Roseau

Roseau / Dominika

Roseau je hlavním a největším městem Dominiky, které se rozkládá na jejím západním pobřeží při ústí stejnojmenné řeky. S populací asi 16 tisíc obyvatel je to tak na poměrně kompaktním území spíše město menší, jeho přístav na pobřeží Karibského moře je ale důležitou základnou zahraničního obchodu – vyváží se odsud banány, vavřínový olej, zelenina, grepy, pomeranče a kakao. Přístav je také oblíbeným kotvištěm výletních lodí.

Na území města se kdysi nacházela starověká vesnice Sairi indiánského kmene Karibů a Roseau je tak nejstarším a nejdůležitějším osídlením na celém ostrově. Přesto, že ostrov objevil už v roce 1493 Kryštof Kolumbus, první evropské osídlení tady vzniklo až v 17. století, kdy sem dorazili francouzští misionáři. Ti na území Roseau založili malé město s centrem a ulicemi vybíhajícími z jeho středu, kterým je dnes Trhové náměstí.

V 18. a 19. století se ostrova zmocnili Britové a začali město měnit k obrazu svému: vybudovali opevnění, vládní budovy, bloky a obecně Roseau rozšířili. Od té doby se město neustále rozrůstá a částečně pohlcuje dřívější samostatná sídla v jeho okolí. Dominika vyhlásila nezávislost až v roce 1978 a známky francouzské a britské koloniální přítomnosti jsou tady patrné dodnes: nesou je centrální Trhové náměstí, ale také jména jednotlivých ulic.

Klima Roseau je klimatem tropického deštného pralesa s poměrně stálými letními teplotami v průběhu celého roku a také častými dešti. O něco sušší období tady můžete čekat od února do dubna.

Ocitnete-li se v Roseau, za návštěvu určitě stojí jeho centrum – Trhové náměstí -, které je kombinací moderní a především té francouzské koloniální architektury. Tu najdete například podél ulice Krále Jiřího V. Britské architektonické prvky na vás naopak čekají spíše v širším okolí centra, a to v podobě koloniálních městských domů a veřejných a vládních budov.

Nenechte si ujít procházku po Botanické zahradě a zahradách Vládního domu, které jsou pro Karibik poměrně netypické. Za návštěvu určitě stojí také místní kostely – římskokatolická katedrála nebo anglikánský kostel - , a to nejen v parné dny, kdy se tady můžete na chvíli ukrýt před spalujícím horkem.

V okolí města si přijdou na své milovníci přírody. Čekají na ně tady termální prameny známé jako Vřící jezero, Národní park Morne Trois Pitons, krásné pláže, okouzlující vodopády a nádherné výhledy z hory Morne Bruce.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Roseau

Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Dominika, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Dominika, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

Itálie, Francie, Španělsko, Antigua a Barbuda, Barbados, Martinik, Guadeloupe, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a Grenadiny, ze Savony na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Antigua a Barbuda, Barbados, Martinik, Guadeloupe, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a Grenadiny,
Nalodění: Savona, Itálie
Vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 22 nocí