Cadiz

Cadiz / Španělsko

Cádiz leží v oblasti Andalusie v jihozápadní části Španělska na pobřeží Costa de la Luz – Pobřeží světla. Je to významné přístavní město, kde v současnosti žije přibližně 130 tis. obyvatel. Má jedinečnou polohu na úzkém skalnatém poloostrově ležícím v zálivu, který omývají vody Atlantiku. V blízkosti centra se dokonce nalézají příjemné pláže, z nichž nejoblíbenější je Playa la Victoria dlouhá 3300 m.

 

Cádiz se může pochlubit úctyhodnou historií. Staří Féničané ho založili už před rokem 1000 př. n. l. pod názvem Gadir a je tudíž pravděpodobně i nejstarším městem v jihozápadní Evropě. Díky své strategické poloze se Gadir stal velice rychle významným přístavem, který po Féničanech dlouho využívali i Římané. Na začátku 8. stol. se ho zmocnili Maurové, za jejichž vlády se město přejmenovalo na Qadis. Ze jména byl později odvozen i současný název města. Do rukou křesťanských vojáků padl Cádiz v r. 1262. Od té doby byl jedním z nejdůležitějších španělských přístavů. Dokonce odtud vyplul Kryštof Kolumbus na svoji druhou výpravu, při které objevil Portoriko, Malé Antily a Jamajku. A také na svou čtvrtou cestu, která skončila ztroskotáním. Cádiz byl ovšem častým cílem nepřátelských útoků, například v r. 1587 ho vyplenil Francis Drake, korzár ve službách anglické královny Alžběty I. V r. 1755 ho naopak poničilo zemětřesení. Zlatým obdobím bylo pro Cádiz 18. stol., kdy se stal hlavním španělským přístavem pro obchod s Novým světem. Díky tomu byl zanedlouho nejbohatším městem Španělského království a na krátko v r. 1812 dokonce i jeho hlavním městem. Se ztrátou zámořských kolonií ovšem klesal i význam Cádizu jako centra námořního obchodu a město se dostalo do postupného úpadku. Změnu přinesl rozvoj cestovního ruchu v 50. letech 20. stol. Dnes je Cádiz jedním z neoblíbenějších letovisek na pobřeží Costa de la Luz, které svým návštěvníkům nabízí příjemné pláže, ale i zajímavé historické památky.

Unikátní poloha mu dodává na atraktivitě. V podstatě celé historické jádro i hotely na pobřeží leží na ostrůvku, který je s pevninou spojen místními silnicemi. Nejvýznamnější památkou Cádizu je bezpochyby katedrála s nepřehlédnutelnou zlatou kopulí postavená z části v 18. a z části v 19. století. Zajímavé jsou i kostely Santa Cruz a San Felipe Neri a dva hrady Castillo de San Sebastian a Castillo de Santa Catalina. Dalším významným místem je El Oratorio de la Santa Cueva, tedy Modlitebna svaté jeskyně, v níž jsou k vidění malby španělského malíře Goyi.

Místa, která stojí za to vidět:

- katedrála Svatého kříže

- plaza San Antonio

- Castillo de Santa Catalina

- Jerez de la Frontera

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sherry – nejznámější španělské fortifikované víno z bílých hroznů

Pescaito frito – smažené rybičky, nejčastěji ančovičky nebo sardinky

Turrón – španělský nugát

Tortillita de camarones – smažená placka z mouky, cibule, petržele a krevet

Salmorejo – studená polévka z rajčat, česneku, oleje, octa a chlebových krutonů


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Cadizu

Španělsko z Barcelony na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Španělsko
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Trvání: 4 noci

Itálie, , Francie, Španělsko z Civitavecchia na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Itálie, , Francie, Španělsko
Nalodění: Civitavecchia, Itálie
Vylodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Trvání: 7 nocí