Puerto Plata

Plavby v okolí

Puerto Plata / Dominikánská republika

Na severním pobřeží Dominikánské republiky se na břehu Atlantského oceánu rozkládá San Felipe de Puerto Plata, či prostě Puerto Plata. Hlavní město stejnojmenné provincie a největší sídlo v oblasti má asi 150 tisíc obyvatel.

Puerto Plata bylo založeno na počátku 16. století, brzy se však stalo cílem pirátů a začátkem 17. století bylo opuštěno, aby bylo o sto let později znovu osídleno farmáři z Kanárských ostrovů. V první polovině 19. století bylo Puerto Plata pod haitskou kontrolou, po jejímž skončení začalo obnovovat svůj dřívější námořní a obchodní vliv a rostlo především díky vlivu evropských imigrantů. V roce 1863 ve válce o obnovení Dominikánské republiky bylo město srovnáno se zemí, bylo však znovu vystavěno a už na konci 19. století bylo významným kulturním, společenským, námořním a ekonomickým centrem. Dnes jeho hospodářství vládne turismus.

Hezkému koloniálnímu centru s řadou viktoriánských staveb z 19. století, známých jako La Zona Colonial, dominuje španělská pevnost Fortaleza San Felipe, která dnes hostí zajímavé muzeum plné historických a vojenských artefaktů. Vila Bentz z roku 1919 je nejen významnou historickou památkou, ale také domovem Muzea jantaru s širokou sbírkou předmětů z dominikánské zkamenělé pryskyřice.

Město je známé svými nádhernými písčitými plážemi s tyrkysovou vodou: Playa Dorada, Zlatá pláž, je lemována moderními rezorty a na 18jamkovém hřišti si tady na své přijdou také milovníci golfu. Východně od centra se rozkládá také Costa Dorada, kde jsou oblíbenými aktivitami kromě relaxace a koupání třeba také vyjížďky na koních. Korálové útesy pláže Cofresí západně od centra města jsou pak domovem Dobrodružného parku Ocean World, největšího svého druhu v celém Karibiku. Návštěvníci se tady mohou těšit na skvělé delfíní show, pláže, lesy, malajské tygry, exotické ptáky, ale třeba také kasino.

Zájemci o překrásné výhledy by si neměli nechat ujít jízdu první karibskou lanovkou (Teleférico) na 793 metrů vysokou horu Pico Isabel de Torres s replikou známého Krista Spasitele a botanickou zahradou se stovkami druhů tropických rostlin.

Asi 70 kilometrů západně od Puerto Plata se rozkládá La Isabela, osídlení založené známým objevitelem a mořeplavcem Kryštofem Kolumbem jako první vesnice Nového světa v roce 1494, proslulé později svým obchodem s otroky. Kdo dává před historií přednost adrenalinu, měl by zdolat 27 překrásných vodopádů řeky Damajagua jihozápadně od města.

Každoročně v únoru a březnu probíhá ve městě karneval, jehož historie sahá až do konce 19. století. Kdo se tady vyskytne mimo tyto měsíce, může si přístav vychutnat třeba po stránce gastronomické. Mezi speciality dominikánské kuchyně patří soncocho, husté dušené ze sedmi druhů masa čtyř různých zvířat, mangú, kaše ze zelených banánů, nebo tradiční habichuelas con dulce, sladký krém z fazolí.

Místa, která stojí za to vidět

Playa Dorada – Užijte si pohádkové pláže s bělostným pískem a tyrkysově modrou vodou severního Atlantského oceánu.

La Zona Colonial – Obdivujte překrásné viktoriánské stavby koloniálního centra města.

Fortaleza San Felipe – Prohlédněte si zajímavou sbírku historických a vojenských artefaktů španělské pevnosti z 16. století.

Pico Isabel de Torres – Vyvezte se lanovkou do bezmála 800 metrů nad mořem a kochejte se odsud překrásnými výhledy.

Museo del Ámbar – Nenechte si ujít jedinečnou kolekci předmětů ze zkamenělé dominikánské pryskyřice.

Ocean World – Navštivte adrenalinový park s nádhernými plážemi a seznamte se s delfíny, exotickými ptáky i malajskými tygry.

27 Charcos – Zažijte pořádnou dávku adrenalinu při zdolávání 27 úchvatných vodopádů řeky Damajagua.


Plavby do Puerto Platy