Willemstad (Curacao)
Willemstad (Curacao)

Plavby v okolí

Willemstad (Curacao) / Autonomní státy Nizozemska

Na jihozápadním pobřeží ostrova Curacao leží jeho hlavní město, Willemstad. Ostrov v jižní část Karibského moře patří k Nizozemskému království a je největším ze šesti ostrovů, které před rozpadem formovaly souostroví Nizozemské Antily. Město má asi 150 tisíc obyvatel.

Punda, nejstarší ze stávajících čtvrtí města, byla založena v roce 1634, když se Nizozemci zmocnili ostrova, drženého od konce 15. století Španělskem. V roce 1954 získalo Curacao na Nizozemsku nezávislost, vliv země – kulturní i architektonický – je tady ale velmi patrný dodnes. Až do roku 2010, kdy se rozpadly, byl Willemstad hlavním městem Nizozemských Antil. Dnes je jeho hlavní ekonomickou aktivitou turismus.

Historické centrum města se může pochlubit jedinečnou architekturou a je zapsáno na seznam UNESCO. K vidění jsou tady koloniální stavby v hezkých pastelových barvách, Místní synagoga ve stávající podobě byla vystavěna v roce 1730 a je tak nejstarší synagogou v Severní i Jižní Americe. Kdo si nechce centrum prohlížet pěšky, může vyrazit na oblíbenou projížďku tramvají.

Zajímavostí je plovoucí most pro pěší, zvaný Swinging Old Lady nebo také most Emma, spojující historickou Pundu s moderní Otrobandou, dvě části města oddělné od sebe úzkým, ale hlubokým kanálem St Anna Bay, největším přístavem v Karibiku.

Kosmopolitní město má hezkou promenádu lemovanou obchody a kavárnami, příznivci nákupů by měli směřovat do ulic Heerenstraat a Breedestraat: oblíbenými suvenýry jsou rukodělné výrobky nebo známý likér místní palírny Curacao Liqueur Distillery. Na své si ve Willemstadu přijdou také milovníci nočního života, na které tady čeká řada barů i několik kasin.

Willemstad je dobrým výchozím místem pro průzkum zbytku ostrova. Líbit se na něm bude hlavně milovníkům plavání, vodních sportů a potápění: napočítat je tady možné přes 35 hezkých písečných pláží – jedna z nich leží v docházkové vzdálenosti od přístavu.

Kdo má rád přírodu, neměl by si nechat ujít návštěvu Christoffelparku, největšího národního parku Curacaa, který je domovem celé řady zajímavých rostlin a živočichů.

Zastávka ve Willemstadu je dobrou příležitostí k ochutnávce některých z holandských specialit – smažených masových kuliček bitterballen, syrového sledě rauwe haring nebo malých kulatých palačinek poffertjes. To vše je samozřejmě třeba zapít vynikajícím holandským pivem.

 

Místa, která stojí za to vidět

Curacao Synagogue – Navštivte nejstarší synagogu na amerických kontinentech, pocházející z roku 1730.

Penha Building – Prohlédněte si symbol města, nejstarší obchodní dům na ostrově, postavený v barokním stylu už v roce 1708.

Fort Amsterdam – Nenechte si ujít bývalou holandskou pevnost ze 30. let 17. století, dnes sídlo vlády s malým muzeem v pevnostním kostele.

Swinging Old Lady (Emma Bridge) – Projděte se po unikátním plovoucím mostě, spojujícím historickou čtvrť Penda s novou Otrobandou.

Christoffelpark – Obdivujte jedinečné rostlinné a živočišné druhy v největším národním parku Curacaa.

Curacao Sea Aquarium – Nenechte si ujít unikátní mořský svět, jehož obyvatelé žijí v přirozeném prostředí i bez sofistikovaných technologií.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Willemstadu

USA, Aruba, Bonaire, Curacao z Ford Lauderdale na lodi Celebrity Silhouette

Loď: Celebrity Silhouette
Trasa: USA, Aruba, Bonaire, Curacao
Nalodění: Fort Lauderdale, USA
Vylodění: Cape Liberty (New Jersey), USA
Trvání: 10 nocí