X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Amber Cove
Amber Cove

Plavby v okolí

Amber Cove / Dominikánská republika

Amber Cove je malé letovisko ležící v zátoce Maimon na severním pobřeží Dominikánské republiky. V r. 2015 zde společnost Carnival Cruise Line otevřela lodní terminál s veškerým zázemím potřebným pro přistávání výletních lodí. Od té doby se letovisko Amber Cove s hotelovým komplexem a pěknou písečnou pláží stalo významným centrem turizmu. Výstavba terminálu byla součástí projektu k oživení cestovního ruchu a lodní dopravy na severním pobřeží země, kde poslední výletní loď přistála před více jak 30 lety.

 

Amber Cove je dobrým výchozím bodem pro poznávání provincie Puerto Plata s pozůstatky původních lesů, několika národními parky i krásnými plážemi. Stejnojmenné hlavní město s necelými 300 tisíci obyvateli je od přístavu vzdáleno jen 12 km. Kryštof Kolumbus v oblasti přistál už v r. 1494 a založil zde osadu La Isabela, která je podle některých historiků vůbec nejstarší evropskou osadou v Novém světě. O 65 km dále na východ pak byla kolem r. 1502 postavena vesnice Puerto Plata, z níž se brzy stal důležitý přístav. Původní historická zástavba byla ale několikrát zničena během námořních bitev a pirátských výprav.  Pro obranu tak byla v 16. století vybudována pevnost Fortaleza de San Felipe. Ta se nemile proslavila jako kruté vězení během diktátorského režimu Rafaela Trujilla v 1. pol. 20. století. Kvůli neustálým konfliktům bylo ale město takřka vylidněno a situaci nepomohla ani okupace města ze strany sousední Haiti v letech 1822 až 1844. Poté, co se oblast vrátila do dominikánských rukou, začal obrovský rozvoj obchodu i námořní dopravy a Purto Plata se brzy stalo jedním z největších měst země.  Během války za nezávislost v r. 1863 bylo ovšem město srovnáno se zemí. Z historického centra se tak do dnešních dnů dochovala v podstatě jen pevnost a katedrála sv. Filipa. Puerto Plata ale dnes nabízí celou řadu dalších atrakcí. Je zde například palírna slavného rumu Brugal či čokoládovna Del Oro.

 

Řada návštěvníků také míří na 793 m vysokou horu Pico Isabel de Torres, odkud je krásný výhled na město i celou oblast. Zároveň lze navštívit i nádhernou botanickou zahradu. Nesmíme zapomenout ani na vyhlášené pláže, kterým vévodí pláž Dorado na východním okraji města.       

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Amber Cove – pláže
  • Puerta Plata – náměstí Parque Central
  • Puerta Plata – pevnost Fortaleza de San Felipe
  • výjezd na Pico Isabel de Torres
  • pláž Dorada

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sancocho – tradiční polévka z několika druhů mas, sladkých brambor, dýně a koření

Quipes – bochánky z bulguru či tvrdé pšenice plněné mletým masem a kořením

Empanadas – kapsy plněné masem a zapečené v troubě

Mangú – kaše z plaintainů (zeleninových banánů) s cibulkou, sýrem, salámem či vejci

Smažené banány

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Amber Cove

Guadeloupe, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánská republika, Grenada, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánská republika, Grenada, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 10 nocí