Costa Maya
Costa Maya

Plavby v okolí

Costa Maya / Mexiko

V mexickém státě Quintana Roo se na pobřeží Karibského moře nedaleko od hranice s Belize rozkládá malý turistický rezort Costa Maya.

Oblast Costa Maya byla původním americkým obyvatelstvem osídlena už v době před 6 500 lety, velkého rozkvětu pak dosáhla za doby civilizace Mayů. Prvními Evropany v oblasti byli Španělé, po získání nezávislosti v roce 1821 se oblast připojila k Mexiku. Nepříliš rozvinutý region dostal nový podnět k rozkvětu v roce 2001 výstavbou mola, schopného obsloužit i velké výletní lodě, důležitou součástí místní ekonomiky však zůstává rybolov. V roce 2007 oblast zasáhl hurikán Dean.

Přímo v přístavu je k dispozici nová nákupní galerie a centrální náměstí nabízí bazény se slanou vodou a několik barů, stejně jako zlatnictví nebo obchody se suvenýry. Nedaleká pláž klubu Uvero je jako stvořená pro milovníky vodních sportů, laguna sladkovodního jezera Bacalar pak nabízí výborné podmínky pro plavání a také vyjížďky na kajaku.

Jen 3 kilometry od přístavu se rozkládá rybářská vesnice Mahahual s nádhernými písečnými plážemi, ideálními ke koupání, a korálovým útesem Banco Chinchorro jen co by kamenem dohodil od jejích břehů.  Pro příznivce objevování podmořského života je tady k dispozici hned několik potápěčských center. Ve vesnici se podél několik kilometrů dlouhé mořské promenády nachází řada barů, restaurací a obchodů.

Nejen rodiny s dětmi se pobaví v tematickém vodním parku Lost Mayan Kingdom se spoustou bazénů a největšími vodními skluzavkami v Mexiku. V Dolphin Discovery centru je pak možné sledovat delfíní show nebo si s těmito nádhernými tvory rovnou zaplavat.

Costa Maya je vstupní branou do oblasti s méně známými mayskými ruinami Yucatánu. Oblast Chacchobenu byla osídlena už 200 let před naším letopočtem, stávající obrovské chrámy a další struktury se pak datují do doby kolem roku 700. Na návštěvníky tady čekají tři zrekonstruované pyramidy, řada zdí a schodišť a hustá džungle, která je domovem jelenů, několika druhů opic, ale také šelem, jako jsou jaguár, puma nebo ocelot.

Kohunlich je obrovské archeologické naleziště předkolumbovské mayské civilizace, vystavěné mezi lety 250 a 600. Velká část naleziště je dosud neprozkoumána a zájemci o historii se mohou těšit například na Chrám masek s pěti dobře zachovalými štukovými obličeji.

Místa, která stojí za to vidět

  • Mahahual – Projděte se po nábřežní promenádě a užijte si nádherné písečné pláže, vybízející ke koupání a vodním sportům.
  • Lost Mayan Kingdom – Zažijte spoustu zábavy i adrenalin v tematickém vodním parku s největšími vodními skluzavkami v Mexiku.
  • Dolphin Discovery – Obdivujte delfíny při jejich show nebo si s těmito nádhernými zvířaty rovnou zaplavte.
  • Bacalar Lagoon – Vyjeďte si na kajaku po laguně sladkovodního jezera Bacalar, ne nadarmo přezdívaného Jezero sedmi barev.
  • Chacchoben – Prohlédněte si zrekonstruované pyramidy a další pozůstatky méně známého Mayského sídliště z doby kolem roku 700.
  • Kuhunlich – Navštivte rozsáhlé archeologické naleziště předkolumbovské Mayské civilizace a nenechte si ujít Chrám masek.
  • Chinchorro Reef Underwater National Park – Ponořte se pod hladinu a se šnorchlem nebo kyslíkovou bombou na zádech prozkoumejte krásu rozsáhlého korálového útesu.

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Costa Maya