X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Bahrajn
Bahrajn

Plavby v okolí

Bahrajn / Bahrajn

Na ostrově Muharraq nedaleko Manama, hlavního města nevelkého ostrovního státu, leží důležitý přístav Bahrajnu, Khalifa Bin Salman. Bahrajn se rozkládá na 33 ostrovech v Arabském zálivu a je domovem necelých 700 tisíc obyvatel. Od Saúdské Arábie jej dělí most King Fahd Causeway, se svými 25 kilometry jeden z nejdelších mostů na světě.

Historie Bahrajnu sahá až do doby 3200 před naším letopočtem, kdy tady existovalo starověké město Dilmun, důležitá obchodní křižovatka mezi Mezopotámií a Indií. Později se oblast stala cílem portugalských i peruánských invazí, v 19. století země získala nezávislost. Na počátku 20. století se Manama profilovala jako významné obchodní, po objevení ropy pak jako finanční centrum Středního Východu. Stále častěji je také vyhledávanou turistickou destinací a výchozím bodem pro průzkum Bahrajnu.

Manama je směsicí tradiční a moderní architektury. Mrakodrapy tady stojí bok po boku domu Al Jasra, rodiště vládce Bahrajnu Amíra, nebo Velké mešity Al Fateh, největší v zemi. V centru Manama se rozkládá tradiční trh, „souk“, s labyrintem úzkých uliček lemovaných stánky se zbožím všeho druhu. Nadšení z něho budou hlavně příznivci nakupování, kteří tady mohou pořídit typický suvenýr – od čajové konvičky přes šperky po sušené datle.

Mořská promenáda Corniche Al-Fateh ve východní části města nabízí zábavní park, bary s vodními dýmkami a v neposlední řadě také nádherné výhledy na město. Kdo se chce o zemi dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu Národního muzea s expozicí na téma přírodní historie oblasti a širokou sbírkou archeologických artefaktů, pokrývajících 5 tisíc let dlouhou historii Bahrajnu.

Bahrajn se pyšní hned dvěma místy zapsanými na seznam UNESCO. Prvním z nich jsou archeologické vykopávky  Qal´at al-Bahrain, známé také jako Fort Bahrain, s pozůstatky prastaré obchodnické kultury. Druhým je pak město Muharraq s tradičními arabskými domy, trhem a stezkou, která zájemcům přiblíží bahrajnský perlový průmysl.

Příznivce rychlých kol nadchne Bahrajnský mezinárodní okruh, jeden z hlavních okruhů Formule 1 a dějiště bahrajnské Grand Prix. Kdo dává přednost nádherným plážím, měl by se vypravit do Al Jazair nebo oblasti Al Dar Islands, ráje milovníků plavání, šnorchlování podél umělého útesu a dalších vodních sportů.

Co se týče gurmánských zážitků, povinností je ochutnat místní jehněčí – třeba ve formě biryani (silně kořeněné rýže s jehněčím) nebo qouzi (pečeného jehněčího nadívaného rýží, masem nebo vejci). Tradičním alkoholickým nápojem je arak, v neomezeném množství se pak pijí čaj a káva, quahwah.


Místa, která stojí za to vidět