Freeport
Freeport

Plavby v okolí

Freeport / Bahamy

     Freeport je městem, samostatným distriktem a také důležitou zónou volného obchodu ležícím na nejsevernějším bahamském ostrově Grand Bahama. Od floridského pobřeží Palm Beach ho dělí pouhých 130 km.  Přístav ležící na významné námořní trase se stal ideálním centrem mezinárodního obchodu, které jako své sídlo využívá stále více společností. Dnes zde žije cca 27 000 obyvatel. 

     Ještě v 50. letech 20. stol. byla v místech dnešního Freeportu pouze bažinatá krajina pokrytá borovicemi a křovinami. Dnes je, co se týče počtu obyvatel, druhým největším bahamským sídlem. V r. 1955 poskytla bahamská vláda více jak 20 000 ha půdy virginskému finančníkovi Wallacu Grovesovi s cílem rozvinout zdejší oblast. On také položil základy dnešního města. Ve stejném roce byla podepsána i dohoda o volné obchodní zóně, ve které bahamská vláda potvrdila, že veškerý obchod na území Freeportu nebude až do r. 1980 podléhat daňovému zatížení.  Smlouva byla později prodloužena do r. 2054. I samotný název města jasně deklaruje jeho účel – Freeport znamená „volný přístav“.

     V blízkosti přístavu a obchodní zóny začaly záhy vznikat luxusní hotely, které začaly lákat turisty z celého světa. Krásné písčité pláže, čisté moře i bohatý podmořský život se staly velkým pomocníkem v rozvoji cestovního ruchu, který je dnes vedle obchodu dalším významným zdrojem příjmů. Město dnes navštíví zhruba milion turistů ročně (s výpadkem v letech 2004 a 2016, kdy ostrov zasáhl silný hurikán) a velká většina z nich připluje na výletních lodích.     

     Jezdí se sem za bezcelními nákupy, krásnými plážemi, vodními sporty, nočními kluby a hazardními hrami nebo za potápěním a rybařením. Jedním z hlavních nákupních míst jsou International Bazaar a Port Lucaya Market Place s mnoha bezcelními obchody, ale i tradičními dílnami, restauracemi a kluby.

     Velkým lákadlem je také nádherná příroda. Najdete zde hned tři národní parky - Rand Nature Centre, malý ostrov Peterson Cay nedaleko pobřeží Grand Bahama, a Národní park Lucaya, založený bývalým architektem, který se podílel na výstavbě města. Národní park Lucaya má celkem šest ekologických zón, které zahrnují jak pobřeží, tak borovicové lesy. Najdete zde rozsáhlý systém podvodních jeskyní, dvě z nich jsou přístupné ze souše, ostatní potom jen pro certifikované potápěče.

     Freeport nabízí nespočet hotelů a ubytování různých cenových kategorií, v podstatě neomezené jsou také možnosti stravování, které sahají od grilovaných specialit až po francouzskou kuchyni. Na své si tady tedy přijde opravdu každý.

   

Místa, která stojí za to vidět:

Taino Beach – Taino Beach patří mezi nejkrásnější pláže na ostrově Grand Bahama. Pláž s dobrým zázemím je také ideálním místem pro širokou škálu vodních sportů.

Port Lucaya Market Place – Port Lucaya Marketplace je největším venkovním nákupním a zábavním centrem na Bahamách. Najdete zde více jak 40 duty free obchodů, restaurace, bary a taneční kluby. Nachází se zde i malé dílny a výrobny, kde lze zakoupit tradiční bahamské produkty a suvenýry.

Národní park Lucaya – obdivujte překrásnou bahamskou přírodu a nenechte si ujít návštěvu některé z místních jeskyní.

Garden of the Groves – zahrady Garden of Groves patří mezi nejkrásnější zahrady a parky na Bahamách. S vodními kaskádami, kaplí, obchůdky i restaurací jsou oblíbeným místem pro procházky a relaxaci místních i turistů.  

Rand Nature Centre – přidejte se ke skupině s průvodcem a poznejte tropické rostliny a fascinující druhy ptáků.

Peterson Cay – jeďte se podívat na ostrůvek nedaleko břehů Freeportu a užijte si úžasné šnorchlování nad korálovým útesem.

   

Ochutnejte místní speciality:

Pečené banány

Switcha – limonáda vyrobená z místně pěstovaných limet

Sky juice – alkoholický nápoj (gin), míchaný s kokosovou vodou a kondensovaným mlékem

Různé druhy ryb a plody moře

Conch – typický mořský měkkýš upravený na řadu způsobů


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Freeportu