Manáma
Manáma

Plavby v okolí

Manáma / Bahrajn

     Na ostrově Muharraq nedaleko Manámy, hlavního města nevelkého ostrovního státu, leží důležitý přístav Bahrajnu, Khalifa Bin Salman. Bahrajn se rozkládá na 33 ostrovech v Arabském zálivu a je domovem necelých 700 tisíc obyvatel. Od Saúdské Arábie jej dělí Most krále Fahda, který je se svými 25 kilometry jeden z nejdelších mostů na světě.

     Historie Bahrajnu sahá až do roku 3200 před naším letopočtem, kdy tady existovalo starověké město Dilmun, důležitá obchodní křižovatka mezi Mezopotámií a Indií. Později se oblast stala cílem portugalských i perských invazí, v 19. století země získala nezávislost. Na počátku 20. století se Manáma profilovala jako významné obchodní, po objevení ropy pak jako finanční centrum Středního Východu. Stále častěji je také vyhledávanou turistickou destinací a výchozím bodem pro průzkum Bahrajnu.

     Manáma je směsicí tradiční a moderní architektury. Mrakodrapy tady stojí bok po boku domu Al Jasra, rodiště vládce Bahrajnu Amíra, nebo Velké mešity Al Fateh, největší v zemi. V centru Manámy se rozkládá tradiční trh „souk“, s labyrintem úzkých uliček lemovaných stánky se zbožím všeho druhu. Nadšení z něho budou hlavně příznivci nakupování, kteří tady mohou pořídit typický suvenýr – od čajové konvičky přes šperky po sušené datle.

     Mořská promenáda Corniche Al-Fateh ve východní části města nabízí zábavní park, bary s vodními dýmkami a v neposlední řadě také nádherné výhledy na město. Kdo se chce o zemi dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu Národního muzea s expozicí na téma přírodní historie oblasti a širokou sbírkou archeologických artefaktů, pokrývajících 5 tisíc let dlouhou historii Bahrajnu.

     Bahrajn se pyšní hned dvěma místy zapsanými na seznam UNESCO. Prvním z nich jsou archeologické vykopávky Qal´at al-Bahrain, známé také jako Fort Bahrain, s pozůstatky prastaré obchodní stanice. Druhým je pak město Muharraq s tradičními arabskými domy, trhem a stezkou, která zájemcům přiblíží bahrajnský perlový průmysl.

     Příznivce rychlých kol nadchne Bahrajnský mezinárodní okruh, jeden z hlavních okruhů Formule 1 a dějiště bahrajnské Grand Prix. Kdo dává přednost nádherným plážím, měl by se vypravit do Al Jazair nebo oblasti Al Dar Islands, ráje milovníků plavání, šnorchlování podél umělého útesu a dalších vodních sportů.

     Co se týče gurmánských zážitků, povinností je ochutnat místní jehněčí – třeba ve formě biryani (silně kořeněné rýže s jehněčím) nebo qouzi (pečeného jehněčího nadívaného rýží, masem nebo vejci). Tradičním alkoholickým nápojem je arak, v neomezeném množství se pak pije čaj a káva, quahwah.

 

Místa, která stojí za to vidět:

Manama Souk – ztraťte se v labyrintu uliček bahrajnského trhu a nakupujte tradiční suvenýry od čajových konviček po sušené datle.

Bahrain National Museum – seznamte se s 5 tisíc let dlouhou historií Bahrajnu v muzeu s rozsáhlou sbírkou archeologických artefaktů.

A´Ali Burial Mounds – obdivujte rozsáhlé pohřebiště, datující se do doby existence starověkého Dilmunu před 5 tisíci lety.

Bahrain International Circuit – jste-li příznivci rychlých kol, nenechte si ujít prohlídku jednoho z hlavních okruhů Formule 1. Závodní okruh Bahrain International Circuit ležící nedaleko města as-Sachír hostí od r. 2004 řadu prestižních závodů.

Fort Bahrain – navštivte archeologické naleziště s vykopávkami prastaré bahrajnské kultury, zapsané na seznam UNESCO.

Muharraq – Nenechte si ujít návštěvu další z bahrajnských památek zapsanou na seznamu UNESCO, bývalého hlavního města s tradičními domy, trhem a perlovou stezkou.

Al Dar Islands – Jeďte si zaplavat, šnorchlovat podél umělého útesu a užít si další vodní sporty do překrásné oblasti rezortních ostrovů.

   

Ochutnejte místní speciality: 

Biryani – výrazně kořeněná rýže s kuřecím nebo jehněčím masem

Jireesh – špaldová kaše s rajčaty a kořením s kuřecím nebo jehněčím masem

Gaimat – smažené kynuté knedlíky namáčené v šafránovém sirupu

Machboos – jehněčí, kuřecí nebo rybí maso s rýží vařenou v masovém vývaru

Mumawwash – vařená rýže se zelenou čočkou, posypaná sušenými krevetami


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Manámy

Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty z Dohy na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Doha, Katar
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 6 nocí
plavba s českým průvodcem

Z Dubaje po Emirátech na nové lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa:

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn

Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 8 nocí

Letecká doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty a kajuty s balkonem jsou na vyžádání

Uskutečnění plavby garantujeme!