Scarborough
Scarborough

Plavby v okolí

Scarborough / Trinidad a Tobago

Tobago je menším ze dvou ostrovů tvořící stát Trinidad a Tobago. Často bývá nazýváno „menší sestrou“ 32 km vzdáleného a podstatně živějšího Trinidadu. Tobago je naopak plné klidu a pohody a lidé ho vyhledávají především pro odpočinek. Ostrov o rozloze 300 km2 leží na pomezí Atlantiku a Karibského moře, asi 70 km od venezuelského pobřeží.

 

Kryštof Kolumbus během své třetí výpravy v r. 1498 zavítal na sousední ostrov Trinidad. Je však dost pravděpodobné, že navštívil i Tobago, které údajně pojmenoval Bellaforma (tedy krásný tvar). Tento název se však neuchytil a ostrovu zůstalo jméno Tobago, odvozené od slova „tobacco“ označující tabák. Během své historie ostrov změnil majitele skoro dvacetkrát. Kvůli výborným podmínkám se zde dařilo cukrové třtině, která byla důležitým zdrojem bohatství. Neustálou přetahovanou o území mezi Španěly, Francouzi, Nizozemci a Angličany nakonec v r. 1814 definitivně ukončili právě Angličané, kteří ostrov získali. O 24 let později bylo ovšem zrušeno otroctví a produkce třtiny poklesla natolik, že bylo Tobago nuceno vyhlásit v r. 1888 bankrot. I z tohoto důvodu bylo připojeno k sousednímu Trinidadu, se kterým sdílí své osudy dodnes. V následujících desetiletích bylo Tobago spíše chudým místem, až v poslední době se začíná rozvíjet cestovní ruch, který konečně přispívá k rozvoji tohoto více jak padesáti tisícového ostrova. A i díky tomu, že Tobago stojí mimo hlavní turistický nápor jiných ostrovů v Karibiku, sem hojně míří turisté, kteří vyhledávají klid a samotu.

 

Hlavním městem je s více jak 17 tisíci obyvateli Scarborough s malebným koloniálním centrem a pevností Fort George. V sousedství pevnosti se nachází národní muzeum vystavující jedinečnou sbírku indiánských předmětů. Ulice města zase nabízejí spoustu příležitostí k nákupům. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít lesní rezervaci Main Ridge Forest, která byla ustanovena už v r. 1776 a je tak vůbec nejstarším chráněným pralesem na světě. Ostrov se chlubí i krásnými plážemi a skvělými příležitostmi pro potápění. Nejnavštěvovanější podmořskou atrakcí je útes Buccoo, který ocenil i známý oceánograf J. Y. Cousteau. Pláže v Pigeon Point, Englishman´s Bay či na Crown Point zase nabízejí skvělé příležitosti k odpočinku a příjemnému koupání. 

         

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Scarborough

- Main Ridge Forest

- Pigeon Point

- Crown Point

- Buccoo Reef

 

Vychutnejte si místní speciality…

Rumy

Carib – místní pivo

Calaloo – polévka z místní listové zeleniny podobné špenátu

Crab with dumpling – krab vařený s bylinkami, kokosovým mlékem a kari omáčkou s knedlíčky

Pilau – kuře dušené s rýží a kořením

 


Místa, která stojí za to vidět