Port of Spain
Port of Spain

Plavby v okolí

Port of Spain / Trinidad a Tobago

Republika Trinidad a Tobago, to je dvojice ostrovů, kterou najdete jen 11 kilometrů od severovýchodního pobřeží Jižní Ameriky, kde přes Parijský záliv sousedí s Venezuelou. Port of Spain je jejím hlavní městem a jedním z nejdůležitějších přístavů Karibiku. Leží v severovýchodní části většího z ostrovů, Trinidadu, a má asi 40 tisíc obyvatel.

Port of Spain byl založen v 16. století španělskými osadníky v blízkosti dřívější rybářské vesnice Cumucurapo. Ostrovy byly španělskou kolonií od doby, kdy sem v roce 1492 dorazil Kryštof Kolumbus, až do roku 1797, kdy nad ostrovy převzali kontrolu Britové. Hlavním městem se Port of Spain stal v roce 1757, kdy převzal tuto roli od dřívější metropole San José de Oruna, a začal rychle růst. Mezi lety 1958-62 byl Port of Spain dočasným hlavním městem Západoindické federace, která však neměla dlouhého trvání. V 90. letech a znovu v roce 2005 bylo město svědkem extremistických muslimských akcí a bombardování. Dnes je Port of Spain administrativním, obchodním a finančním centrem země, která je považována za jednu z nejbohatších v celém Karibiku.

Port of Spain je domovem jedněch z nejvyšších karibských mrakodrapů, mezi nimi i 88 metrů vysoké věže Nicholas, vybudované v roce 2003. Najdete tady však i starší, koloniální budovy. Ty nejokázalejší se nazývají „Úžasných sedm“ (Magnificent Seven) a pocházejí z pozdně viktoriánské a edwardiánské doby.

Národní muzeum a umělecká galerie byly založeny už v roce 1892 a hostí expozice na témata národních festivalů, Karnevalu, ale také života za druhé světové války a historie původních obyvatel, stejné jako díla domácích i zahraničních umělců.

Největším volným prostorem v celém městě – a také největším kruhovým objezdem na světě o obvodu 3,7 kilometru - je Královský park Savannah, který býval dříve plantáží s cukrovou třtinou. Na sever od parku leží Královské botanické zahrady s prezidentskou rezidencí, vystavěnou ve viktoriánském koloniálním stylu mezi lety 1873-6.

Na východ od města se táhne rozsáhlý Severní hřeben s horami dosahujícími výšky 900 metrů, pokrytými deštným lesem s množstvím rostlinných a živočišných druhů. Bažina Caroni, druhá největší bažina ostrova, se nachází na jih od Port of Spain a je jednou z hlavních turistických atrakcí Trinidadu. Na milovníky ptáků jich tady čeká na 160 druhů včetně národního ptáka, ibisa rudého.

Menší ostrov, Togabo, je od Port of Spain vzdálený 170 kilometrů a 2,5 hodiny jízdy rychlým trajektem a jeho nádherné pláže a překrásná příroda určitě stojí za návštěvu.

Místa, která stojí za to vidět

Queen´s Park Savannah – Stravte pár chvil procházkou po parku a zároveň největším kruhovém objezdu světa a určitě nepohrdněte nabídkou místních pouličních prodavačů.

Caroni Swamp – Navštivte druhou největší bažinu ostrova a obdivujte desítky druhů opeřenců, včetně národního ptáka ibisa rudého.

Maracas Bay – Užijte si nádherné místo, které splňuje všechny předpoklady ideální karibské pláže, stejně jako úchvatnou cestu deštných pralesem, která vás k němu dovede.

National Museum and Art Gallery – Seznamte se s historií země, ale i její kulturou v muzeu, založeném už v roce 1892.

Asa Wright Nature Centre – Nenechte si ujít prohlídku malého přírodního centra v trinidadském deštném lese a obdivujte nespočet původních druhů zvířat i rostlin.

Tobago – Poznejte nádherné pláže, vodopády a kopce porostlé hustým tropickým lesem vulkanického ostrova, ležícího 2,5 hodiny jízdy trajektem od Trinidadu.


Místa, která stojí za to vidět