Roseau

Roseau / Dominika

Roseau je hlavním a největším městem Dominiky, které se rozkládá na jejím západním pobřeží při ústí stejnojmenné řeky. S populací asi 16 tisíc obyvatel je to tak na poměrně kompaktním území spíše město menší, jeho přístav na pobřeží Karibského moře je ale důležitou základnou zahraničního obchodu – vyváží se odsud banány, vavřínový olej, zelenina, grepy, pomeranče a kakao. Přístav je také oblíbeným kotvištěm výletních lodí.

Na území města se kdysi nacházela starověká vesnice Sairi indiánského kmene Karibů a Roseau je tak nejstarším a nejdůležitějším osídlením na celém ostrově. Přesto, že ostrov objevil už v roce 1493 Kryštof Kolumbus, první evropské osídlení tady vzniklo až v 17. století, kdy sem dorazili francouzští misionáři. Ti na území Roseau založili malé město s centrem a ulicemi vybíhajícími z jeho středu, kterým je dnes Trhové náměstí.

V 18. a 19. století se ostrova zmocnili Britové a začali město měnit k obrazu svému: vybudovali opevnění, vládní budovy, bloky a obecně Roseau rozšířili. Od té doby se město neustále rozrůstá a částečně pohlcuje dřívější samostatná sídla v jeho okolí. Dominika vyhlásila nezávislost až v roce 1978 a známky francouzské a britské koloniální přítomnosti jsou tady patrné dodnes: nesou je centrální Trhové náměstí, ale také jména jednotlivých ulic.

Klima Roseau je klimatem tropického deštného pralesa s poměrně stálými letními teplotami v průběhu celého roku a také častými dešti. O něco sušší období tady můžete čekat od února do dubna.

Ocitnete-li se v Roseau, za návštěvu určitě stojí jeho centrum – Trhové náměstí -, které je kombinací moderní a především té francouzské koloniální architektury. Tu najdete například podél ulice Krále Jiřího V. Britské architektonické prvky na vás naopak čekají spíše v širším okolí centra, a to v podobě koloniálních městských domů a veřejných a vládních budov.

Nenechte si ujít procházku po Botanické zahradě a zahradách Vládního domu, které jsou pro Karibik poměrně netypické. Za návštěvu určitě stojí také místní kostely – římskokatolická katedrála nebo anglikánský kostel - , a to nejen v parné dny, kdy se tady můžete na chvíli ukrýt před spalujícím horkem.

V okolí města si přijdou na své milovníci přírody. Čekají na ně tady termální prameny známé jako Vřící jezero, Národní park Morne Trois Pitons, krásné pláže, okouzlující vodopády a nádherné výhledy z hory Morne Bruce.

Místa, která stojí za to vidět

Trhové náměstí – Obdivujte zajímavou směsici moderní a francouzské koloniální architektury na starém Trhovém náměstí.

Římskokatolická katedrála Svatého Patrika – V samém centru města navštivte nádherný kostel postavený v roce 1854, kde v horkých letních dnech najdete vítaný stín.

Vodopády Middleham  – Vyrazte na výlet do 30 minut jízdy vzdáleného kaňonu Ti Tou a kochejte se překrásnými vodopády.

Pláž Champagne – Nenechte si ujít pláž, kde sopečný plyn vyvěrající z mořského dna vytváří efekt bublinek šampaňského, a se šnorchlem prozkoumejte útes jen pár metrů pod hladinou.

Botanická zahrada – Odpočiňte si při procházce nevelkými, ale půvabnými zahradami a poznejte pro Karibik typické tropické rostliny a barevné papoušky.

Morne Bruce – Vyšlápněte si na vrchol hory a užijte si nádherné výhledy na město omývané Karibským mořem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Roseau

Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada z Fort-de-France, Martinik na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada
Nalodění a vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis z Ford Lauderdale na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis
Nalodění: Fort Lauderdale, USA
Vylodění: San Juan (Portoriko), USA
Trvání: 8 nocí