Khor al Fakkan
Khor al Fakkan

Plavby v okolí

Khor al Fakkan / Spojené arabské emiráty

Na severovýchodním pobřeží Spojených arabských emirátů se na území emirátu Sharjah na břehu Ománského zálivu rozkládá Khor al Fakkan. Město je jediným přirozeným hlubokomořským přístavem regionu a druhým největším městem na východním pobřeží země.

Oblast Khor al Fakkan byla osídlena odpradávna: nalezeny tady byly pozůstatky města a hroby, které se datují až do doby 3. až 1. tisíciletí před naším letopočtem. Portugalská pevnost byla opuštěna už v polovině 17. století a v roce 1737 si oblast podmanili Peršané. Za druhé světové války byla nedaleko od břehů města potopena německá válečná ponorka. Dnes je Khor Fakkan jedním z nejdůležitějších a nejrušnějších přístavů země.

Město je domovem bílé písečné pláže Khor al Fakkan, podél které se táhne hezká promenáda, na jejímž pozadí se vypíná až do výšky přes 1 000 metrů nad mořem pohoří Shumayliyah.

Zájemce o historii potěší starověké hroby a ruiny pevnosti z doby portugalského kolonialismu, která dnes hostí muzeum, věnované sociální historii emirátu. Staré korány a další zajímavé artefakty pak nabízí Islámské muzeum.

Khor al Fakkan je oblíbenou destinací potápěčů z celého světa, kteří sem míří za překrásnými korálovými útesy plnými života, nudit se tady ale nebudou ani ti, kteří dávají přednost šnorchlování.

Milovníci nakupování si přijdou na své na tradičním „souku“, kde nikdy není nouze o čerstvé ryby, ovoce a zeleninu. „Modrý souk“ se pak může pochlubit 600 (!) obchody se šperky, oděvy nebo koberci.

Západně od města leží Wadi Wurayah, rozmanitá horská krajina s nespočtem vodopádů a přírodních bazénků, ale také mnoha zajímavými a ohroženými druhy rostlin a živočichů. K vodopádům Wurayah Falls v horách Hajar je možné dojet terénním vozem. Kdo si chce protáhnout nohy, může vystoupat na vrchol 1 056 metrů vysoké hory Javi, odkud jsou nádherné výhledy do širokého okolí a která je oblíbená také horolezci.

Říká se, že přehrada Rifaisa v horách Khorfakkan byla vybudována nad zatopenou vesnicí, a když je voda opravdu klidná, je nad hladinou dodnes možné zahlédnout střechy původních domů.

Tradiční kuchyně Spojených arabských emirátů odráží dlouhé arabské dědictví, ale také vliv dalších civilizací. Vepřové na jídelníčku nehledejte (a v Khor al Fakkan ani alkohol, jehož konzumace je tady zakázaná), spolehnout se ale můžete na čerstvé ryby a mořské plody a spoustu rýže na mnoho způsobů. A když už jste tady, zkuste si dát třeba nadívaného velblouda.

 

Místa, která stojí za to vidět

Sharjah Fort Museum – Seznamte se s historií emirátu Sharjah v pevnosti, kterou po sobě ve městě zanechali Portugalci.

Khor al Fakkan Beach – Relaxujte, koupejte se a užívejte si vodní sporty na nádherné bílé písečné pláži ve stínu dramatických hor.

Wadi Wurayah – Obdivujte vzácné druhy rostlin a zvířat v rozmanité horské krajině s řadou vodopádů a přírodních bazénků.

Rifaisa Dam – Vyrazte z rušného přístavu do hor a relaxujte na břehu přehrady, prý vystavěné nad vesnicí, jejíž střechy dodnes vykukují nad hladinu.

Jabal Javi – Protáhněte si nohy při výstupu do více než tisíce metrů nad mořskou hladinu a kochejte se výhledy z vrcholku hory, oblíbené také horolezci.

Blue Souq – Propadněte nákupní horečce na obrovském tržišti se stovkami obchodů se šperky, koberci a luxusním oblečením.

Sharq Island – Poznejte kouzlo fascinujícího života pod mořskou hladinou v jedné z oblíbených potápěčských destinací.


Místa, která stojí za to vidět