X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Freeport
Freeport

Plavby v okolí

Freeport / Bahamy

Freeport je městem, samostatným distriktem a zónou volného obchodu, kterou najdete na ostrově Grand Bahama v souostroví Bahamy, tvořeném 30 většími, 700 menšími a přes 2400 korálovými ostrovy.  Freeport leží 130 km od pobřeží Palm Beach na Floridě na významné lodní trase, je tedy ideálním centrem mezinárodního obchodu: jako své sídlo ho využívá stále více společností.

Až do 50. let minulého století bylo město jen krajinou pokrytou borovicemi, buší a bažinami, dnes je – co se týče počtu obyvatel – druhým největším bahamským sídlem. Založila ho bahamská vláda v roce 1955, to znamená ještě v době, kdy byly Bahamy britskou kolonií. Nezávislost tady byla vyhlášena až v roce 1973.

Připravte se tady na klima tropického deštného pralesa s mírnými zimami a velmi horkými a vlhkými léty.

Turismus je důležitým zdrojem příjmu Freeportu, který je někdy promován pod názvem Freeport/Lucaya (předměstí pojmenované po předkolumbovských obyvatelích ostrova). Ročně ho navštíví přes milion turistů, jejichž počty však významně ovlivnily hurikány, které zasáhly oblast v letech 2004 a 2016.

Freeportu je zónou volného obchodu, která byla nedávno prodloužena až do roku 2054. Jezdí se sem za bezcelními nákupy - jedním z hlavních nákupních míst jsou International Bazaar a Port Lucaya Market Place -, krásnými plážemi, golfem, vodními sporty, potápěním a rybařením, hazardními hrami a nočními kluby.

Velkým lákadlem je ale také nádherná příroda. Najdete tady hned tři národní parky: Rand Nature Centre, malý ostrov Peterson Cay nedaleko pobřeží Grand Bahama, a Národní park Lucaya, založený bývalým architektem, který se podílel na výstavbě města. Národní park Lucaya má celkem šest ekologických zón, které zahrnují jak pobřeží, tak borovicové lesy. Najdete zde rozsáhlý systém podvodních jeskyní, dvě z nich jsou přístupné ze souše, ostatní potom jen pro certifikované potápěče.

Freeport nabízí nespočet hotelů a ubytování různých cenových kategorií, v podstatě neomezené jsou také možnosti stravování, které sahají od grilovaných specialit až po francouzskou kuchyni. Na své si tady tedy přijde opravdu každý.

Místa, která stojí za to vidět

Taino Beach – Opalujte se a relaxujte nebo si užijte některou z adrenalinových vodních aktivit na nádherně čisté a tiché pláži Taino.

Port Lucaya Market Place – Nakupte suvenýry na jednom z hlavních trhů ve Freeportu nebo si sem jenom přijďte dát něco dobrého k jídlu a pití.

Národní park Lucaya – Obdivujte překrásnou bahamskou přírodu a nenechte si ujít návštěvu některé z místních jeskyní.

Garden of the Groves – Projděte se nádhernou tropickou zahradou s fontánkami, vodopády a barevnými motýly.  

Rand Nature Centre – Přidejte se ke skupině s průvodcem a poznejte tropické rostliny a fascinující druhy ptáků.

Peterson Cay – Jeďte se podívat na ostrůvek nedaleko břehů Freeportu a užijte si úžasné šnorchlování nad korálovým útesem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Freeportu