X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Dakar

Dakar / Senegal

Na západním pobřeží Senegalu leží na břehu Atlantského oceánu Dakar. Přístav na poloostrově Cap-Vert je nejzápadnějším městem africké pevniny a hlavním a největším městem země, které má přes milion obyvatel.

Oblast kolem dnešního Dakaru byla osídlena v 15. století etnickou skupinou lidí Lebou, v první polovině 16. století pak Portugalci na nedalekém ostrově Gorée založili svoji základnu pro trh otroky. V roce 1677 převzala nad ostrovem kontrolu Francie a poté, co bylo otroctví zakázáno a Francouzi zabrali také pevninskou část země, se Dakar stal důležitým přístavem a centrem francouzského koloniálního panství v Africe, roku 1902 pak dokonce hlavním městem Francouzské Západní Afriky. Mezi lety 1959-60 bylo město centrem krátce trvající Malijské federace, vzápětí poté bylo zvoleno hlavním městem nezávislého Senegalu. Do světového povědomí se Dakar dostal mezi lety 1978-2007 jako cílová stanice známé rallye.

Centrem Dakaru je rušné náměstí Nezávislosti, kde to žije ve dne i v noci. Prezidentský palác byl vystavěn roku 1907 a je dnes sídlem vlády, z roku 1936 pak pochází Dakarská katedrála s hezkými vitrážovými okny a nádherně malovanou kupolí.

Tradiční čtvrť Médina byla v době francouzské koloniální éry vybudována jako město pro původní obyvatelstvo, dnes jsou jedněmi z jejích největších atrakcí pouliční trh Soumbédioune a Velká mešita z roku 1964 s nádherným minaretem.

Příznivci umění a kultury by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Théodore Monod, vystavujícího kulturní artefakty včetně oděvů, dřevořezeb a hudebních nástrojů.

Dva kopce Deux Mamelles jsou jedinými vyvýšenými body města, viditelnými ze všech jeho částí. Na vrcholku prvního se vyjímá maják Mamelles, vystavěný už v roce 1864, na druhém se pak k nebi tyčí Monument znovuzrození Afriky, 49metrové bronzové sousoší, oslavující 50leté výročí nezávislosti Senegalu, považované za nejvyšší sochu celé Afriky: od obou jsou nádherné výhledy do širokého okolí.

U pobřeží Dakaru leží hned dva ostrovy: kromě Gorée je to také N´Gor s překrásnými plážemi, oblíbenými hlavně milovníky surfování. Gorée je dodnes domovem jedinečné koloniální architektury, pro kterou byl zapsán na seznam UNESCO. Mezi místa, která tady stojí za to navštívit, patří Památník Gorée nebo muzeum Maison des Esclaves (Dům otroků), zaměřené na atlantský trh s otroky.

V Dakaru si přijdou na své také milovníci nočního života, inspirovaného místní hudbou mbalax, senegalskou muzikou, jejímž základem je hra na nástroj známý jako sabar. Co se týče gastronomie, bylo by chybou neochutnat thiéboudienne, považované za národní jídlo Senegalu. Dobře namarinovaná a následně s rajčatovou pastou a zeleninou vařená ryba smíchaná s rýží je jednoznačně místní delikatesou.


Místa, která stojí za to vidět