X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Fredericia
Fredericia

Plavby v okolí

Fredericia / Dánsko

Na jihovýchodním pobřeží Dánska leží na Jutském poloostrově na břehu Severního moře Fredericia. Město má asi 40 tisíc obyvatel.

Fredericia byla založena roku 1650 dánským a norským králem Frederikem III., po kterém byla také pojmenována, a to na místě, kde Kristián IV. začal po ničivé třicetileté válce budovat pevnost. Roku 1849 se Fredericia stala svědkem bitvy mezi dánskými a šlesvicko-holštýnskými vojsky, největšího vítězství Dánska v historii země. Dnes je město jedním z nejrušnějších dopravních center a vstupní branou k těm nejzajímavějším turistickým atrakcím Dánska.

V polovině 17. století byly vystavěny hradby, jedny z největších a nejzachovalejších v severní Evropě. Vede kolem nich na 16 kilometrů pěších tras, podél nichž je možné obdivovat historická děla i sochy, připomínající slavnou bitvu z roku 1849. Bývalá pevnost dnes ohraničuje také jeden z největších městských parků.

Jen několik set metrů od centra se rozkládá oblíbená Východní pláž, Østerstrand. U břehu se nachází unikátní kruhový můstek, ideální pro skoky do vody, ale líbit se tady bude i rodinám s dětmi. Ty by měly určitě vyrazit také do parku Madsby s pískovišti, hřišti, prostranstvím pro piknik nebo malou zoo s domácími zvířaty.

Historické mini-město kousek od něj je unikátním způsobem, jak se seznámit s tím, jak Fredericia vypadala v roce 1849. S výstavbou městečka se začalo v roce 1983 a dnes je tady k vidění na 700 budov v měřítku 1:10. Kdo chce nahlédnout do historie Fredericie napříč staletími, může zavítat do Městského muzea. Sídlí v několika hezkých polodřevěných domech v samém centru a jeho součástí jsou také nádherné zahrady s historickými růžemi nebo zeleninou tak, jak se pěstovala v 18. století.

Město v srdci Dánska je vstupní branou k těm nejzajímavějším atrakcím země.

Zátoka Little Belt jižně od Fredericie se může pochlubit jednou z největších koncentrací malých velryb – sviňuch - na světě, a tak vyjížďky na člunu za jejich pozorováním jsou tady oblíbenou aktivitou.

Západně od města leží Billund, rodiště proslulé loutky, dnes Legoland. Návštěvníci se tady mohou těšit na spoustu atrakcí i jedinečné krajiny a stavby z celého světa, sestavené z více než 25 milionů lego kostek.

Kdo chce nahlédnout do života nejznámějšího dánského autora, neměl by si nechat ujít návštěvu 50 kilometrů vzdáleného Odense a Muzea Hanse Christiana Andersena.

Severně od Fredericie se podél fjordu Vejle rozkládá Trelde Næs a nádherná příroda zelených lesů, unikátních druhů rostlin a živočichů a strmých jílových útesů. Stáří odhalených vrstev tady sahá až do doby před 50 miliony let a na své si tady přijdou také milovníci fosilií.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Fredericia

Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo z Lisabonu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo
Nalodění: Lisabon, Portugalsko
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 7 nocí
Last Minute

USA - Východní pobřeží, Bermudy, Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo z New Yorku na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: USA - Východní pobřeží, Bermudy, Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo
Nalodění: New York, USA - Východní pobřeží
Vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 18 nocí