Kingstown
Kingstown

Plavby v okolí

Kingstown / Svatý Vincenc a Grenadiny

Kingstown je hlavním městem nezávislého státu Svatý Vincenc a Grenadiny a s necelými 20 tisíci obyvateli je také městem největším. Nachází se na jihozápadním pobřeží hlavního ostrova Svatý Vincenc, který je spolu s menšími ostrůvky Grenadinami součástí souostroví Malé Antily v jihovýchodním Karibiku.

Ostrov, známý dnes jako Svatý Vincenc, odedávna obývali lidé původního etnika, známí jako Karibové. První Evropané, kterým se ostrov podařilo ovládnout, byli Francouzi, kteří také ve 20. letech 18. století založili moderní Kingstown. Francouzi na Svatém Vincenci za pomoci afrických otroků pěstovali kávu, tabák, indigo, kukuřici a cukrovou třtinu, o ostrov však po Sedmileté válce v roce 1763 přišli ve prospěch Britů. Ještě jednou se Francie ostrova chopila mezi lety 1779-83, poté už mu však až do 70. let 20. století vládla Velká Británie. Britové navázali na zemědělské aktivity Francouzů a museli vybojovat několik bitev s původními obyvateli ostrova. Erupce sopky La Soufriére v roce 1902 za sebou nechala dva tisíce mrtvých a zdevastovanou půdu a ekonomika země upadala. Nezávislost na Británii získal Svatý Vincenc roku 1979, kdy ho také zasáhlo další ničivé zemětřesení a v následujících letech pak hned několik silných hurikánů.

Země je tvořena celkem 32 ostrovy, z nichž jen devět je jich obydlených. Přestože hlavní ekonomickou aktivitou zůstává zemědělství, role turismu rok od roku roste, o což se zasloužil i slavný snímek Piráti z Karibiku, který se tady natáčel.

Kingstown je proslulý svými botanickými zahradami, které byly založeny už v roce 1765, a jsou tak jedněmi z nejstarších na západní polokouli. Zahrady jsou domovem mnoha druhů tropických rostlin a voliér s překrásnými ptáky. Na horském hřebeni nad zátokou se v nadmořské výšce 190 metrů tyčí pevnost Charlotte, vystavěná britskými kolonizátory, odkud jsou nádherné výhledy na celé souostroví.

V centru Kingstownu najdete hned několik kostelů z 19. století, mezi nimi i zajímavou katedrálu svaté Marie. Nejkrásnější pláže ostrova leží na jeho jižním pobřeží: mezi ty nejznámější patří pláž Villa, vzdálená jen 10 minut jízdy od města.

Z Kingstownu je možné vyrazit na některou z mnoha exkurzí – oblíbené jsou zejména výšlapy na nejvyšší horu ostrova, sopku La Soufriére (1 234 m) nebo projížďka na člunu po Grenadinách. Ostrov je pokrytým hustým deštným pralesem a jeho vody jsou bohaté, je proto rájem ekoturistů i milovníků šnorchlování a potápění.

 

Místa, která stojí za to vidět

Botanical Gardens – Projděte se překrásnými zahradami, založenými už v roce 1765, a poznejte tropické rostliny i místní živočichy.

Fort Charlotte – Kochejte se nádhernými výhledy od pevnosti vystavěné v 18. století britskými kolonizátory a v malém muzeu se blíže seznamte se zajímavou historií oblasti.

Villa Beach – Relaxujte, opalujte a koupejte se na nádherné písečné pláži jen 10 minut jízdy od města.

Kingstown Market – Nasajte atmosféru města na rušném trhu, kde místní nakupují čerstvé lokální produkty.

Saint Mary´s Cathedral of the Assumption – Prohlédněte si historický katolický kostel, vystavěný na počátku 19. století.

Baleine Falls – Nasedněte do člunu, jeďte se vykoupat k odlehlému vodopádu a obdivujte nedotčenou přírodu ostrova.

Rawacou Recreation Park – Užijte si dvě pláže oddělené skalnatým výběžkem s umělým bazénem, kokosovými palmami a písečnými dunami.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Kingstown

Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada, Martinik z Bridgetownu na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Barbados, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada, Martinik
Nalodění: Bridgetown, Barbados
Vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 4 noci

Guadeloupe, Svatý Vincenc a Grenadiny, Barbados, Španělsko, Portugalsko z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Svatý Vincenc a Grenadiny, Barbados, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 14 nocí