Abu Dhabi
Abu Dhabi

Plavby v okolí

Abu Dhabi / Spojené arabské emiráty

Abú Dhabí (Abú Zabí) je hlavním městem Spojených arabských emirátů a se svým přibližně 1,5 milionem obyvatel i druhým největším městem země (po Dubaji). Metropole rozkládající se na 200 ostrovech ve vodách Perského zálivu má zcela jedinečný charakter, ve kterém se snoubí supermoderní stavby s arabskými tradicemi a architekturou. Velkoměsto, které doslova roste před očima, tak zaujme každého návštěvníka mnoha atrakcemi historického i moderního rázu a také širokou škálou zábavních i nakupovacích možností. 

 

Archeologické nálezy dokazují, že celá oblast byla osídlena už před 5000 lety. Důležitý byl ale až rok 1793, kdy sem z oázy Liwa dorazil kmen Bani Yas. Ten na místě současné metropole nalezl zdroj vody a založil první město. Z tohoto kmene později vzešel i vládnoucí rod Al Nahyan, který stojí v čele emirátu dodnes. Ještě v 1. pol. 20. stol. bylo Abú Dhabí spíše nevýznamnou osadou, která obchodovala s perlami hojně se vyskytujícími v okolních vodách. Vše se ovšem změnilo v r. 1959, kdy byla objevena ropa, která přinesla městu závratné bohatství. Vládnoucí šejk Shakhbut se však zdráhal investovat se stejnou vervou jako rodina Maktoumů v sousední Dubaji. Proto byl v r. 1966 sesazen a nahrazen svým bratrem Zayedem. Ten později stál za vznikem Spojených arabských emirátů v r. 1971 i za rozvojem města. Proto bývá také často nazýván otcem národa. Během jeho vlády, která skončila v r. 2004, byl vybudován základ nové metropole, veškerá moderní infrastruktura i nádherná mešita, jež patří k největším a nejkrásnějším na světě. Abú Dhabí se díky velkým zásobám ropy stalo brzy nejbohatším ze všech emirátů. Jeho ekonomika je ovšem stále více jak z 60 % závislá na těžbě nerostných surovin a počáteční zaváhání s investicemi oproti Dubaji dnes jen těžko dohání. Přesto se každoročně zvyšuje počet návštěvníků, které město láká na jedinečnou architekturu, zábavní parky, luxusní hotely i krásné pláže.

 

Každý návštěvník by měl zavítat do překrásné mešity šejka Zayeda vystavěné ze sněhobílého mramoru vykládaného polodrahokamy či do historické vesnice Heritage Village, která je připomínkou minulosti stejně jako pevnost Al Hosni z 18. stol. sloužící jako kulturní centrum. Jedinečný je také zábavní park Ferrari World na ostrově Yas. Ten je jediný svého druhu na světě. Vedle toho město nabízí bohaté možnosti nákupů v supermoderních obchodních domech i na tradičních tržnicích.    

 

Vychutnejte si místní speciality…

Čokoláda z velbloudího mléka

Speciality z velbloudího masa (hamburgery, atd.)

Datle

Manousheh – kousky masa se slaným sýrem akkawi, kořením a zeleninou zabalené v pita chlebu

Kousa Mahshi – lilky nebo cukety plněné kořeněnou rýží se zeleninou

Kellaj – grilovaný pita chléb s halloumi sýrem

Knafeh – „královna arabských dezertů“ – dort z tenkých nudliček smaženého těsta plněný sladkým sýrem ochucený růžovou vodou a pistáciemi


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Abu Dhabi

Spojené arabské emiráty, Omán, Katar z Abu Dhabi na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Katar
Nalodění a vylodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvání: 7 nocí
Zobrazit další termíny

Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar z Abu Dhabi na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar
Nalodění: Sir Bani Yas, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvání: 8 nocí

Plavby do Abu Dhabi

Spojené arabské emiráty z Dubaje na lodi MSC Bellissima

Loď: MSC Bellissima
Trasa: Spojené arabské emiráty
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvání: 2 nocí

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Omán z Dubaje na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Omán
Nalodění a vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 11 nocí