Montego Bay
Montego Bay

Plavby v okolí

Montego Bay / Jamajka

Montego Bay ležící na severozápadním pobřeží Jamajky je hlavním městem farnosti St. James a třetím největším městem ostrova. Montego Bay je považováno za metropoli ostrovní turistiky, kde v současnosti žije přibližně 80 tisíc obyvatel. Oblast navštívil během své druhé výpravy v r. 1494 Kryštof Kolumbus a zátoku pojmenoval „El golfo de buen tiempo“ – „Zátoka dobrého počasí, času“. Název Montego Bay se objevuje až mnohem později a předpokládá se, že slovo „Montego“ vzniklo zkomolením španělského slova „manteca“ („špek“). Během 16. stol. se zde totiž nacházel významný přístav, odkud se vyváželo hovězí, kůže a špek. Španělé si ovšem přístav ani celý ostrov neudrželi dlouho. Už v r. 1655 je vytlačila anglická expedice vyslaná Oliverem Cromwellem. Na ostrově se poté v hojné míře začala pěstovat cukrová třtina, Angličané sem z Afriky dovezli tisíce otroků a Montego Bay se stalo jedním z nejdůležitějších přístavů ostrova.

I dnes zůstává Montego Bay důležitým přístavem, který ovšem hostí převážně turistické lodě. Město je srdcem jamajské riviéry a turistický ruch je hlavním zdrojem příjmů celé oblasti. Historické centrum města ukrývá řadu kostelů a dalších památek. Známý je například kostel Burchell Memorial Baptist Church, kde jako duchovní působil Samuel Sharpe, vůdce Vánočního povstání otroků v roce 1831. Odvážnější jedinci mohou navštívit koloniální Rose Hall – dům, ve kterém údajně straší Annie Palmer, vražedkyně, jež vzala život postupně všem třem svým manželům. Za prohlídku stojí také pevnost Fort Montego nebo kamenný Gregorian House. Vedle koloniálních památek se ve městě nacházejí převážně turistické a duty free obchody, kterými je Montego Bay vyhlášené, podobně jako blízkými bělostnými plážemi.

Z přístavu je možné se vydat i na cestu po ostrově, kde je největším lákadlem bezesporu rodný dům slavného reggae zpěváka Boba Marleyho. Jeho hrobka a dům je svatyní všech rastafariánů i velkou atrakcí pro turisty z celého světa. Za návštěvu stojí i přístav Ocho Rios v jehož těsné blízkosti se nachází krásné tropické zahrady i největší přírodní zajímavost ostrova – vodopády Dunn´s river falls, které kaskádovitě padají přímo do moře.        

 

Vychutnejte si místní speciality…

Rum

Ryby a mořské plody všeho druhu

Káva

Pivo Red Stripe

Jerk food – různě kořeněné maso, které se pomalu vaří na ohni, a postupně se přidává vybrané koření

Pepřová polévka z listů callaloo, kapusty, hovězího masa, sladkých brambor, ibišku a koření


Místa, která stojí za to vidět