Sydney (Nové Skotsko)
Sydney (Nové Skotsko)

Plavby v okolí

Sydney (Nové Skotsko) / Kanada

Na východním pobřeží Kanady se na ostrově Cape Breton v provincii Nova Scotia rozkládá asi 30tisícové Sydney.

Sydney bylo založeno v roce 1785 britskými osadníky a až do roku 1820 bylo hlavním městem ostrova. Na počátku 20. století se v oblasti rozmohl ocelářský průmysl a město se stalo domovem největší ocelárny na světě, zásobované místními uhelnými doly. Ve druhé polovině 20. století obě tato odvětví upadala a dnes je důležitou ekonomickou aktivitou Sydney turismus.

Sydney je branou na ostrov Cape Breton a místem, odkud za jeho poznáním vyráží většina návštěvníků. Na nábřeží stojí Big Fiddle, obrovská socha houslí, vytvořená na počest místních hudebníků. Sydney se může pochlubit historickými dřevěnými budovami, mezi nimi například domy Cossit nebo Jost z roku 1787, ve kterých dnes návštěvníci najdou muzea na téma historie nebo života v moři.

V zátoce Glace asi 20 kilometrů na severozápad od města stojí Těžařské muzeum Cape Breton, kde se zájemci dozví více o těžařské minulosti oblasti. Hned vedle muzea se nachází vesnice, kde je možné vrátit se v čase a navštívit obchod těžařské společnosti a dům z let 1850-1900. K dispozici jsou také prohlídky s průvodcem, které návštěvníky zavedou do uhelného dolu pod muzeem.

Asi 35 kilometrů na jihovýchod od města se rozkládá Louisbourg se stejnojmennou francouzskou pevností, vystavěnou v první polovině 18. století. Vesnice Baddeck, asi 80 kilometrů na západ od Sydney, je domovem muzea Alexandra Grahama Bella, místního rezidenta a vynálezce telefonu.

Sydney je výborným výchozím místem pro průzkum Národního parku Cape Breton Highlands a dramatického pobřeží, kde se hory setkávají s oceánem. Jeho zelené lesy, hluboké kaňony řek a rozervané načervenalé útesy jsou domovem celé řady rostlinných a živočišných druhů a setkání s losem nebo orlem tady určitě není výjimkou. Oceán i Zátoka svatého Vavřince jsou pak domovem velryb.

Cabot Trail je jednou z bezkonkurenčně nejpopulárnějších scénických cest v Kanadě. Klikatá silnice je dlouhá 298 kilometrů a nabízí to nejlepší z celého poloostrova – nádherné výhledy, překrásná jezera i malebné rybářské vesničky. 

Uprostřed ostrova leží majestátní jezero Bras d´Or, vnitřní moře s částečně sladkou, částečně slanou vodou. Jezero je zapsáno na seznam UNESCO a žijí v něm humři nebo ústřice a v jeho okolí také orli.  

Co se týče gastronomie, Sydney i celý ostrov Cape Breton těží ze své polohy na břehu moře a nikdo by je neměl opustit, aniž by ochutnal ty nejčerstvější místní ryby a plody moře.

Místa, která stojí za to vidět

Cossit House – Prohlédněte si dům z roku 1787, jeden z nejstarších na ostrově, a seznamte se se životem lidí v oblasti, tak jak vypadal v 18. století.

Big Fiddle – Projděte se po pobřeží a obdivujte obrovskou sochu houslí, vytvořenou na počest bretonských muzikantů.

Cape Breton Miners´ Museum – Seznamte se s těžařskou minulostí oblasti v muzeu v zátoce Glace, navštivte těžařskou vesnici a s průvodcem sestupte přímo do uhelného dolu.

Cabot Trail – Projeďte se po klikaté, 298 kilometrů dlouhé silnici, nabízející nádherné výhledy, překrásná jezera a malebné rybářské vesničky.

Cape Breton Highlands National Park – Pořádně se do toho obujte a projděte si alespoň jeden z mnoha treků národním parkem.

Fortress of Louisbourg – Nenechte si ujít návštěvu francouzské pevnosti z 18. století a prohlédněte si historické zbraně, jako jsou muškety nebo dělo.

Bras d´Or – Vyjeďte si na člunu na majestátním jezeře s částečně slanou, částečně sladkou vodou, které je domovem humrů, ústřic i orlů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Sydney