Cozumel
Cozumel

Plavby v okolí

Cozumel / Mexiko

Cozumel je s délkou 50 km a šířkou 14 km největším mexickým ostrovem v Atlantiku. Díky blízkosti poloostrova Yucatán se sem jako první obyvatelé dostali Mayové, kteří ostrov pojmenovali Cuzamil – tedy „ostrov vlaštovek“. Záhy se stal významným centrem kultu Ix Chel – bohyně plodnosti, kam mířila každá mayská žena, která měla problémy s početím. Stopy mayské civilizace jsou na ostrově patrny dodnes. Největší atrakcí je archeologická lokalita San Gervasio, která se může pochlubit několika zrekonstruovanými objekty. Velká část místní mayské zástavby a chrámů byla ovšem zničena Španěly, kteří na ostrov dorazili v r. 1518. Později jej využili jako základnu pro dobytí pevninského Mexika.

Dnes je ostrov významným turistickým centrem, kde žije přibližně 80 tisíc obyvatel, z nichž naprostá většina sídlí v hlavním městě San Miguel de Cozumel. Turisté sem míří hlavně za sněhobílými plážemi a křišťálově čistým mořem, které je zároveň vyhlášeným rájem potápěčů. Ostrov je totiž obklopen Mezoamerickým korálovým útesem a jeho podmořský život je skutečně bohatý. V ulicích hlavního města čeká na návštěvníky vedle turistických obchodů a restaurací i celá řada dalších atrakcí. Nachází se zde třeba čokoládovna, která vyrábí tradiční aztéckou čokoládu podle starých receptur. Nechybí ani palírna tequily, která je nejtypičtějším mexickým destilátem.  

Milovníci historie hledající stopy mayské civilizace, by určitě neměli vynechat návštěvu zachovalého města Tulum, které se nachází na mexické pevnině. Z přístavu Playa del Carmen, jenž je s ostrovem spojen trajektovou dopravou, je tato historická lokalita velice snadno dostupná. Tulum je po Teotihuacanu a Chichen Itza třetí nejnavštěvovanější archeologickou lokalitou v Mexiku. Zároveň je to jediné zachovalé mayské město, které leží na břehu moře. Tulum s památkami převážně z 13.–15. stol. bylo posledním obydleným mayským sídlem, které existovalo ještě 70 let poté, co Španělé začali s okupací oblasti. A možná i díky tomu se do dnešní doby zachovala chrámová pyramida i několik kultovních chrámů i paláců.             

Místa, která stojí za to vidět:

  • Tulum
  • San Gervasio
  • pláže na Cozumelu
  • Playa del Carmen

 

Vychutnejte si místní speciality…

  • Enchiladas – kukuřičná tortilla s různou náplní
  • Tequila – místní destilát z agáve
  • Čokoláda – vyráběná dle tradičních aztéckých receptur
  • Guacamole – tradiční omáčka z avokáda, chilli papriček, cibule, rajčat a citrónové šťávy

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Cozumelu