Saint John (New Brunswick)
Saint John (New Brunswick)

Plavby v okolí

Saint John (New Brunswick) / Kanada

Na východním pobřeží Kanady v zálivu Fundy v provincii New Brunswick leží v ústí stejnojmenné řeky město Saint John.

Oblast byla osídlena už před mnoha tisíci lety, v roce 1604 tady na den svatého Jana, po kterém bylo město pojmenováno, jako první Evropan přistál francouzský mořeplavec a kartograf Samuel de Champlain. Oblast záhy získali Britové a ve druhé polovině 18. století se Saint John stal městem, které rychle rostlo: svoji prosperitu založilo na přístavních aktivitách a také výstavbě lodí. Dnes je třetí největší kanadský přístav domovem asi 125 tisíc obyvatel.

Saint John se může pochlubit viktoriánským stylem ovlivněnou architekturou, uličkami dlážděnými cihlami, historickými kostely, hezkými náměstími, ale také pouličními zpěváky a zajímavými uměleckými galeriemi.

Centrem Saint John je náměstí Brunswick s největší kancelářskou budovou v oblasti. V polovině 19. století byla v gotickém stylu vystavěna katedrála Neposkvrněného početí. Její věž dosahuje výšky přes 70 metrů a věří se, že měla lodím připlouvajícím do města usnadňovat navigaci.

Už roku 1876 pochází hezká historická budova Městského tržiště, nejstaršího nepřetržitě fungujícího farmářského trhu v Kanadě, s unikátní střechou připomínající obrácený kýl lodi. V muzeu New Brunswick je možné blíže se seznámit s bohatou kulturní historií oblasti a její přírodou. Kdo dává přednost pivu, neměl by si nechat ujít návštěvu pivovaru Moosehead, jehož historie sahá až do roku 1867. V roce 1812 byla k obraně města Brity vystavěna věž Carleton Martello, která však nikdy nebyla použita a která je dnes dobrým důvodem pro krátkou zastávku.

Ve středu města řeka Saint John protéká úzkým skalnatým kaňonem, kde je možné pozorovat unikátní jev, takzvané Reversing Falls, kdy jeden z nejsilnějších přílivů na světě zvedne hladinu moře až o 8 metrů a donutí řeku téct několik hodin denně proti proudu.

V okolí města se rozprostírá Stonehammer, první geopark v Severní Americe, jehož miliardy let staré skalní formace byly zapsány na seznam UNESCO. V oblasti zálivu Fundy si přijdou na své také příznivci pozorování mořských ptáků nebo vzácných druhů velryb.

Necelou hodinu jízdy od města leží rybářská vesnička Saint Martin, kde se je v době odlivu možné projít po mořském dně a prohlédnout si podvodní jeskyni.

Místa, která stojí za to vidět

Reversing Falls – Pozorujte unikátní fenomén, jeden z největších přílivů na světě a řeku, tekoucí úzkým skalnatým kaňonem proti svému proudu.

New Brunswick Museum – Seznamte se s bohatou kulturní historií a nádhernou přírodou oblasti zálivu Fundy v zajímavém muzeu a řadou interaktivních expozic.

Cathedral of the Immaculate Conception – Prohlédněte si krásnou katedrálu z druhé poloviny 19. století a její majestátní, 70 metrů vysokou věž.

Carleton Martello Tower – Zastavte se u obranné věže, vystavěné v roce 1812 britskými osadníky.

City Market – Nenechte si ujít návštěvu nejstaršího farmářského trhu v Kanadě a ochutnejte to nejčerstvější pečivo, sýry, uzeniny nebo ryby a plody moře.

Moosehead Breweries – Vypravte se na exkurzi pivovarem z roku 1867 a vychutnejte si pořádně vychlazený zlatavý mok.

Stonehammer Geopark – Obdivujte miliardy let staré skalní formace v prvním severoamerickém geoparku, zapsaném na seznam UNESCO.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Saint Johnu