X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Quebec

Quebec / Kanada

Québec je hlavním městem stejnojmenné kanadské provincie a jejím přístavem a má něco přes půl milionu obyvatel. Město leží na východním, atlantském pobřeží Severní Ameriky na řece svatého Vavřince (Saint Lawrence River) na břehu stejnojmenného zálivu.

Město založil v roce 1608 francouzský badatel a diplomat Samuel de Champlain a Québec je tak jedním z nejstarších měst a kolébkou frankofonní populace Severní Ameriky. V průběhu 17. a 18. století bylo v oblasti svedeno několik bitev mezi Francouzy, Brity, Američany a původním obyvatelstvem a až do konce 18. století zůstal Québec jen malým koloniálním městem se stálou populací.

Během Americké revoluce se objevily snahy o přičlenění oblasti k Americe, a přesto, že k tomu nikdy nedošlo, postavili tady Britové v roce 1820 citadelu, která hostila velkou britskou posádku až do 70. let. V roce 1867 se Québec stal součástí Kanadské konfederace.

Hradby obklopující staré město jsou jedinými dodnes stojícími hradbami Ameriky na sever od Mexika a v roce 1985 byly spolu s celou historickou částí města zapsány na seznam UNESCO.

Dominantou Québecu je hotel Chateau Frontenac, který patří k nejfotografovanějším hotelům na světě. Procházka od něj po terasách Dufferin vede po okraji útesu, ze kterého jsou nádherné výhledy na řeku. Nedaleké Abrahamovy pláně jsou místem, kde se v roce 1775 mezi Američany a Brity odehrála Bitva o Québec a kde se dnes nachází park Battlefields. Kousek odtud stojí citadela, která dodnes slouží vojenským účelům, pořádají se tady ale také turistické prohlídky s původcem.

V centru Québecu leží 400 let staré náměstí Royale, kolébka francouzské civilizace v Kanadě. Repliky starých budov hostí galerie, restaurace, obchody a muzea. Na sever od náměstí se táhne pěší ulička Rue du Petit-Champlain, považovaná za nejstarší obchodní ulici v Severní Americe – lemují ji umělecké galerie, obchody s oblečením i suvenýry a kavárny.

Výbornou ukázkou staré québecké architektury je bazilika Notre-Dame de Québec, původně vystavěná v polovině 17. století, a Maison Chevalier, skupina domů z poloviny 18. století s typickou francouzskou architekturou.

Jen půlhodinu jízdy od města najdete Ile d´Orleans, nádherný ostrov s řadou starých kostelů, farem a překrásnou scenérií.  Život a tradice původních indiánských obyvatel oblasti přibližuje rekonstrukce tradiční vesnice v rezervaci Huron-Wendat. Vodopády Montmorency jen 15 kilometrů na sever od města jsou o polovinu vyšší než ty Niagarské a z lanovky na vrchol útesu jsou úžasné výhledy na řeku i okolní hory.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Quebecu

Bonus

USA - Východní pobřeží, Kanada z New Yorku na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: USA - Východní pobřeží, Kanada
Nalodění a vylodění: New York, USA - Východní pobřeží
Trvání: 10 nocí

USA - Východní pobřeží, Kanada z Cape Liberty na lodi Vision of the Seas

Loď: Vision of the Seas
Trasa: USA - Východní pobřeží, Kanada
Nalodění: Cape Liberty (New Jersey), USA - Východní pobřeží
Vylodění: Quebec, Kanada
Trvání: 9 nocí