Bridgetown
Bridgetown

Plavby v okolí

Bridgetown / Barbados

     Barbados patřící do souostroví Malých Antil (přesněji do Návětrných ostrovů) je nejvýchodnějším ostrovem Karibiku. Tento vápencový masiv obklopený Atlantickým oceánem a korálovými útesy patří mezi nejznámější dovolenkové cíle movitých turistů. Ti sem míří za nádhernými plážemi s bílým pískem a křišťálově čistou vodou plnou bohatého podmořského života. Na slavném Platinovém pobřeží najdete jen ty nejlepší hotely, které si pro svou dovolenou vybírá i řada převážně hollywoodských celebrit. Ostrov je rájem vodních sportů. Jeho rozeklané východní pobřeží nabízí vynikající podmínky pro surfování a nádherné králové útesy lákají k potápění či šnorchlování. Vyhlášená jsou i místní golfová hřiště.

     Barbados je často nazýván „malou Anglií Karibiku“. Na každém kroku zde můžete narazit na starý kamenný kostel, krásné zahrady, červené poštovní schránky i portréty královny Alžběty. Přestože ostrov získal nezávislost v r. 1966, patří k zemím Commonwealthu a britský vliv je tu stále patrný. Pod britskou nadvládu se Barbados dostal v r. 1627. Ovšem jako první ho v r. 1536 objevili Portugalci, kteří mu také dali jméno Barbados, tedy „vousatý muž“. Pravděpodobně podle dlouhých lián fíkovníků, které vypadají jakou vousy. Původní populace Karibů byla stejně jako na dalších ostrovech rychle zdecimována a nahrazena černými otroky z Afriky, kteří pracovali na místních plantážích s cukrovou třtinou. Barbados se poté rychle stal jedním z nejbohatších ostrovů. V 18. stol. se proslavil jako významná námořní základna a také pobytem amerického prezidenta George Washingtona. Po zrušení otroctví v r. 1834 se začala formovat nová společnost, která postupně spěla k úplné nezávislosti ostrova. Ve 20. stol. se začaly stavět první hotely, které lákaly především turisty z USA. Turistický ruch ale velmi rychle převážil další ekonomická odvětví a dnes je vedle bankovnictví hlavním zdrojem příjmů obyvatel země.

     Hlavním městem je Bridgetown, který má téměř 100 tisíc obyvatel. Jeho historická část Garrison, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí řadu koloniálních vojenských památek, včetně pevnosti, domu G. Washingtona či starých kasáren. Ve městě se nachází i nejvyhlášenější palírna rumu Mount Gay či krásné pláže, např. Brownes beach. Na Barbadosu naleznete i mnoho dalších atrakcí, jako působivé krápníkové jeskyně Harrison´s cave nebo krásné koloniální památky. Nikdo by určitě neměl vynechat nádherné Platinové pobřeží, jehož pláže patří k nejlepším v Karibiku.      

   

Místa, která stojí za to vidět:

Bridgetown - hlavní a největší město Barbadosu leží na jihozápadním pobřeží ostrova a má skoro 100 tis. obyvatel. Město bylo založené v r. 1628 a i dnes zde nalezneme řadu zajímavých památek. Historické centrum zapsané od r. 2011 na seznam světového dědictví UNESCO a blízkost krásných pláží dělá z Bridgetownu vyhledávaný cíl turistů z celého světa.

Carlisle bay - nádherná zátoka přímo v hlavní měste Bridgetown láká především milovníky potápení. Vedle přírodního bohatství a nádherně čisté vody se na jejím dně nachází řada historických vraků lodí, kotev nebo dělových koulí. 

The Garrison - historická část Bridgetownu zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. K vidění jsou zde stará kasárna, dům prvního amerického prezidenta G. Washingtona či obranná pevnost. 

Hunte´s gardens - nádherné tropické zahrady ležící zhruba uprostřed ostrova. 

Harrison´s cave - přímo v srdci ostrova leží i jeho největší přírodní chlouba – nádherné krasové jeskyně Harrison´s Cave. Jeskyně známé už od 18. století byly podrobně zmapovány až v r. 1974 a o 7 let později byly oficiálně zpřístupněny turistům. Na zhruba 2,3 km dlouhé trase uvidíte krásné prostory vyzdobené krápníky, podzemní jezera i vodopády.

St. Nicolas abbey - St. Nicolas Abbey postavené v r. 1658 je jednou ze 3 posledních budov pozdní anglické renesance na západní polokouli. Rozsáhlé panství obklopené třtinovými plantážemi nabízí bezpočet atrakcí – palírnu rumu, starý parní mlýn, botanickou zahradu, muzeum v historické budově a také parní železnici, která Vás proveze po celém areálu.  

 

Vychutnejte si místní speciality:

Rumy – nejznámější je rum Mount Gay

Cou cou – národní pokrm, létající ryba s kukuřičnou kaší a kořeněnou omáčkou

Fish cakes – smažené kořeněné kousky ryby v těstíčku

Conkies – kapsičky z kukuřičné mouky plněné směsí kokosu, koření a dýně zabalené v banánovém listu

Mauby drink – čaj nebo sirup z kůry stromů a koření

Banks – místní pivo


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Bridgetownu

Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada, Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko, Španělsko, Francie, Velká Británie z Bridgetownu na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada, Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko, Španělsko, Francie, Velká Británie
Nalodění: Bridgetown, Barbados
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 20 nocí

Plavby do Bridgetownu

Dominikánská republika, , Svatá Lucie, Barbados, Guadeloupe, Svatý Martin, Britské Panenské ostrovy z La Romany na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Dominikánská republika, , Svatá Lucie, Barbados, Guadeloupe, Svatý Martin, Britské Panenské ostrovy
Nalodění a vylodění: La Romana, Dominikánská republika
Trvání: 7 nocí

Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada z Fort-de-France, Martinik na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada
Nalodění a vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

Francie, Španělsko, Barbados, Guadeloupe z Marseille na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Francie, Španělsko, Barbados, Guadeloupe
Nalodění: Marseille, Francie
Vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 13 nocí