Agadir / Maroko

Na západním pobřeží Maroka leží na břehu severního Atlantského oceánu Agadir. Jedno z největších měst země má asi 600 tisíc obyvatel.

První kartografické zmínky o Agadiru pochází ze 14. století, název samotný se pak poprvé objevuje až roku 1510. V roce 1505 byla na místě dnešního města založena portugalská pevnost, už ve 40. letech ale město přešlo pod marockou nadvládu. V 17. století se Agadir stal důležitým přístavem, ve století 18. se pak o jeho další rozvoj postarali Nizozemci a jejich obchodní stanice. Roku 1960 byl Agadir téměř srovnán se zemí silným zemětřesením, byl však znovu vystavěn a dnes je největším rezortním městem celé země.

Na návštěvníky čekají v Agadiru široké, květinami lemované bulváry s hezkou bílou architekturou, moderními hotely i restauracemi a kavárnami.  Agadirská citadela, kasbah, byla vystavěna v roce 1572 na 240metrovém vrcholku nad městem. Od hezky zrekonstruované hradby, která přežila zemětřesení, jsou překrásné výhledy na přístav a celý záliv.

Muzeum holandského antropologa a historika umění Berta Flinta spravuje širokou sbírku marockého umění, koberců, hudebních nástrojů nebo šperků. Kdo chce nahlédnout do života, kultury a tradic berberského lidu, neměl by si nechat ujít návštěvu muzea Amazighského dědictví, otevřeného přesně 40 let po velkém zemětřesení. 

Agadir je rezortní destinací, oblíbenou pro svou krásnou, 8 kilometrů dlouhou písčitou pláž a pobřežní promenádu lemovanou palmami, kavárnami, restauracemi a bary. Jedny z nejhezčích pláží Maroka leží hned na sever od města, ty kolem vesnice Taghazout jsou pak oblíbené především surfaři.

Oblast zvaná Talborjt je jedinou částí města se skutečně marockou, exotickou atmosférou a je také domovem Portugalské zahrady se dvěma pavilony s expozicí fotografií na téma Agadiru před a po velkém zemětřesení. Kdo si chce odpočinout od ruchu města, může navštívit Údolí ptáků, hezký park s vodopádem, exotickými papoušky a malou zoo.

Na 6 tisíc stánků s nábytkem, oblečením, potravinami nebo uměním nabízí největší trh v regionu, souk El Had, ideální místo pro nákup suvenýrů.

Agadir leží na úpatí pohoří Atlas a je tak výborným výchozím místem pro průzkum vnitrozemí Maroka se zasněženými horami a překrásnými vodopády. Národní park Souss-Massa asi 70 kilometrů jižně od Agadiru chrání krajinu dun, pláží a mokřadů, která je domovem vzácného severního plešatého ibisa. Asi hodinu a půl jízdy na východ se rozkládá město Taroudant, nezřídka kdy přezdívané „Babička Marakéše“.

Jen v Maroku roste strom zvaný argánie trnitá, z něhož se získává arganový olej, vhodný na vaření a známý také svými zkrášlujícími účinky. Z místních delikates určitě stojí za ochutnávku šneci, kdo dá přednost něčemu méně exotickému, může vyzkoušet masovou polévku harira. 

Místa, která stojí za to vidět

Agadir Casbah – Kochejte se nádhernými výhledy od hradeb citadely ze 16. století, zničené v roce 1960 zemětřesením.

Souk El Had – Ztraťte se mezi tisícovkami stánků marockého trhu a nakupte čerstvé potraviny i tradiční výrobky a umění.

Amazigh Heritage Museum – Seznamte se se životem, kulturou a tradicemi Berberů, kočovného lidu dosud obývajícího především hornaté oblasti Maroka. 

Garden of Portugal – Projděte se krásnou zahradou a podívejte se, jak Agadir vypadal před zemětřesením.

Souss-Massa National Park – Navštivte nádhernou krajinu písečných dun, pláží a mokřadů, která je domovem většiny světové populace ohroženého druhu ibise.

Taghazout – Vyrazte za hranice města na nádherné pobřeží Atlantského oceánu, lemované plážemi, oblíbenými nejen surfaři.

Taroudant – Nenechte si ujít „Babičku Marakéše“, hezké historické město ve vnitrozemí Maroka, obehnané překrásnými hradbami.


Plavby do Agadiru