Belize City
Belize City

Plavby v okolí

Belize City / Belize

     Dnešní největší město Belize bývalo kdysi hlavním městem Britského Hondurasu (v roce 1970 ho ale vláda přesunula do Belmopanu). Belize City leží v ústí říčky Haulover, přítoku řeky Belize, které se asi 7 km od města vlévá do Karibského moře. Klima je tropické monzunové a teplo a vlhko je tady po celý rok.

     Město má asi 70 tisíc obyvatel a je hlavním přístavem země a také jejím průmyslovým a finančním centrem. Bylo téměř zničeno, když jeho pobřeží zasáhl v roce 1961 hurikán Hattie, velmi utrpělo také v roce 2016, když se ho dotkl hurikán Earl.

      V roce 1638 bylo Belize City založeno pod jménem Belize Town jako britská základna pro těžbu exotických dřevin. Před tím bylo jen malým mayským sídlem, které neslo název Holzuz, následně pak útočištěm britských korzárů. Pro Brity mělo město naprosto ideální polohu – nacházelo se u moře a zároveň v ústí místních řek a říček, po kterých se splavovalo palivové dříví a mahagon. Svůj druhý „domov“ zde našlo i tisíce afrických otroků, které sem Britové přivezli, aby za ně vykonávali těžkou práci.

     Až do 70. let 20. století bylo Belize City oficiálním centrem země, a řada lidí ho tak vnímá dosud. Město leží na třech hlavních kanálech, které propojuje několik mostů. V centru města najdete sít úzkých uliček obklopených dřevěnými domy, které jsou ovšem náchylné k požárům i hurikánům. Město sice započalo několik nákladných projektů, které měly modernizovat jeho infrastrukturu a zabezpečit město proti velkým škodám způsobených hurikány, v celkovém měřítku se ale situace mění jen velmi pomalu.  

     Zatímco severní část města poměrně dobře prosperuje a setkáte se zde s moderními hotely pro turisty nebo kasinem, ta jižní je domovem těch nejchudších a není považována za zrovna bezpečnou.

     V Belize City se můžete kochat zajímavou architekturou z doby kolonialismu, a to hlavně v části Fort George, kde se nachází Vzpomínkový park, hrob a maják barona Blisse nebo muzeum Belize. Jednou z nejkrásnějších staveb je nepochybně katedrála svatého Jana z roku 1820, která je nejstarším anglikánským kostelem ve střední Americe a jednou z vůbec nejstarších budov v Belize. Zároveň je kromě Anglie jedinou Anglikánskou katedrálou na světě, kde proběhla korunovace panovníka – v 19. století zde totiž bylo korunováno několik miskitských indiánských králů. Za návštěvu stojí také budovy vrchního soudu nebo sídlo vlády, které přežily nespočet přírodních katastrof.

     Vedle koloniálního centra města míří turisté často za šnorchlováním nebo potápěním do populárního rezortního městečka San Pedro nebo za známými mayskými ruinami Altun Ha.

     

Místa, která stojí za to vidět:

Katedrála svatého Jana – anglikánská katedrála sv. Jana Křtitele z r. 1812 byla prvním kostelem postaveným na území Britského Hondurasu.  V r. 1891 byl kostel povýšený na katedrálu. I bez své špičaté věže patří mezi symboly města. V její blízkosti se také nachází nejstarší křesťanský hřbitov v zemi.

Old Belize Beach – odpočívejte na uměle vybudované (a jediné) pláži jen pár kilometrů na západ od města.

St. George’s Caye – ostrov St. George´s Caye v Karibském moři leží cca 11 km od Belize city. Na jeho území začala v koloniálních dobách vznikat osada, která byla v r. 1650 povýšena na město. Později se dokonce stala prvním hlavním městem Britského Hondurasu. Dnes je ostrov známým letoviskem s krásnými plážemi a kvalitními hotely.

Muzeum Belize – prohlédněte si zajímavé historické, vědecké i umělecké sbírky muzea, které sídlí v budově bývalého vězení.

Altun Ha – zhruba 50 km od hlavního města Belize City leží rozvaliny starého mayského města Altun Ha. Mezi největší atrakce patří 16 m vysoká pyramida-chrám, na kterou lze během prohlídky vyšplhat. Areál se také proslavil nálezem obrovské jadeitové hlavy, která patří mezi největší poklady Belize.

     

Ochutnejte místní speciality: 

Rýže a fazole s různými druhy masa

Cashew and Craboo víno – víno nebo likéry z „kešu jablka“

Johnny cakes – malé pečené chlebové koláče, vyrobené z mouky a kokosového mléka

Pivo Belikin 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Belize City