Bridgetown
Bridgetown

Plavby v okolí

Bridgetown / Barbados

Barbados patřící do souostroví Malých Antil (přesněji do Návětrných ostrovů) je nejvýchodnějším ostrovem Karibiku. Tento vápencový masiv obklopený Atlantickým oceánem a korálovými útesy patří mezi nejznámější dovolenkové cíle movitých turistů. Ti sem míří za nádhernými plážemi s bílým pískem a křišťálově čistou vodou plnou bohatého podmořského života. Na slavném Platinovém pobřeží najdete jen ty nejlepší hotely, které si pro svou dovolenou vybírá i řada převážně hollywoodských celebrit. Ostrov je rájem vodních sportů. Jeho rozeklané východní pobřeží nabízí vynikající podmínky pro surfování a nádherné králové útesy lákají k potápění či šnorchlování. Vyhlášená jsou i místní golfová hřiště.

 

Barbados je často nazýván „malou Anglií Karibiku“. Na každém kroku zde můžete narazit na starý kamenný kostel, krásné zahrady, červené poštovní schránky i portréty královny Alžběty. Přestože ostrov získal nezávislost v r. 1966, patří k zemím Commonwealthu a britský vliv je tu stále patrný. Pod britskou nadvládu se Barbados dostal v r. 1627. Ovšem jako první ho v r. 1536 objevili Portugalci, kteří mu také dali jméno Barbados, tedy „vousatý muž“. Pravděpodobně podle dlouhých lián fíkovníků, které vypadají jakou vousy. Původní populace Karibů byla stejně jako na dalších ostrovech rychle zdecimována a nahrazena černými otroky z Afriky, kteří pracovali na místních plantážích s cukrovou třtinou. Barbados se poté rychle stal jedním z nejbohatších ostrovů. V 18. stol. se proslavil jako významná námořní základna a také pobytem amerického prezidenta George Washingtona. Po zrušení otroctví v r. 1834 se začala formovat nová společnost, která postupně spěla k úplné nezávislosti ostrova. Ve 20. stol. se začaly stavět první hotely, které lákaly především turisty z USA. Turistický ruch ale velmi rychle převážil další ekonomická odvětví a dnes je vedle bankovnictví hlavním zdrojem příjmů obyvatel země.

 

Hlavním městem je Bridgetown, který má téměř 100 tisíc obyvatel. Jeho historická část Garrison, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí řadu koloniálních vojenských památek, včetně pevnosti, domu G. Washingtona či starých kasáren. Ve městě se nachází i nejvyhlášenější palírna rumu Mount Gay či krásné pláže, např. Brownes beach. Na Barbadosu naleznete i mnoho dalších atrakcí, jako působivé krápníkové jeskyně Harrison´s cave nebo krásné koloniální památky. Nikdo by určitě neměl vynechat nádherné Platinové pobřeží, jehož pláže patří k nejlepším v Karibiku.        

Vychutnejte si místní speciality…

Rumy – nejznámější je rum Mount Gay

Cou cou – národní pokrm, létající ryba s kukuřičnou kaší a kořeněnou omáčkou

Fish cakes – smažené kořeněné kousky ryby v těstíčku

Conkies – kapsičky z kukuřičné mouky plněné směsí kokosu, koření a dýně zabalené v banánovém listu

Mauby drink – čaj nebo sirup z kůry stromů a koření

Banks – místní pivo


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Bridgetownu

Barbados, Grenada, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a Grenadiny, Martinik z Bridgetownu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Barbados, Grenada, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a Grenadiny, Martinik
Nalodění: Bridgetown, Barbados
Vylodění: Fort de France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 4 nocí

Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svatý Vincenc a Grenadiny, Martinik, Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie z Bridgetownu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svatý Vincenc a Grenadiny, Martinik, Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie
Nalodění a vylodění: Bridgetown, Barbados
Trvání: 14 nocí

Plavby do Bridgetownu

Francie, Svatá Lucie, Barbados z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Guadeloupe, Svatá Lucie, Barbados
Nalodění: Castries, Svatá Lucie
Vylodění: Bridgetown, Barbados
Trvání: 2 nocí

USA, Svatá Lucie, Barbados, Antigua a Barbuda, Svatý Martin ze San Juan na lodi Jewel of the Seas

Loď: Jewel of the Seas
Trasa: USA, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie, Barbados, Svatý Martin
Nalodění a vylodění: San Juan (Portoriko), USA
Trvání: 7 nocí

Španělsko, Barbados, Martinik, Guadeloupe z Barcelony na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Španělsko, Barbados, Martinik, Guadeloupe
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 12 nocí