Abu Dhabi
Abu Dhabi

Plavby v okolí

Abu Dhabi / Spojené arabské emiráty

Abú Dhabí (Abú Zabí) je hlavním městem Spojených arabských emirátů a se svým přibližně 1,5 milionem obyvatel i druhým největším městem země (po Dubaji). Metropole rozkládající se na 200 ostrovech ve vodách Perského zálivu má zcela jedinečný charakter, ve kterém se snoubí supermoderní stavby s arabskými tradicemi a architekturou. Velkoměsto, které doslova roste před očima, tak zaujme každého návštěvníka mnoha atrakcemi historického i moderního rázu a také širokou škálou zábavních i nakupovacích možností. 

Archeologické nálezy dokazují, že celá oblast byla osídlena už před 5000 lety. Důležitý byl ale až rok 1793, kdy sem z oázy Liwa dorazil kmen Bani Yas. Ten na místě současné metropole nalezl zdroj vody a založil první město. Z tohoto kmene později vzešel i vládnoucí rod Al Nahyan, který stojí v čele emirátu dodnes. Ještě v 1. pol. 20. stol. bylo Abú Dhabí spíše nevýznamnou osadou, která obchodovala s perlami hojně se vyskytujícími v okolních vodách. Vše se ovšem změnilo v r. 1959, kdy byla objevena ropa, která přinesla městu závratné bohatství. Vládnoucí šejk Shakhbut se však zdráhal investovat se stejnou vervou jako rodina Maktoumů v sousední Dubaji. Proto byl v r. 1966 sesazen a nahrazen svým bratrem Zayedem. Ten později stál za vznikem Spojených arabských emirátů v r. 1971 i za rozvojem města. Proto bývá také často nazýván otcem národa. Během jeho vlády, která skončila v r. 2004, byl vybudován základ nové metropole, veškerá moderní infrastruktura i nádherná mešita, jež patří k největším a nejkrásnějším na světě. Abú Dhabí se díky velkým zásobám ropy stalo brzy nejbohatším ze všech emirátů. Jeho ekonomika je ovšem stále více jak z 60 % závislá na těžbě nerostných surovin a počáteční zaváhání s investicemi oproti Dubaji dnes jen těžko dohání. Přesto se každoročně zvyšuje počet návštěvníků, které město láká na jedinečnou architekturu, zábavní parky, luxusní hotely i krásné pláže.

Každý návštěvník by měl zavítat do překrásné mešity šejka Zayeda vystavěné ze sněhobílého mramoru vykládaného polodrahokamy či do historické vesnice Heritage Village, která je připomínkou minulosti stejně jako pevnost Al Hosni z 18. stol. sloužící jako kulturní centrum. Jedinečný je také zábavní park Ferrari World na ostrově Yas. Ten je jediný svého druhu na světě. Vedle toho město nabízí bohaté možnosti nákupů v supermoderních obchodních domech i na tradičních tržnicích.    

 

Místa, která stojí za to vidět:

 • mešita šejka Zayeda
 • pevnost Al Hosni
 • promenáda Corniche
 • hotel Emirates Palace
 • nový Prezidentský palác
 • Heritage Village
 • Ferrari World

 

Vychutnejte si místní speciality…

 • Čokoláda z velbloudího mléka
 • Speciality z velbloudího masa (hamburgery, atd.)
 • Datle
 • Manousheh – kousky masa se slaným sýrem akkawi, kořením a zeleninou zabalené v pita chlebu
 • Kousa Mahshi – lilky nebo cukety plněné kořeněnou rýží se zeleninou
 • Kellaj – grilovaný pita chléb s halloumi sýrem
 • Knafeh – „královna arabských dezertů“ – dort z tenkých nudliček smaženého těsta plněný sladkým sýrem ochucený růžovou vodou a pistáciemi

Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Abu Dhabi

Spojené arabské emiráty, , Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie z Abu Dhabi na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Spojené arabské emiráty, , Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie
Nalodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 21 nocí

Plavby do Abu Dhabi

Omán, , Katar, Spojené arabské emiráty z Maskatu na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Omán, , Katar, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Maskat, Omán
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 4 noci

Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie z Dubaje na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko, Itálie
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 19 nocí