Cristobal (Colon)
Cristobal (Colon)

Plavby v okolí

Cristobal (Colon) / Panama

Colón je důležitým přístavem na karibském pobřeží Panamy v blízkosti jednoho z ústí slavného Panamského průplavu. Se svými přibližně 207 tisíci obyvateli je hlavním a největším městem stejnojmenné provincie i druhým nejlidnatějším městem země. Centrum, obklopené zátokami Limón a Manzanillo a také sousedním přístavem Cristobal, leží jen necelých 10 km od zdymadel Panamského průplavu, která oddělují Gatúnské jezero od Atlantiku. Tuto výjimečnou technickou stavbu přijíždějí obdivovat lidé z celého světa a zdymadla Gatún tak patří mezi hlavní turistické atrakce celé země. Hustou lodní dopravu a plavební komory lze pozorovat i na druhé straně při ústí kanálu do Pacifiku. U zdymadel Miraflores se nachází i zajímavé návštěvnické centrum s poutavou expozicí o historii a stavbě průplavu.

 

Přístav Colón založili Američané v r. 1850 jako konečnou zastávku a terminál na Panamské železnici propojující Atlantik s Pacifikem před tím, než byl vybudován průplav. Město pojmenované na počest Kryštofa Kolumba původně leželo na ostrově Manzanillo, který byl postupně spojen s pevninou. Zástavba Colónu z 19. stol. byla ale bohužel zničena během třech velkých požárů. Vedle katedrály Nanebevzetí Panny Marie a několika historických domů se tak dnes v centru města nenacházejí v podstatě žádné památky. Colón se také nechvalně proslavil vysokou kriminalitou. Turisty přijíždějící většinou do sousedního přístavu Cristobal láká hlavně místní volná obchodní zóna, která je co do velikosti druhou největší na světě.

 

Okolí města je ale podstatně zajímavější. Vedle Panamského průplavu tu můžete objevit několik historických pevností, kterým vévodí pevnost San Lorenzo z 16. stol. Ta byla jako výjimečná památka vojenského inženýrství zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Během jednodenního výletu lze navštívit i hlavní město Panama City s krásně zachovalým historickým centrem i moderní částí s mrakodrapy.

 

Nesmíme opomenout ani krásné pláže na karibském pobřeží a přírodní parky. Mezi nejznámější patří například národní park Portobelo obepínající stejnojmenné město, které v koloniálních dobách patřilo k nedůležitějším na kontinentu. Park s krásně zachovalou přírodou a plážemi, kde je vedle potápění a šnorchlování možné pozorovat i želvy, byl společně s historickou částí města také zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Vychutnejte si místní speciality…

Carimaňola – smažené taštičky z juky plněné sýrem, masem, zeleninou atd.

Patacones – smažené banánové placičky

Yuca frita – smažené kousky juky

Seco – místní gin

Rum – např. Ron Abuelo

Pivo – Panama, Atlas, Balboa

Panama seco – třtinový likér


Místa, která stojí za to vidět