X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Cienfuegos
Cienfuegos

Plavby v okolí

Cienfuegos / Kuba

Cienfuegos (v překladu Sto ohňů) najdete v centrální části Kuby na jejím jižním pobřeží, asi 250 km od Havany. Město, přezdívané někdy Perla jihu, bylo založeno v roce 1819 francouzskými imigranty. Jeho původ ještě dnes prozrazuje mnoho názvů ulic.

Přesto, že Cienfuegos byl jedním z posledních osídlení založených v době kolonialismu, začal se brzy rychle rozrůstat. Dáno to bylo především úrodnou půdou, která jej obklopovala a která svědčila cukrové třtině, ale také kávě a tabáku. Výhodná poloha na obchodní cestě mezi Jamajkou a jihoamerickými městy byla jedním z důvodů, proč tady byla ô později vybudována železniční trať.

Cienfuegos, který má dnes asi 160 tisíc obyvatel, leží na břehu zátoky Banía de Cienfuegos a tvoří tak přírodní přístav, který je cílem mnoha výletních lodí a také centrem obchodu s cukrovou třtinou. Přesto, že se jedná o jednu z nejprůmyslovějších oblastí Kuby, na ostrovní poměry neobvykle čisté a udržované město vám na to pomůže zapomenout.

Architektura města je typicky latinskoamerická: šikmé, přímé ulice v pravém úhlu zdobené promenádami a parky. Historické centrum se pyšní koloniálními budovami, postavenými v neoklasicistním stylu, a od roku 2005 je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Svoji prohlídku začněte na bulváru Cienfuegos a obdivujte nádherně barevné fasády domů. Pak pokračujte na náměstí Jose Martí s krásným parkem. Při prohlídce města si určitě nenechejte ujít působivý palác Palacio de Valle nebo divadlo Teatro Tomás Terry – a to i zevnitř. Zajděte se podívat také na Arco de Triunfo, jediný vítězný oblouk na Kubě, postavený v roce 1902, a na katedrálu z roku 1869 s úchvatnými vitrážovými okny.

Chcete-li zažít něco netradičního, zaskočte se podívat do místního Delfinária, kde se můžete zúčastnit některé ze show nebo si přímo zaplavat s delfíny.

Místa, která stojí za to vidět

Castillo de Jagua – Nenechte si ujít prohlídku jedné z nejkrásnějších koloniálních pevností Kuby, kam vás z města vezme místní trajekt.

Jardín Botánico de Cienfuegos – Projděte se malou, ale zajímavou botanickou zahradou asi 15 km od města.

Laguna de Guanaroca – Asi 12 km od města najdete nádherné jezero s nespočtem druhů ptáků.

Vodopád El Nicho – Navštivte Parque El Nicho, obdivujte z výšky padající vodu a vykoupejte se v některém z mnoha jezírek.

Pláž Rancho Luna – Asi 20 minut jízdy směrem na jih od města leží malá, ale Kubánci velmi oblíbená pláž.


Místa, která stojí za to vidět