Aqaba

Aqaba / Jordánsko

V nejjižnějším bodě Jordánska najdete jediné pobřežní město země a největší a nejlidnatější město stejnojmenného zálivu, Aqabu. Aqaba je ekonomickým centrem oblasti a její strategická poloha v severovýchodní části Rudého moře na křižovatce tří kontinentů ji v průběhu tisíciletí proměnila ve velmi důležitý přístav, který dnes slouží i okolním zemím.

Archeologické nálezy prokazují, že město bylo obydleno už před více než 6 tisíci lety a orientovalo se na produkci mědi. Věří se, že první přístav v Aqabě byl vybudován už okolo roku 1 500 před naším letopočtem. V průběhu času městu postupně vládli Asyřané, Babyloňané, Peršané a Římané. Po celou tuto dobu Aqaba (známá až do 7. století pod názvem Ayla) vzkvétala a na začátku našeho letopočtu byla dokonce jedním z nejdůležitějších římských přístavů. V roce 300 spadalo město pod nadvládu Byzantské říše a byl tady vybudován kostel, považovaný za první kostel na světě.

Později se Aqaba rozvíjela pod islámským vlivem a prošla rukama několika dynastií. Poslední z nich byla dynastie Mamluků, po jejímž pádu převzala nad oblastí nadvládu Ottomanská říše a na další čtyři století proměnila město v nevýznamnou rybářskou vesnici. Po porážce v 1. světové válce se ottomanské jednotky z města stáhly a v roce 1925 se město stalo součástí britského protektorátu.

Dnes je Aqaba významnou turistickou lokalitou vyhledávanou jak domácími, tak zahraničními turisty. Ty sem lákají nádherné pláže a korálové útesy, které z oblasti dělají jednu z nejlepších potápěčských destinací na světě, a bohatá historie, jež tady po sobě zanechala řadu významných památek.

V samotné Aqabě najdete pevnost Helim, vybudovanou ve 12. století křižáky. Velmi oblíbené jsou také turecké lázně (hamam) z roku 306, kam po náročném dni přicházejí relaxovat jak místní, tak cizinci. Archeologické muzeum sídlí v bývalém sultánském paláci, postaveném v roce 1917. Najdete tady artefakty napříč historií města včetně nedávno objevených pozůstatků z doby bronzové, které prokazují, že Aqaba je jedním z nejstarších osídlení v celém regionu.

Velmi populární jsou výlety do pouště Wádí Rum, kde na návštěvníky čekají nádherné scenérie, stejně jako starověké skalní malby a beduínské vesnice, kde můžou ochutnat místní vynikající čaj.

Na své si tady přijdou i milovníci gastronomie. Ve městě je pro ně připraven nespočet restaurací a kaváren, kde jim nabídnou vynikající dezerty nebo tradiční pokrmy jako sayadeyah (směsici rýže, rybího masa a koření), kishnah (ryby, rajčata a cibule vařené dohromady) nebo bukhari (rýže, maso, humus, ghee a koření). 

Místa, která stojí za to vidět

Berenice Beach – Relaxujte a užijte si nespočet vodních aktivit na 500 metrů dlouhé soukromé pláži na pobřeží Rudého moře.

Aqaba Marine Park – Vyrazte šnorchlovat nebo se potápět a poznejte jedinečný podmořský život korálového útesu, považovaného za jednu z nejlepších potápěčských destinací na světě.

Aqaba Archeological Museum – Pronikněte do bohaté historie města v muzeu vystavujícím artefakty napříč tisíce let dlouhou minulostí jedné z nejstarších oblastí v regionu.

Ayla – Obdivujte ruiny nejstaršího kostela na světě, vystavěného už ve 4. století našeho letopočtu.

Wadi Rum – Udělejte si výlet do pouště, kochejte se nádhernými scenériemi, které tady vytváří červený písek, a v beduínské vesnici ochutnejte vynikající čaj.

Petra – Nechejte se okouzlit starověkým skalním městem lidu Nabataean, zapsaným na seznam UNESCO a prohlášeným jedním z Nových sedmi divů světa.

Vychutnejte si místní speciality…

Shawarma – kousky masa se zeleninou a dresinkem zabalené v pita chlebu

Shish kebab – mleté maso ochucené kořením a opékané na grilu na tenkých jehlách

Mansaf – jordánské národní jídlo, jehněčí marinované v jogurtu s rýží

Sayadeyah – kořeněné rybí maso s rýží

Baklawa – typický dezert, kousky listového těsta s medem a ořechy


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Aqaby

Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie z Dubaje na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 19 nocí