Basseterre
Basseterre

Plavby v okolí

Basseterre / Svatý Kryštof a Nevis

Sv. Kryštof s rozlohou 176 km2 je jedním z dvojice ostrovů tvořící karibský stát Sv. Kryštof a Nevis. Tato bývalá britská kolonie se řadí k sopečným vrcholkům tvořící oblouk Závětrných ostrovů oddělujících Atlantický oceán od Karibiku. Krásné pláže, hory porostlé bujnou vegetací i zajímavé historické památky – to všechno dělá ze Sv. Kryštofa jednu z turisticky nejoblíbenějších destinací celé oblasti.

 

Ostrov byl původně obýván indiánskými kmeny, které území pojmenovaly Liamuiga, což se často překládá jako „úrodná země“. V r. 1493 se zde zastavil Kryštof Kolumbus. Ten ho ale přejmenoval podle svého patrona na San Cristóbal. Díky úrodnosti místních sopečných hornin o území v dalších staletích neustále soupeřili Španělé, Francouzi i Angličané. Národy si nakonec ostrov rozdělily na 3 části. V r. 1713 se Sv. Kryštofa definitivně zmocnila Británie a začala zde ve velkém pěstovat cukrovou třtinu.  V této době byla původní indiánská populace úplně nahrazena černými otroky z Afriky, kteří představovali skoro 90 % obyvatelstva. Už v 1. polovině 19. století ale začalo docházet k úpadku cukrovarnického průmyslu. Ostrov postupně opouštěli bohatí plantážníci a po zrušení otroctví byli obyvatelé ponecháni, aby se postarali sami o sebe. V 1. polovině 20. století byl uzavřen poslední cukrovar a plantáže zarostly travou. Z ekonomické krize ale naštěstí Sv. Kryštof dostal rozvoj turistického ruchu. Jako první ho objevili v 80. letech 20. století turisté z anglicky mluvících zemí. Brzy poté zde vyrostly první hotely, restaurace i bezcelní zóny, které i dnes patří k hlavním lákadlům ostrova. Stát získal samostatnost v r. 1983, přestože formálně zůstal součástí Commonwealthu a jeho hlavou je britská královna.  V současnosti je ostrov oblíbeným cílem výletních lodí i turistů z celého světa, kteří sem míří za přírodním bohatstvím i krásnými plážemi.

 

Hlavním městem ostrova je Basseterre s přibližně 25 tisíci obyvateli. Basseterre je plné života. V jeho koloniálních uličkách se nachází mnoho obchůdků a restaurací, v přístavu najdete několik bezcelních nákupních zón v čele se střediskem Heritage Quay. Nejvýznamnější památkou ostrova je národní park s mohutnou pevností Brimstone Hill, často přezdívanou „karibský Gibraltar“, jež je zapsán i na seznamu UNESCO. Velkou atrakcí je také projížďka po železnici St. Kitts Scenic Railway, která představuje poslední stále fungující železnici v oblasti West Indies.   

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Basseterre – centrum
  • Romney Manor
  • národní park Brimstone Hill Fortress
  • Kitts Scenic Railway
  • Cockleshell Beach

 

Vychutnejte si místní speciality…

Fairling – místní ovocný punč

Goat waterstew – kozí maso dušené v rajčatové omáčce s chlebovníkem a papájou

Roti – placka plněná kořeněnými brambory, zeleninou a masem

Mango Ginger Chicken – celé kuře marinované v kokosovém mléce se zázvorem, mangem a paprikou

Rum – Belmont Estate, Brinley Gold

Killer Bee – koktejl z rumu, medu, sody, passion fruit, pomerančového džusu a pepře

Pivo – Carib, Stag, Skol

Conkies – balíčky z kukuřičné mouky, sladkých brambor, kokosu a dýně


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Basseterre

Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis z Ford Lauderdale na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Haiti, Antigua a Barbuda, Dominika, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis
Nalodění: Fort Lauderdale, USA
Vylodění: San Juan (Portoriko), USA
Trvání: 8 nocí