X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Halifax (Nové Skotsko)
Halifax (Nové Skotsko)

Plavby v okolí

Halifax (Nové Skotsko) / Kanada

Na atlantském pobřeží Kanady leží hlavní město provincie Nova Scotia, Halifax. Město má asi 400 tisíc obyvatel a je významným ekonomickým centrem východní Kanady a druhým největším přirozeným přístavem světa.

 

Oblast poloostrova Halifax byla osídlena už před mnoha tisíci lety, první Evropané sem však dorazili až v 15. a 16. století a město samotné bylo založeno Brity v roce 1749. Protože bylo napadáno nejen původním obyvatelstvem, ale také Francouzi, byla tady vystavěna opevněná citadela. Dnes je Halifax prosperujícím městem a oblíbenou turistickou destinací.

 

Návštěvníky sem přitahuje nejen kultura, ale také překrásná přírodní scenérie a pobřeží. Město je směsicí moderní a historické architektury, která je zastoupena mimo jiné starými viktoriánskými budovami. Na konci 18. století byla vystavěna Halifaxská citadela, nazývaná také pevnost George, rozkládající se na hoře Citadel. Zájemci si pevnost mohou prohlédnout samostatně nebo s průvodcem a čekají na ně tady také Válečné muzeum nebo ikonická věž s městskými hodinami.

 

V bývalém lodním terminálu sídlí Kanadské muzeum imigrace, mapující historii přistěhovalectví do země, a v Námořním muzeu Atlantiku je zase možné prohlédnout si rozsáhlou expozici na téma Titaniku. Na hřbitově Fairview odpočívá stovka obětí této námořní tragédie, které sem dopravily lodě, vyslané na pomoc Titaniku právě z Halifaxu.

 

Příjemná je 3kilometrová procházka po dřevěném chodníčku podél přístavu. Už z roku 1763 pochází nejstarší veřejný park ve městě, Halifax Commons, oblíbené místo pro relaxaci, ale i nejrůznější sporty. Za návštěvu určitě stojí i pivovar Alexandra Keitha. Založen byl už v roce 1820 a dnes nabízí velmi autentické komentované prohlídky s ochutnávkou.

 

Hned za hranicí města začíná nádherné pobřeží s překrásnými plážemi a dramatickými útesy střeženými k nebi se vypínajícími majáky. Jedním s nejnavštěvovanějších a nejfotografovanějších je maják Peggy´s Point, vystavěný v roce 1915.

 

Nova Scotia je významným světovým producentem kvalitního křišťálu a kdo si chce z Halifaxu odvézt typický suvenýr, měl by se zaměřit právě na něj. Farmářský trh ve městě patří mezi jedny s nejstarších v Severní Americe: kromě oblečení, uměleckých děl nebo rostlin jsou tady k ochutnání také tradiční místní pochoutky. Nikdo by si neměl nechat ujít typický donair (kořeněné hovězí maso v libanonské pitě se sladkou omáčkou), humří hot dog, čerstvé ústřice a samozřejmě další rybí speciality a plody moře.


Místa, která stojí za to vidět