X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Belize City
Belize City

Plavby v okolí

Belize City / Belize

Největší město Belize bývalo kdysi hlavním městem Britského Hondurasu (v roce 1970 ho vláda přesunula do Belmopanu). Belize City leží v ústí říčky Haulover, přítoku řeky Belize, které se asi 7 km od města vlévá do Karibského moře. Klima je tropické monzunové a teplo a vlhko je tady po celý rok.

Město má asi 80 tisíc obyvatel a je hlavním přístavem země a také jejím průmyslovým a finančním centrem. Bylo téměř zničeno, když jeho pobřeží zasáhl v roce 1961 hurikán Hattie, velmi utrpělo také v roce 2016, když se ho dotkl hurikán Earl.

V roce 1638 bylo Belize City založeno pod jménem Belize Town britskými dřevorubci. Před tím bylo jen malým mayským sídlem, které neslo název Holzuz, následně pak útočištěm britských a skotských pirátů. Pro Brity mělo město naprosto ideální polohu - nacházelo se na moři a zároveň v ústí místních řek a říček, po kterých se splavovalo palivové dříví a mahagon. Belize Town se v této době také stalo domovem tisíců afrických otroků, které sem Britové přivezli, aby za ně vykonávali těžkou práci.

Až do 70. let 20. století bylo Belize City oficiálním centrem země, některými je tak ovšem vnímáno dosud. Město leží na třech hlavních kanálech, které propojuje několik mostů. Přesto, že podstoupilo již řadu industriálních projektů, které měly modernizovat jeho infrastrukturu, stále ještě tady najdete spoustu starých úzkých ucpaných uliček, které jsou lemované domy náchylnými k požárům a velkým škodám způsobeným hurikány.

Zatímco severní část města poměrně dobře prosperuje a setkáte se zde s moderními hotely pro turisty nebo kasinem, ta jižní je domovem těch nejchudších a není považována za zrovna bezpečnou.

V Belize City se dosud můžete kochat zajímavou architekturou z doby kolonialismu, a to hlavně v části Fort George, kde se nachází Vzpomínkový park, hrob a maják barona Blisse nebo muzeum Belize. Jednou z nejkrásnějších staveb je nepochybně katedrála svatého Jana z roku 1820, která je nejstarším anglikánským kostelem ve střední Americe a jednou z vůbec nejstarších budov v Belize. Zároveň je kromě Anglie jedinou Anglikánskou katedrálou na světě, kde se korunovali králové. Za návštěvu určitě stojí také budovy vrchního soudu nebo sídlo vlády, které již přežily nespočet přírodních katastrof.

Kromě ne příliš udržované koloniální architektury, která sousedí s novými betonovými stavbami, míří turisté především za šnorchlováním nebo potápěním do populárního rezortního městečka San Pedro nebo za známými mayskými ruinami Altun Ha.

Místa, která stojí za to vidět

Katedrála svatého Jana – Navštivte nejstarší anglikánský kostel ve střední Americe a jednu z nejstarších budov v Belize.

Old Belize Beach – Odpočívejte na uměle vybudované (a jediné) pláži jen pár kilometrů na západ od města.

St. George’s Caye – Pronajměte si člun a vyrazte šnorchlovat nebo se potápět a obdivujte bohatý život překrásného korálového útesu.

Muzeum Belize – Prohlédněte si zajímavé historické, vědecké i umělecké sbírky muzea, které sídlí v budově bývalého vězení.

Altun Ha – Nenechte si ujít prohlídku mayských ruin včetně pyramidového chrámu vysokého 16 metrů, které najdete asi 50 km na sever od města.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Belize City