X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Rockland

Plavby v okolí

Rockland / USA - Východní pobřeží

Na severovýchodním pobřeží Spojených států amerických se na břehu zálivu Penobscot rozkládá Rockland. Město v hrabství Knox ve státě Maine má necelých 10 tisíc obyvatel.

Oblast, obývaná do té doby původními indiánskými kmeny, byla Evropany poprvé osídlena kolem roku 1769, roku 1850 získala svoje stávající jméno a o 4 roky později se stala městem, které díky loďařskému průmyslu a produkci vápna rychle rostlo. Když byla roku 1871 otevřena železnice, přinesla s sebou do Rocklandu první masy turistů, pro něž tady byly vystavěny luxusní hotely a hostince. Na konci 20. století byl Rockland dokonce jedním z nejrušnějších přístavů východního pobřeží USA. Oblíbenou turistickou destinací zůstává dodnes: návštěvníky láká svými ideálními podmínkami pro plachtění, hezké centrum i pohodovou atmosféru.

Historická hlavní ulice města je lemována pěkně dochovanými cihlovými domy, které jsou dnes domovem jedinečných obchůdků, starožitnictví, butiků, kvalitních restaurací i uměleckých galerií. Oblíbená je procházka po 1 330 metrů dlouhém vlnolamu, vystavěném už v 19. století. Na jeho konci se k nebi tyčí maják, který si je v sezóně možné prohlédnout i zevnitř.

Zájemci o kulturu se mohou těšit na Centrum současného umění Maine nebo světově proslulé Umělecké muzeum Farnsworth. Jistě unikátní je pak Mainské muzeum majáků, domov největší sbírky majákových čoček a nejdůležitější kolekce artefaktů spojených právě s majáky v celých Spojených státech. Kdo dává přednost autům, lodím, motorkám, kolům a dalším dopravním prostředkům, neměl by si nechat ujít Dopravní muzeum Owls Head.

Jen co by kamenem dohodil od přístavu, sídlí návštěvnické centrum Projektu papuchalk, kde se zájemci mohou prostřednictvím živého videa seznámit s papuchalky a dalšími druhy mořských ptáků, jež se díky projektu podařilo vrátit na jejich původní hnízdiště.

Rockland je branou na ostrovy zálivu Penobscot, proslulého jedněmi z nejlepších podmínek pro plachtění na celém světě, a tak není divu, že se to tady příznivci tohoto sportu jen hemží.

Komu zbyde čas, může vyrazit do Camdenu, vzdáleného jen 15 minut jízdy severně od přístavu. Camden je místem, kde se nádherné hory setkávají s mořem, a je tak často považován za jedno z nejkrásnějších měst v Nové Anglii.

Každý rok v srpnu Rockland ožije Mainským humřím festivalem, založeným k poctě hlavního exportního artiklu města. Pětidenní akci si nenechají ujít tisícovky návštěvníků z celého světa, kteří tady mohou ochutnat humra i další pochoutky vytažené právě z moře.

Místa, která stojí za to vidět

Main Street – Prozkoumejte historickou uličku lemovanou cihlovými domy s hezkými butiky, uměleckými galeriemi a kvalitními restauracemi.

Rockland Breakwater -  Protáhněte si nohy procházkou po unikátním, bezmála 1,5 kilometru dlouhém vlnolamu a navštivte pěkný maják na samém jeho konci.

Project Puffin Visitor Center – Prostřednictvím živých videí pozorujte papuchalky a další mořské ptáky, které se podařilo vrátit na jejich původní hnízdiště.

Maine Lighthouse Museum – Nenechte si ujít návštěvu jedinečného muzea s největší kolekcí majákových artefaktů ve Spojených státech.

Farnsworth Art Museum – Obdivujte díla amerických umělců 18. - 21. století spojených s Maine včetně sbírky známého Andrew Wyetha.

Camden – Vyrazte za hranice Rocklandu do města, lemovaného z jedné strany horami, z druhé mořem, považovaného za jedno z nejhezčích mezi New Yorkem a Kanadou.

Maine Lobster Festival - Užijte si pět dní plných zábavy a výtečných humřích pochoutek, hlavního exportního artiklu města.