X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Bahrajn
Bahrajn

Plavby v okolí

Bahrajn / Bahrajn

Na ostrově Muharraq nedaleko Manama, hlavního města nevelkého ostrovního státu, leží důležitý přístav Bahrajnu, Khalifa Bin Salman. Bahrajn se rozkládá na 33 ostrovech v Arabském zálivu a je domovem necelých 700 tisíc obyvatel. Od Saúdské Arábie jej dělí most King Fahd Causeway, se svými 25 kilometry jeden z nejdelších mostů na světě.

Historie Bahrajnu sahá až do doby 3200 před naším letopočtem, kdy tady existovalo starověké město Dilmun, důležitá obchodní křižovatka mezi Mezopotámií a Indií. Později se oblast stala cílem portugalských i peruánských invazí, v 19. století země získala nezávislost. Na počátku 20. století se Manama profilovala jako významné obchodní, po objevení ropy pak jako finanční centrum Středního Východu. Stále častěji je také vyhledávanou turistickou destinací a výchozím bodem pro průzkum Bahrajnu.

Manama je směsicí tradiční a moderní architektury. Mrakodrapy tady stojí bok po boku domu Al Jasra, rodiště vládce Bahrajnu Amíra, nebo Velké mešity Al Fateh, největší v zemi. V centru Manama se rozkládá tradiční trh, „souk“, s labyrintem úzkých uliček lemovaných stánky se zbožím všeho druhu. Nadšení z něho budou hlavně příznivci nakupování, kteří tady mohou pořídit typický suvenýr – od čajové konvičky přes šperky po sušené datle.

Mořská promenáda Corniche Al-Fateh ve východní části města nabízí zábavní park, bary s vodními dýmkami a v neposlední řadě také nádherné výhledy na město. Kdo se chce o zemi dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu Národního muzea s expozicí na téma přírodní historie oblasti a širokou sbírkou archeologických artefaktů, pokrývajících 5 tisíc let dlouhou historii Bahrajnu.

Bahrajn se pyšní hned dvěma místy zapsanými na seznam UNESCO. Prvním z nich jsou archeologické vykopávky  Qal´at al-Bahrain, známé také jako Fort Bahrain, s pozůstatky prastaré obchodnické kultury. Druhým je pak město Muharraq s tradičními arabskými domy, trhem a stezkou, která zájemcům přiblíží bahrajnský perlový průmysl.

Příznivce rychlých kol nadchne Bahrajnský mezinárodní okruh, jeden z hlavních okruhů Formule 1 a dějiště bahrajnské Grand Prix. Kdo dává přednost nádherným plážím, měl by se vypravit do Al Jazair nebo oblasti Al Dar Islands, ráje milovníků plavání, šnorchlování podél umělého útesu a dalších vodních sportů.

Co se týče gurmánských zážitků, povinností je ochutnat místní jehněčí – třeba ve formě biryani (silně kořeněné rýže s jehněčím) nebo qouzi (pečeného jehněčího nadívaného rýží, masem nebo vejci). Tradičním alkoholickým nápojem je arak, v neomezeném množství se pak pijí čaj a káva, quahwah.

 

Místa, která stojí za to vidět

Manama Souk – Ztraťte se v labyrintu uliček bahrajnského trhu a nakupujte tradiční suvenýry od čajových konviček po sušené datle.

Bahrain National Museum – Seznamte se s 5 tisíc let dlouhou historií Bahrajnu v muzeu s rozsáhlou sbírkou archeologických artefaktů.

A´Ali Burial Mounds – Obdivujte rozsáhlé pohřebiště, datující se do doby existence starověkého Dilmunu před 5 tisíci lety.

Bahrain International Circuit – Jste-li příznivci rychlých kol, nenechte si ujít prohlídku jednoho z hlavních okruhů Formule 1.

Fort Bahrain – Navštivte archeologické naleziště s vykopávkami prastaré bahrajnské obchodnické kultury, zapsané na seznam UNESCO.

Muharraq – Nenechte si ujít návštěvu další z bahrajnských památek UNESCO, bývalého hlavního města s tradičními domy, trhem a perlovou stezkou.

Al Dar Islands – Jeďte si zaplavat, šnorchlovat podél umělého útesu a užít si další vodní sporty do překrásné oblasti rezortních ostrovů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Bahrajnu

First Minute
plavba s českým průvodcem

Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar z Dubaje na lodi MSC Seaview

Loď: MSC Seaview
Trasa: Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 8 nocí

Zažijte exotiku zemí Perského zálivu na palubě MSC Seaview. Naloďte se v supermoderní Dubaji a stravte den v prastarém Abú Dhabí se sněhobílou mešitou šejka Zayeda, vykládanou drahokamy. Užijte si pohádkové pláže Sir Bani Yas, největšího přírodního ostrova Spojených arabských emirátů, navštivte Bahrajn se směsicí moderních staveb a pozůstatky prastarých kultur, zapsaných na seznam UNESCO, i tradiční arabský trh katarského Doha.

Letecká doprava - český průvodce

Akce! First Minute 

Vícelůžkové kajuty, kajuty s oknem a kajuty s balkonem Fantastica jsou na vyžádání.