Castries
Castries

Plavby v okolí

Castries / Svatá Lucie

Svatá Lucie ležící na východním okraji Karibiku je dalším z mnoha tropických ostrovních rájů. Geograficky se řadí mezi Malé Antily (konkrétně Návětrné ostrovy) a našli byste ji mezi známějším Martinikem a Sv. Vincencem. Stejně jako její sousedé je i Svatá Lucie vulkanického původu a pro svou podobnost ze Sv. Helenou bývá někdy nazývána „Helena západu“. Celý ostrov je pokryt úrodnou sopečnou půdou, ale jeho bujný deštný prales byl během koloniálních dob z velké části vymýcen. Přesto se zde zachoval na dvou působivých sopečných kuželech Gros Piton a Petit Piton, které byly zapsány i na seznam přírodního dědictví UNESCO.

 

Na ostrově s celkovou rozlohou 616 km2 dnes žije asi 184 tisíc obyvatel. Historie Sv. Lucie je prakticky totožná s takřka všemi ostrovy Karibiku. Původní populace Karibů byla během koloniálních dob úplně zdecimována. Na evropských mapách se ostrov poprvé objevil v 16. stol., kdy ho jako první obsadili Francouzi, kteří mu také dali jméno Sv. Lucie podle oblíbené světice ze Syrakus. Po mnoha bitvách se ale ostrov definitivně dostal pod nadvládu Angličanů. Obě koloniální mocnosti spatřovaly potenciál ostrova především v pěstování cukrové třtiny, díky které velkou část území odlesnily. Vedle třtiny sem dovezly i další plodiny, jako kokosové palmy, chlebovníky a mandlovníky. Ty dnes dávají Sv. Lucii její typické tropické kouzlo i přesto, že zde nejsou původní. V r. 1979 získala země formální nezávislost, stále je ale členem zemí Commonwealthu a její hlavou je britská královna. Ostrov je osídlen převážně potomky černých otroků, kteří hovoří anglicky s kreolským dialektem, Sv. Lucie ale neztratila ani svůj francouzský ráz.

 

Hlavní město Castries je pulzujícím centrem s více jak 50 tisíci obyvateli žijícími v jeho aglomeraci. Je oblíbenou zastávkou výletních lodí a nabízí nesčetné možnosti nákupů v bezcelních obchodech, koloniální památky a hlavně krásné pláže. Mezi nejznámější pláže v blízkosti centra patří Vigie Beach či Malabar Beach. Řada návštěvníků míří i za krásnou sopečnou přírodou, které vévodí již zmiňované sopky Pitons. Na členitém pobřeží ostrova se nacházejí půvabné zátoky jako je Soufriére Bay či Marigot Bay, která patří k nejkrásnějším v Karibiku.              

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Castries 

- Marigot Bay

- sopky Gros Piton a Petit Piton

- Vigie Beach

- Soufriére Bay

 

Vychutnejte si místní speciality…

Zelené fíky se solenou rybou – národní pokrm

Pokrmy z mořských plodů

Rybí polévka s kokosovým mlékem a kořením

Macaroni pie – zapečené makaróny se sýrem a smetanou


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Castries

USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis z Ford Lauderdale na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis
Nalodění: Fort Lauderdale, USA
Vylodění: San Juan (Portoriko), USA
Trvání: 8 nocí