Doha

Doha / Katar

Doha (někdy také Dauhá) je hlavním a se svým téměř 1,5 milionem obyvatel také nejlidnatějším a nejrychleji rostoucím městem státu Katar. Doha leží na pobřeží Perského zálivu ve východní části země a připravte se tady na horké pouštní klima s velmi dlouhým létem trvajícím od května do září a průměrnými teplotami kolem 38 °C.

Doha byla založena ve 20. letech 19. století jako odnož města Al Bidda, zmiňovaného už v 17. století. Svého velkého souseda ale město brzy přerostlo a na začátku 20. století prosperovalo především díky lovu perel. V roce 1913 se z Kataru stáhly jednotky Ottomanské říše a v roce 1915 se země stala protektorátem Velké Británie. Ve 20. a 30. letech se v oblasti začala dobývat ropa, zároveň však upadal trh s perlami, z čehož se Katar vzpamatoval až v polovině století, kdy sem začaly přitékat zisky z těžby.

Až do 70. let byla Doha kvůli svým mělkým vodám jen lokálně důležitým přístavem, s dokončením hlubokomořského přístavu ale její role začala narůstat. V roce 1971, kdy Katar získal nezávislost na Velké Británii, byla Doha prohlášena hlavním městem země a s tím, jak sem začal proudit kapitál, se město rozrůstalo o nové moderní výškové budovy a mrakodrapy. Jedním z dosud největších projektů bylo vybudování umělého ostrova The Pearl.

Dnes je Doha ekonomickým a obchodním centrem země, stejně jako finanční metropolí Středního východu.

Co se týče architektury, ty nejtradičnější stavby, které byste dříve našli ve starých čtvrtích města, byly zdemolovány, aby uvolnily prostor novým projektům. V roce 2010 byla otevřena Kulturní vesnice Katara: k vidění jsou tady ukázky tradičních staveb a jejím cílem je uchovat kulturní identitu země. Směsicí tradiční a moderní architektury je Velká mešita, vystavěná v první polovině 20. století.

Doha ale může nabídnout také řadu míst, kde si od ruchu města odpočinete – ať už je to přímořská promenáda The Corniche nebo park Aspire.

Milovníky nákupů okouzlí tradiční trh Souq Waqif, stejně jako moderní nákupní centra, kde pořídí všechno, na co si jen vzpomenou: od oblečení přes umělecké a řemeslné výrobky až po exotické koření a výtečné místní speciality.

Za ochutnávku stojí thareed, směs dušené zeleniny s kuřecím nebo jehněčím masem s rajčatovou omáčkou a kořením, neoficiálně nazývaná „katarské lasagne“. Nebo vyzkoušejte harees, pšeničnou kaši s masem, a nakonec si dejte puding z rýžového mléka nazývaný mehalabiyya.

Místa, která stojí za to vidět

Katara Cultural Village – Navštivte kulturní centrum města s tradičními budovami, galeriemi, divadlem a spoustou kaváren a restaurací.

Museum of Islamic Art – Seznamte se s islámským uměním v muzeu, které je považováno za jedno z nejlepších v celé oblasti.

Souq Waqif – Ztraťte se v uličkách tradičních trhu, kde nakoupíte vše, na co jen vzpomenete – od oblečení přes rukodělné výrobky až po exotické koření a místní pochoutky.

The Corniche – Projděte se po pobřežní promenádě, zastavte se na kávu nebo něco k snědku v některé z místních restaurací a kochejte se nádhernými výhledy na město.

Aspire Park – Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v parku s pěšími stezkami, rybníkem, fontánami a spoustou stromů, které v horkých letních dnech poskytnou vítaný stín.

State Grand Mosque – Obdivujte nádhernou směsici moderní a tradiční architektury jedné z největších katarských mešit, vystavěné v první polovině 20. století.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Dohy

Katar, Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty z Dohy na lodi Norwegian Sky

Loď: Norwegian Sky
Trasa: Katar, Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Doha, Katar
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 7 nocí

Plavby do Dohy

Spojené arabské emiráty, Katar z Dubaje na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Spojené arabské emiráty, Katar
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Doha, Katar
Trvání: 1 noc