Quebec

Quebec / Kanada

Québec je hlavním městem stejnojmenné kanadské provincie a jejím přístavem a má něco přes půl milionu obyvatel. Město leží na východním, atlantském pobřeží Severní Ameriky na řece svatého Vavřince (Saint Lawrence River) na břehu stejnojmenného zálivu.

Město založil v roce 1608 francouzský badatel a diplomat Samuel de Champlain a Québec je tak jedním z nejstarších měst a kolébkou frankofonní populace Severní Ameriky. V průběhu 17. a 18. století bylo v oblasti svedeno několik bitev mezi Francouzy, Brity, Američany a původním obyvatelstvem a až do konce 18. století zůstal Québec jen malým koloniálním městem se stálou populací.

Během Americké revoluce se objevily snahy o přičlenění oblasti k Americe, a přesto, že k tomu nikdy nedošlo, postavili tady Britové v roce 1820 citadelu, která hostila velkou britskou posádku až do 70. let. V roce 1867 se Québec stal součástí Kanadské konfederace.

Hradby obklopující staré město jsou jedinými dodnes stojícími hradbami Ameriky na sever od Mexika a v roce 1985 byly spolu s celou historickou částí města zapsány na seznam UNESCO.

Dominantou Québecu je hotel Chateau Frontenac, který patří k nejfotografovanějším hotelům na světě. Procházka od něj po terasách Dufferin vede po okraji útesu, ze kterého jsou nádherné výhledy na řeku. Nedaleké Abrahamovy pláně jsou místem, kde se v roce 1775 mezi Američany a Brity odehrála Bitva o Québec a kde se dnes nachází park Battlefields. Kousek odtud stojí citadela, která dodnes slouží vojenským účelům, pořádají se tady ale také turistické prohlídky s původcem.

V centru Québecu leží 400 let staré náměstí Royale, kolébka francouzské civilizace v Kanadě. Repliky starých budov hostí galerie, restaurace, obchody a muzea. Na sever od náměstí se táhne pěší ulička Rue du Petit-Champlain, považovaná za nejstarší obchodní ulici v Severní Americe – lemují ji umělecké galerie, obchody s oblečením i suvenýry a kavárny.

Výbornou ukázkou staré québecké architektury je bazilika Notre-Dame de Québec, původně vystavěná v polovině 17. století, a Maison Chevalier, skupina domů z poloviny 18. století s typickou francouzskou architekturou.

Jen půlhodinu jízdy od města najdete Ile d´Orleans, nádherný ostrov s řadou starých kostelů, farem a překrásnou scenérií.  Život a tradice původních indiánských obyvatel oblasti přibližuje rekonstrukce tradiční vesnice v rezervaci Huron-Wendat. Vodopády Montmorency jen 15 kilometrů na sever od města jsou o polovinu vyšší než ty Niagarské a z lanovky na vrchol útesu jsou úžasné výhledy na řeku i okolní hory.

Místa, která stojí za to vidět

La Citadelle – Nenechte si ujít prohlídku citadely z první poloviny 19. století, která je nedílnou součástí jediných zachovaných hradeb Severní Ameriky na sever od Mexika.

Battlefields Park – Projděte se parkem, který se v roce 1775 stal dějištěm americko-britské Bitvy o Québec.

Place Royale – Prohlédněte si nejstarší část města se 400 let starým náměstím, koloniálními budovami a úzkými uličkami lemovanými obchody, kavárnami a uměleckými galeriemi.

Basilique Notre-Dame de Québec – Navštivte majestátní katedrálu, vystavěnou původně v polovině 17. století a dvakrát zničenou požárem.

Ile d´Orleans – Zajeďte si na malebný ostrov půl hodiny od centra Québecu, obdivujte staré kostely a farmy a nenechte si ujít ochutnávku místního cideru nebo degustaci vína.

Huron-Wendat Reserve – Pronikněte do života a tradic původních indiánských obyvatel města v rekonstrukci tradiční vesnice s dlouhými domy a muzeem, ochutnejte tradiční pokrmy a užijte si taneční představení.


Místa, která stojí za to vidět