Tampa

Tampa / USA

Na západním pobřeží Floridy leží ve stejnojmenném zálivu Tampa. Město, jen co by kamenem dohodil od Mexického zálivu, má asi 380 tisíc obyvatel.

Archeologické nálezy prokazují, že oblast dnešní Tampy byla osídlena už před mnoha tisíci lety. V 16. století tady přistáli Španělé, roku 1821 byla Florida přičleněna ke Spojeným státům a o 3 roky později vznikla v ústí řeky Hillsborough pevnost Brooke. O proměnu ospalé vesnice v rušné město se zasloužil až příchod tabákového průmyslu v 80. letech 18. století. Dnes je Tampa důležitým obchodním centrem a častou zastávkou výletních lodí.

Kubánské a španělské dělníky tabákových továren z přelomu století dodnes připomíná historická čtvrť Ybor City. Do úzkých uliček lemovaných pěknými domy z červených cihel dnes návštěvníci míří hlavně za výtečnou kuchyní a rušným nočním životem.

Hezká je procházka po 4kilometrové pěší trase podél řeky Hillsborough, lemované pěknými parky, bronzovými bustami významných osobností Tampy a zajímavými muzei. V Uměleckém muzeu Tampy na zájemce čekají nejen výstavy moderního a současného umění, ale také řecké, římské a etruské artefakty. Dětské muzeum Glazer pak nabízí na 170 interaktivních expozic, při nichž se zabaví celá rodina. Zvídavým návštěvníkům se bude líbit také v Muzeu vědy a průmyslu s planetáriem, kdo se zajímá o válečnou historii, neměl by si nechat ujít prohlídku SS American Victory, válečné lodi z druhé světové války, trvale zakotvené v centru města.

Zoo v Lowry Parku bylo založeno už v 50. letech 20. století a je domovem světa primátů, afrického safari nebo asijských zahrad. Kdo dává přednost podvodnímu životu, může navštívit Floridské akvárium s tisícovkami druhů z celého světa. Domovem na 300 druhů zvířat z celého světa je také Afrikou inspirovaný zábavní park Busch Gardens s nespočtem adrenalinových atrakcí.

Naproti přes zátoku se rozkládá historický St. Petersburg. Milovníci umění tady najdou skvělé Muzeum Salvadora Dalího, příznivci starých časů pak Muzeum historie nebo Muzeum holocaustu. Povinností pro všechny je pak unikátní návštěva více než stovky starožitnictví, lemujících hlavní ulici města.

Jen půlhodinu jízdy na západ od Tampy leží Clearwater a jedna z nejlepších floridských pláží, hodinu a půl opačným směrem pak Orlando, „světové hlavní město zábavy“. Příznivci pěší turistiky nebudou litovat výletu k Mokasínovému jezeru, kde na ně čekají kilometry treků, informační panely i komentované prohlídky.

Gastronomie oblasti je zajímavou směsicí kubánských, španělských, karibských a italských vlivů. Tampa je rodištěm floridské verze krabích kroket i kubánského sendviče, stejně jako těch nejčerstvějších ryb a mořských plodů.

Místa, která stojí za to vidět

Ybor City – Nahlédněte do doby přelomu 19. a 20. století, kdy se Tampa stala domovem stovek kubánských a španělských dělníků tabákových společností.

Tampa Riverwalk – Projděte se podél řeky, lemované hezkými parky, zajímavými muzei a jedinečnými sochami významných osobností města.

Florida Aquarium – Obdivujte život sladkovodních toků, mokřadů i korálového útesu v rozsáhlém akváriu.

Busch Gardens – Užijte si spoustu legrace v zábavním parku s adrenalinovými atrakcemi a více než 300 druhy zvířat z celého světa.

Glazer Children´s Museum – Popusťte uzdu fantazii ve skvělém dětském muzeu s téměř dvěma stovkami interaktivních tematických expozic.

Clearwater – Relaxujte, opalujte se a koupejte na 5 kilometrů dlouhé písčité pláži, jedné z nejkrásnějších na Floridě.  

St. Petersburg – Nenechte si ujít návštěvu historického města ani stovky jeho starožitnictví.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Tampy


Plavby do Tampy