Falmouth
Falmouth

Plavby v okolí

Falmouth / Jamajka

Na severním pobřeží Jamajky se na břehu Karibského moře rozkládá Falmouth. Rušný přístav výletních lodí má asi 10 tisíc obyvatel.

Falmouth, nazvaný po stejnojmenném městě ve Spojeném království, byl založen Brity v roce 1769 a po dobu čtyřiceti let, kdy byla Jamajka předním producentem cukru na světě, vzkvétal. Na konci 18. a na počátku 19. století bylo město nejrušnějším přístavem ostrova a domovem honosných panství. Cukr a rychlý rozkvět přinesl na Jamajku otroctví, které však po roce 1840, kdy došlo k emancipaci otroků v Británii, bylo stále problematičtější. V roce 1986 se ve Falmouthu narodil Usain Bolt, držitel světového rekordu ve sprintu, roku 2011 tady byl otevřen přístav, který je schopen obsloužit i ty největší výletní lodě světa.

Historická čtvrť Falmouthu se může pochlubit hezkou architekturou v jamajském gregoriánském stylu, považovanou za jednu z nejlépe zachovaných v celém Karibiku. Velká část z ní – malé domečky i průmyslové komplexy a továrny – pochází z let 1790-1840, spolu s novějšími architektonickými počiny druhé poloviny 19. a 20. století přitom tvoří jedinečnou a fotogenickou směsici.

Mezi nejzajímavější památky patří Nákupní a historické centrum Alberta George z roku 1895, bývalá rezidence otrokáře Johna Tarpa, městský dům plantážníka Edwarda Barretta, anglikánský kostel svatého Petra z roku 1795, jeden z nejstarších na ostrově, a řada dalších domů lemujících Tržní ulici včetně budovy falmouthské pošty. Milovníci hudby by si neměli nechat ujít návštěvu historického domu Greenwood, který dnes kromě řady starých knih hostí také rozsáhlou sbírku vzácných jamajských hudebních nástrojů.

Jižně od města se rozkládá panství Good Hope, Dobrá naděje, které bývalo v 18. století cukrovou plantáží, východně od něj se pak nachází nádherné vodopády řeky Dunn. Voda tady padá přes kaskádu vápencových převisů a odvážní mohou od paty vodopádu vyšplhat až na jeho vrchol.

Unikátním úkazem, který je možné ve Falmouthu zažít, jsou takzvané Glistening Waters. V Zářivé laguně (Luminous Lagoon), kde se mísí voda řeky Martha Brae a Karibského moře, žijí mikroorganismy, jež za tmy jasně září. Tento fenomén je možné pozorovat jen na několika místech světa, u Falmouthu – při plavání v mělkých vodách laguny nebo z paluby člunu – 364 dní v roce. Oblíbené jsou také vyjížďky na bambusových člunech, při nichž je možné kochat se překrásnou scenérií jamajského deštného pralesa.

Přirozené mangrovové porosty nedaleko od Falmouthu jsou domovem safari s ohroženými americkými krokodýly, jamajským hadem boa a řadou původních druhů ptáků v průchozí voliéře. Líbit se tady bude nejen rodinám s dětmi.

Chybou by bylo opustit Falmouth bez ochutnávky tradičního jamajského pirohu plněného (hovězím, kuřecím nebo jehněčím) masem či zeleninou a samozřejmě degustace pravého jamajského rumu.

Místa, která stojí za to vidět

St Peter´s Anglican Church – Obdivujte mohutné mahagonové sloupy a vykládanou dřevěnou podlahu jednoho z nejstarších kostelů Jamajky.

Jamaica Swamp Safari Village – Seznamte se s ohroženými americkými krokodýly, jamajským hadem boa a řadou původních druhů ptáků v safari mezi mangrovovými porosty.

Burwood Beach – Relaxujte na nádherné písčité pláži na břehu Karibského moře, jen co by kamenem dohodil od města.

Greenwood Great House – Navštivte překrásné panství z roku 1800 a prohlédněte si původní interiér i širokou sbírku knih a jamajských hudebních nástrojů.

Appleton Estate – Nahlédněte do výroby pravého jamajského rumu a ochutnejte pár různě starých vzorků.

Dunn´s River Falls – Osvěžte se při výstupu po vápencových kaskádách překrásných vodopádů řeky Dunn.

Luminous Lagoon – Nechte se okouzlit jedinečným fenoménem, světélkujícími mikroorganismy v mělké laguně.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Falmouthu