X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Santo Domingo
Santo Domingo

Plavby v okolí

Santo Domingo / Dominikánská republika

Santo Domingo de Guzmán je hlavním městem a také největším přístavem Dominikánské republiky. Obrovská metropole s více jak třemi miliony obyvatel se pyšní titulem „nejstaršího města Nového světa“. Historické centrum Zona Colonial, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou příležitost k poznávání těch nejstarších památek na americkém kontinentu postavených evropskými kolonizátory. Velkou atrakcí je i Faro a Colón, Kolumbův památník. Ten byl postaven při příležitostí 500. výroční Kolumbova přistání a obsahuje různé historické artefakty včetně údajných Kolumbových ostatků.  

 

Samotné město bylo založeno v r. 1498 Bartolomějem, bratrem Kryštofa Kolumba, na východním břehu při ústí řeky Ozama do Karibského moře. Původní název města zněl La Nueva Isabela. V r. 1502 byla původní osada zničena hurikánem a následně byla přestěhována na břeh západní, kde dostala na počest sv. Dominika název Santo Domingo. Zde poté vzniklo současné historické jádro Zona Colonial. V něm se nachází ty nejstarší stavby ze začátku evropské kolonizace Ameriky, jako je první katedrála, nemocnice, univerzita i pevnost Fortaleza Ozama. Městu se během koloniálního období přezdívalo „vstupní brána do Karibiku“ a většina výprav španělských conquistadorů během 16. stol. na americký kontinent začínala právě zde. Velice rychle ale Španělé zjistili, že americká pevnina nabízí daleko větší bohatství, a Santo Domingo tak záhy ztratilo svou výsadní pozici. V r. 1562 bylo navíc značně poničeno během silného zemětřesení.  V r. 1586 ho ještě vydrancoval Francis Drake, korzár ve službách anglické královny Alžběty I. Přes všechny tyto pohromy zůstalo město politickým i obchodním centrem země. Kromě krátké francouzské mezihry na konci 18. stol. a začátku 19. stol., si Španělsko udrželo oblast až do revoluce v r. 1844, kdy byla vyhlášena nezávislá Dominikánská republika a Santo Domingo se stalo jejím hlavním městem. V letech 1936 až 1961 se během vlády diktátora Rafaela Trujilla přejmenovalo na Ciudad Trujillo, ale po jeho smrti se opět navrátilo k původnímu jménu. Dnes je Santo Domingo po kubánské Havaně druhým největším městem v Karibiku. Stalo se kulturním, obchodním i vzdělanostním centrem země a díky jeho restaurovanému centru Zona Colonial je také vyhledávaným cílem turistů z celého světa.     

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Zona Colonial

- Alcazar de Colon

- katedrála Basilica Menor de Santa Maria

- Panteon Nacional

- Faro a Colón

- ulice Calle las Damas

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sancocho – tradiční polévka z několika druhů mas, sladkých brambor, dýně a koření

Quipes – bochánky z bulguru či tvrdé pšenice plněné mletým masem a kořením

Empanadas – kapsy plněné masem a zapečené v troubě

Mangú – kaše z plaintainů (zeleninových banánů) s cibulkou, sýrem, salámem či vejci

Smažené banány


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Santo Dominga

Guadeloupe, Dominikánská republika, Curacao, Bonaire, Grenada, Dominika, Antigua a Barbuda, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Guadeloupe, Dominikánská republika, Curacao, Bonaire, Grenada, Dominika, Antigua a Barbuda, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 11 nocí