Ocho Rios
Ocho Rios

Plavby v okolí

Ocho Rios / Jamajka

Ocho Rios ležící na severním pobřeží Jamajky je jedno z největších měst ostrova. Živé letovisko je oblíbenou zastávkou turistů i vyhledávaným odpočinkovým místem obyvatel 90 km vzdáleného hlavního města Kingstownu.

 

Ještě v 60. letech bylo Ocho Rios pouhou rybářkou vesnicí, ale s rozmachem turistického ruchu se všechno změnilo. Historie osady je ovšem mnohem delší. Jako první Evropané se v této oblasti usídlili Španělé, kteří místo pojmenovali La Chorreras – „proudící vody“. Názvem měli na mysli slavné vodopády Dunn´s river falls padající terasovitě přímo do moře nedaleko současného centra. Britové, kteří ostrov ovládli o něco později, ale název špatně pochopili jako Ocho Rios neboli „osm řek“. I když se zde tolik řek nikdy nevyskytovalo, název zůstal městu dodnes. Po příchodu kolonizátorů byla celá oblast využívána převážně k pěstování cukrové třtiny či pimentovníku, u nás známého jako nové koření. Změna nastala až ve 20. letech 19. stol., kdy se z jedné staré plantážní rezidence stal první luxusní hotel. Jeho rozvoji ovšem bránil fakt, že hotel neměl přímý přístup na pláž. O něco později byl v okolí nalezen bauxit používaný pro výrobu hliníku a pro jeho transport byl konečně vybudován lodní terminál, který slouží pro výletní lodě dodnes. Velký zlom ale nastal až po vysušení okolních bažin a vytvoření pláže Turtle beach, která vznikla navezením mnoha tun písku. Tehdy se mohl turistický ruch rozjet v plné síle a s přibývajícími hotely sem rychle zamířili i turisté. Turtle beach je dnes střediskem vodních i plážových sportů, stejně tak jako místo zábavy a dobrých restaurací. Celé pobřeží lemují kvalitní hotely a Ocho Rios je tak pravým letoviskem se vším všudy. 

 

Z Ocho Rios je možné podnikat i výlety do okolí. Nejoblíbenější jsou slavné vodopády Dunn´s river falls, které leží na periférii města. Příjemně chladivá voda vodopádu padajícího po kaskádách přímo do moře je navíc obklopena nádhernou tropickou zahradou. V okolí města se nachází i několik dalších botanických zahrad s pěkným výhledem na zátoku. Velkou atrakcí je také výlet do vesnice Nine Mile s rodným domem slavného reggae zpěváka Boba Marleyho.      

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Coyaba River Garden

- dům Boba Marleyho

- vodopády Dunn´s river falls

- Ocho Rios

- Turle beach

 

Vychutnejte si místní speciality…

Rum

Ryby a mořské plody všeho druhu

Káva

Pivo Red Stripe

Jerk food – různě kořeněné maso, které se pomalu vaří na ohni, a postupně se přidává vybrané koření

Pepřová polévka z listů callaloo, kapusty, hovězího masa, sladkých brambor, ibišku a koření


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Ocho Rios