znovu zničil spad vulkanického popela a hlavní město bylo přesunuto do nedalekého Kokopa. Dnes je Rabaul vyhledávaný pro své sopky, skvělé potápění a šnorchlování, nádhernou scenérii, válečnou historii i jedinečnou faunu a floru.

Dobu německé kolonizace přibližuje malé, ale zajímavé muzeum, sídlící v budově bývalého klubu Nové Guiney. Hezká koloniální budova přežila druhou světovou válku i následný výbuch sopky a stojí za prohlídku stejně jako její historické fotografie a artefakty.

Častým cílem návštěvníků je „starý“ Rabaul, pozůstatky města zničeného v roce 1994 sopečnou erupcí. Po cestě k patě vulkánu je možné prohlédnout si ruiny letiště i mnoha domů, zajímavé jsou ale také horké prameny, které tady vyvěrají ze země a na pláži se míchají s oceánskou vodou. Aktivně založení by si neměli nechat ujít náročný výstup na vrchol sopky Tuvurvur: za námahu je odmění úchvatné panoramatické výhledy na překrásnou scenérii tropického ostrova. Ty se otevírají také od vulkanologické observatoře, založené po erupci z 30. let, jejímž cílem je sledovat aktivitu 14 aktivních a 23 nečinných sopek souostroví.

Zájemci o válečnou historii mohou navštívit japonský bunkr admirála Yamamota a také válečný hřbitov Bita Paka, ležící asi hodinu jízdy jihovýchodně od Rabaulu. Stejným směrem se nachází také Kokopo a jeho válečné muzeum, kam by měli zavítat všichni, kteří chtějí do dějin nahlédnout ještě blíže. Široká sbírka muzea zahrnuje válečné japonské, australské i americké artefakty a nechybí v ní malé tanky nebo vraky letadel.

Rabaul je vyhledávanou základnou potápěčů a milovníků šnorchlování, kteří tady pod mořskou hladinou najdou doslova zlatý poklad: kromě pestrých ryb a dalších tvorů na ně čekají vraky lodí, potopených v přístavu za druhé světové války.

Kdo si chce z Papuy-Nové Guiney odvézt hezký suvenýr, může na místním trhu sáhnout třeba po pleteném košíku nebo barevné tašce z přírodních materiálů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Španělsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Curacao, Kolumbie, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fidži, Nový Zéland, Austrálie, Papua Nová Guinea, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko z Barcelony na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Curacao, Kolumbie, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fidži, Nový Zéland, Austrálie, Papua Nová Guinea, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Tokio, Japonsko
Trvání: 74 nocí