X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Catalina
Catalina

Plavby v okolí

Catalina / Dominikánská republika

V jihozápadní části Dominikánské republiky, jen několik kilometrů od „pevninské“ části země, se v Karibském moři rozkládá ostrůvek Catalina. Ostrov o ploše necelých 10 kilometrů čtverečních je trvale neobydlený a denní počet jeho návštěvníků je z důvodu ochrany jeho jedinečného ekosystému omezený.

V květnu 1494 navštívil ostrov známý mořeplavec Kryštof Kolumbus a dal mu jméno Santa Catalina. Na konci roku 2007 byl nedaleko od jeho břehů objeven v hloubce 3 metrů vrak obchodní lodi ze 17. století, identifikovaný později jako Quedagh Merchant Williama Kidda. Dnes je tropický ostrůvek s bílými písčitými plážemi a tyrkysovým mořem oblíbenou výletní destinací: je občasnou zastávkou výletních lodí při jejich cestách po Karibiku a denně sem zajíždějí lodě také z protějšího města La Romana.

Ostrov, chráněný jako národní park, se může pochlubit rozmanitou krajinou, v níž nechybí písečné duny, mangrovové porosty a útesy. Největší pláží Cataliny je Playa Grande, Velká pláž, patřící mezi nejkrásnější v celé Dominikánské republice. Ostrov je také domovem soukromé pláže, určené výhradně pro hosty lodní společnosti Costa Cruises.

Území Cataliny a přilehlé vody obývá celá řada zajímavých živočichů a pozorovat je tady možné mořské ptáky, ryby, ale také divoké zajíce nebo mývaly. Mělké moře nahrává skvělému šnorchlování a Catalina je také oblíbenou destinací příznivců potápění, kteří mohou vyrazit hned dva dvě skvělá místa – The Wall (Stěnu) a The Aquarium (Akvárium) -, bohatá na tropické druhy ryb včetně elegantních rejnoků. V nabídce je samozřejmě také ponor k vraku, označovanému za „Živoucí muzeum v moři“.

Catalina je útočištěm mnoha druhů původních ptáků, které je možné obdivovat například při procházce po pěším treku ve východní části ostrova, na jehož konci čeká nádherný útes s panoramatickými výhledy na ostrov.

Catalina leží jen 2,5 kilometru od „pevninské“ části Dominikánské republiky, a komu zbude čas, může navštívit město La Romana s hezkými plážemi, exotickými palmami a kilometry bílého písku. Odpočinek od pláží nabízí výlet do zvlněného vnitrozemí se zelenými kopci a plantážemi s cukrovou třtinou. Východně od města se na břehu řeky Chavón rozkládá Altos de Chavón, zajímavá replika středomořské vesničky ze 17. století. Za to stojí procházka jejími dlážděnými uličkami, návštěva dílen, kaváren, uměleckých galerií i archeologického muzea s expozicí fascinujících artefaktů z před-kolumbovské doby.


Plavby do

Dominikánská republika, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe, Svatá Lucie, Španělsko, Velká Británie z La Romany na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Dominikánská republika, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe, Svatá Lucie, Španělsko, Velká Británie
Nalodění: La Romana, Dominikánská republika
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 17 nocí