Saint George
Saint George

Plavby v okolí

Saint George / Grenada

Stát Grenada skládající ze stejnojmenného hlavního ostrova a několika dalších menších ostrůvků (Carriacou, Rhode Island, aj.) leží jen necelých 100 km od venezuelského pobřeží. Svou polohou v podstatě uzavírá oblouk Návětrných ostrovů, které oddělují Karibské moře od Atlantiku. Přestože je Grenada zastíněna daleko známějšími ostrovy, je to skutečně kouzelné místo. Vedle krásných pláží nabízí i rozmanité vnitrozemí plné termálních pramenů, vodopádů, jezírek i krásné přírody. Grenadě se také přezdívá „ostrov koření“, ve velkém se zde totiž pěstuje muškátový oříšek, skořice, kardamom i zázvor.   

 

Rozloha ostrova je pouhých 344 km2 a Grenada tak patří mezi vůbec nejmenší nezávislé státy na západní polokouli. Celkem zde žije přibližně 110 tisíc obyvatel. Když sem v r. 1498 během své 3. výpravy připlul Kryštof Kolumbus, ostrov ovládal bojovný kmen Karibů. Přestože se zde Španělé nikdy trvale neusadili, zůstal po nich aspoň název Granada (později pozměněno na Grenada), který ostrovu dali na počest známého města v Andalusii. V r. 1650 ho zakoupila Francie. Ta sem po vyvraždění původního obyvatelstva přivezla i první černé otroky z Afriky pro práci na třtinových plantážích. Francouzi také založili ve strategicky položeném přírodním přístavu hlavní město Fort Royal, které později Angličani přejmenovali na Saint George´s. Po sedmileté válce v r. 1763 připadl ostrov Britskému království. Během 19. stol. nahradilo cukrovou třtinu kakao, které se stalo i hlavním exportním artiklem. Ve 20. stol. ale díky vhodnému klimatu převládlo pěstování muškátového oříšku, skořice či kardamomu. Grenada navíc ležela blíže Britskému království než Nizozemská východní Indie, která byla exportem koření vyhlášená. Produkce koření je pro ekonomiku ostrova stále velice důležitá, a to i přes velký nárůst cestovního ruchu. Ostrov získal nezávislost v r. 1974, přesto zůstal členem Commonwealthu a jeho hlavou je britská královna.

 

Saint George´s, hlavní město ostrova majestátně shlížející z vršku na přírodní přístav Carenage, je právem považováno za jedno z nejmalebnějších v Karibiku. Jeho panoráma doplňují dvě mohutné pevnosti Fort George a Fort Frederick, které centrum plné obchodů a příjemných kaváren chrání ze dvou stran. Nedaleko města se nachází vyhlášená korálová pláž Grand Anse Beach či národní park Grand Etang s kráterovými jezírky, 30 m vysokými vodopády Annandale a deštnými lesy, ve kterých je možné potkat pásovce, opice i vačice opossumy.  

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Saint George´s

- Fort George

- Grand Anse Beach

- národní park Grand Etang

- Underwater Sculptures

- Belmond Estate

- vodopády Annandale

 

Vychutnejte si místní speciality…

Rumy

Carib – místní pivo

Calaloo – polévka z místní listové zeleniny podobné špenátu

Oildown – národní jídlo, solené vepřové maso dušené v kokosovém mléce s chlebovníkem a kořenovou zeleninou

Zmrzlina Nutmeg

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do St. George

Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada z Fort-de-France, Martinik na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Dominika, Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada
Nalodění a vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí