X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Havana

Havana / Kuba

Kubánská metropole Havana je se svými 2,2 miliony obyvatel jedním z největších a nejvýznamnějších center Karibiku. Ulice čtvrti Havana Vieja – Staré Havany připomínají její slavnou španělskou koloniální minulost a není divu, že byly v r. 1984 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Staré město leží v bezpečném zálivu Bahia de la Habana na severu ostrova necelých 160 km od amerického Key Westu. Chráněná poloha zálivu přilákala už v r. 1509 Španěly vedené známým conquistadorem Diegem Velázquezem. Samotné město bylo založeno o 4 roky později a brzy se stalo důležitou základnou pro další dobyvačné výpravy na americký kontinent.  Zejména v 18. a 19. stol. Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby, byla zde vystavěna celá řada šlechtických paláců, barokních kostelů i několik pevností. Postupně se začaly objevovat krásné parky a bulváry, panská sídla, domy ve stylu art deco a další překrásné monumenty, které vystavovaly na odiv bohatství a promyšlenost kubánské architektury. Díky své kráse byla Havana často přezdívána „Paříží Karibiku“.

 

V první polovině 20. stol. se Kuba stala populární mezi americkými turisty, kteří sem v době americké prohibice mířili po tisících. Luxusní hotely, herny i bary zde rostly tak rychle, stejně jako kriminalita. Ve 30. letech byla Havana vyhlášeným sídlem neřesti, s čímž se ovšem nehodlali srovnat místní obyvatelé stejně tak, jako s proamericky mířenou politikou. Po revoluci vedené Fidelem Castrem se situace kompletně změnila. Za vydatné pomoci SSSR byly v Havaně stavěny moderní socialistické stavby i pomníky a muzea věnovaná místním hrdinům bojujícím za socialismus. Poté, co došlo k rozpadu SSSR, nastala také v Havaně prudká změna k horšímu. Spousta nových i historických budov začala chátrat, jelikož na jejich opravu nebyly peníze.  I dnes se Havana potýká s mnoha problémy, ovšem historické centrum se v posledních letech dočkalo zasloužené rekonstrukce a turisté tak mohou v jeho ulicích obdivovat krásné koloniální paláce, muzea či široké bulváry. Mezi největší atrakce patří Kapitol – bývalé sídlo kubánské parlamentu, třída Obisbo, která je vyhlášená svým nočním životem, středověké pevnosti či samotná atmosféra tohoto jedinečného města. 

  • Vychutnejte si místní speciality…

Rum – Havana Club, Santiago de Cuba, Caney, Legendario, …

Koktejly – Mojito, Cuba libre, Daiquiri, …

Boliche – hovězí nadívané klobásou a vejcem

Mořské plody všeho druhu

Kakao

 


Místa, která stojí za to vidět