X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Saguenay

Plavby v okolí

Saguenay / Kanada

V jihovýchodní části Kanady se v provincii Quebec asi 200 kilometrů severně od jejího hlavního města, Quebec City, rozkládá Saguenay. Město na břehu stejnojmenného fjordu, vlévajícího se do řeky svatého Vavřince, má necelých 150 tisíc obyvatel.

Počátky dnešního Saguenay sahají do roku 1676, kdy bylo na místě, osídleném už po staletí původním lidem Innu, založeno Chicoutimi, francouzská obchodní stanice pro obchod s kožešinami. V roce 1842 byla v Chicoutimi postavena pila a poté, co sem byla roku 1893 dovedena železnice, město prosperovalo hlavně díky zpracování dřeva a výrobě papíru. Do roku 1910 se chicoutimská pila stala největším producentem buničiny v celé Kanadě. Po velké ekonomické krizi se město přeorientovalo na obchod a služby, dnes návštěvníky z celého světa láká především na nádhernou přírodu za svými branami. 

Saguenay je jako stvořené pro milovníky aktivního trávení volného času. V zimě jsou tady populární výšlapy na sněžnicích nebo jízdy sněžným skútrem, v létě se nabízí kolo nebo pěší výlety. Začít s nimi je možné například už v parku de la Riviére du Moulin v centru města s kilometry cyklistických i běžeckých tratí.

Doslova rájem příznivců pěší turistiky i úchvatných výhledů je pak Národní park Saguenay Fjord, který je se svými více než 100 kilometry jedním z nejdelších na světě. Z dobře upravených tras všech délek a náročností si tady vyberou jak rodiny s dětmi, tak ti nejzkušenější turisté. V létě jsou oblíbené pozorování velryb nebo vyjížďky na kajaku, či dokonce lety vrtulníkem, při nichž je překrásnou krajinu možné užít si z ptačí perspektivy.

Saguenay se může pochlubit ale také celou řadou zajímavých muzeí. Muzeum fjordu zábavnou a interaktivní formou přibližuje historii regionu a jeho součástí je také obrovské akvárium se slanou vodou a nádrž, kde si nejen děti mohou na mořské tvory sáhnout. Divadlo La Fabuleuse nedaleko odsud je jednou z největších atrakcí města: zábavné představení plné hudby, koní a historických aut nabízí netradiční pohled do minulosti oblasti.

Muzeum La Pulperie de Chicoutimi v pěkné budově starého mlýna z počátku 19. století se zaměřuje na regionální historii a život místních, k vidění je tady ale také dům malíře Arthura Villeneuve a k dispozici pěší trasy krajinou kolem řeky Chicoutimi.

V roce 1996 postihla Saguenay rozsáhlá povodeň, která si vyžádala nejen obrovské škody na majetku, ale také lidské životy. Fotografie, artefakty i modely připomínající tuto přírodní katastrofu je možné prohlédnout si v Musée de la Petite Maison Blanche, sto let starém „malém bílém domě“, kterému se podařilo velkou vodu přečkat.

Francouzští Kanaďané jsou proslulí svojí zálibou v dobrém jídle z místních surovin, jako jsou čerstvé ryby, zvěřina, sýry z kozího a kravského mléka a samozřejmě skvělé bílé bagety. Specialitou Quebecu, kterou by si nikdo neměl nechat ujít, je tourtiere, masový koláč z brambor a mletého vepřového, telecího nebo hovězího masa a někdy i zvěřiny.

Místa, která stojí za to vidět

Musée du Fjord – Nahlédněte do zajímavé minulosti oblasti i pod vodní hladinu fjordu v obřím akváriu se slanou vodou. 

La Pulperie de Chicoutimi – Navštivte pěkný historický mlýn a seznamte se s výrobou buničiny, kterou Saguenay kdysi proslulo v celé Kanadě.

Parc National du Fjord-du-Saguenay – Nechte se okouzlit překrásnou scenérií jednoho z nejdelších fjordů na světě.

La Pyramide des Ha! Ha! – Zastavte se u unikátního památníku z 3 tisíc dopravních značek „dej přednost v jízdě“, připomínajícího události roku 1996.

La Fabuleuse – Nenechte si ujít skvělé představení plné hudby, koní a ohňostrojů, představující 400letou historii Saguenay.

Musée de la Petite Maison Blanche – Prohlédněte si skvělou expozici a vraťte se do doby, kdy Saguenay postihla ničivá povodeň.

Parc de la Riviére du Moulin – Vyrazte na procházku nebo vyjížďku na kole nádherným parkem na břehu řeky.