Sir Bani Yas
Sir Bani Yas

Plavby v okolí

Sir Bani Yas / Spojené arabské emiráty

Sir Bani Yas vzdálený asi 170 km od Abú Dhabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, je se svou rozlohou 87 km2 největším přírodním ostrovem země. Dříve naprosto neznámá lokalita v blízkosti saúdskoarabských hranic se dnes bouřlivě vyvíjí v rámci projektu rozvoje tzv. „pouštních ostrovů“. V r. 1977 zde vládnoucí šejk Zayeda podpořil vznik největší arabské přírodní rezervace. Díky příkladné ochraně přírody a postupnému zalesňování se ze Sir Bani Yas stalo místo, které nemá v Perském zálivu obdoby. Na území parku dnes volně žije nejméně 23 zvířecích druhů, mezi které patří např. ohrožený přímorožec arabský (oryx leucoryx), gazela perská, gepard či žirafa. Projížďka v terénních vozidlech 4x4 díky tomu patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce. 

Ostrov má ale daleko delší historii. Jeho jméno pochází od kmene Bani Yas, který jako první osídlil v 18. stol. oblast dnešního hlavního města Abú Dhabí. Archeologická naleziště ovšem dokazují, že místo bylo obydlené už před několika tisíci lety. Mezi nejstarší dochované historické lokality patří zbytky ortodoxního kláštera z 6. stol. n. l., které představují jednu z hlavních atrakcí ostrova. V evropských dokumentech se Sir Bani Yas poprvé objevil v r. 1590. Benátský zlatník Gaspar Balbi se v jedné poznámce zmiňuje o místě „Sirbeniast“ jako o oblasti s bohatým výskytem kvalitních perel. I přes obchod s tímto cenným artiklem se zde v minulosti významnější osídlení nikdy nerozvinulo.  Možná i díky tomu došlo k uchování místního křehkého ekosystému. K největším změnám začalo docházet až po r. 1971, kdy se území dostalo pod přímou správu šejka Zayeda Bin Sultan Al Nahyana. Ten zde o 6 let později založil zmíněnou přírodní rezervaci. V nedávné době byl ostrov zpřístupněn turistům a rychle zde vyrostly hotelové komplexy s veškerým zázemím.  Návštěvníci míří především za bohatou faunu a flóru místní rezervace, ale Sir Bani Yas nabízí i pestrou škálu dalších aktivit jako je šnorchlování, vodní sporty, procházky přírodou či jen relaxaci na pěkných písečných plážích.     

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Arabian Wildlife Park
  • Christian Monastery Site
  • místní pláže
  • Salt Domes
  • projížďka lodí dhow

 

Vychutnejte si místní speciality…

Čokoláda z velbloudího mléka

Speciality z velbloudího masa (hamburgery, atd.)

Datle

Manousheh – kousky masa se slaným sýrem Akkawi, kořením a zeleninou zabalené v pita chlebu

Kousa Mahshi – lilky nebo cukety plněné kořeněnou rýží se zeleninou

Kellaj – grilovaný pita chléb s halloumi sýrem

Knafeh – „královna arabských dezertů“ – dort z tenkých nudliček smaženého těsta plněný sladkým sýrem ochucený růžovou vodou a pistáciemi


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Sir Bani Yasu

Spojené arabské emiráty, Omán z Dubaje na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán
Nalodění a vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 7 nocí

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn z Abu Dhabi na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn
Nalodění a vylodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Trvání: 8 nocí