X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Malmö / Švédsko, Kodaň
Malmö / Švédsko, Kodaň

Plavby v okolí

Malmö / Švédsko, Kodaň / Dánsko

Jen asi 8 kilometrů Baltského moře leží mezi hlavním městem Dánska, Kodaní, a třetím největším švédským městem, Malmö, které přes úžinu Øresund spojuje stejnojmenný most. Města jsou oblíbenými cíli výletních lodí a je tak skoro pravidlem, že při návštěvě Malmö míří hosté také do Kodaně (a naopak).

Historie obou měst (a zemí) je těsně spjatá. Malmö, poprvé zmiňované ve druhé polovině 13. století, se v 15. století stalo nejvýznamnějším dánským městem a důležitým obchodním centrem, zpět Švédsku se vrátilo v 17. století. Kodaň byla jako původní vikingská osada založena už v roce 1043, v první polovině 15. století se stala královským městem, v 18. století pak zažila svůj zlatý věk.

Obě města mohou nabídnout zajímavou historickou architekturu. Centrem kodaňské čtvrti Frederiksstaden je palác Amalienborg, sídlo dánské královské rodiny, vystavěné v rokokovém stylu v 18. století. Ve stylu dánské renesance byl v roce 1606 vybudován hrad Rosenborg, jehož součástí jsou královská klenotnice a překrásná zahrada, nejstarší královská zahrada Dánska. Z věže barokního kostela Našeho spasitele jsou nádherné výhledy na celou Kodaň, jednou z nejnavštěvovanějších památek je však socha Malé mořské víly, která se stala symbolem celého města. Oblíbený je také vyhlášený park Tivoli, druhý nejstarší zábavní park na světě, založený už v roce 1843.

Nejstarší část Malmö byla vystavěna v letech 1300-1600 a dodnes tady jsou k vidění dánskou architekturou inspirované dvoupatrové městské domy. Citadela Malmöhus pochází z 15. století a je nejstarším rezidenčním zámkem celé Skandinávie. Nejstarší stavbou celého města je kostel Sankt Petri z počátku 14. století, tou nejvyšší pak 190 metrů vysoký neo-funkcionalistický mrakodrap Turning Torso.

Jak Kodaň, tak Malmö mají co nabídnout také příznivcům umění. Na švédské straně úžiny Øresund mohou navštívit Malmö Konsthall, jednu z největších výstavních hal současného umění v Evropě, nebo expozici moderního a současného umění v Moderna Museet Malmö. Na straně dánské na ně čeká Nationalmuseet, největší muzeum archeologie a kulturní historie Dánska, a Národní galerie Statens Museum for Kunst se širokou sbírkou uměleckých děl od 12. století do současnosti.

Protože Kodaň i Malmö jsou protkány sítí kanálů, je velmi oblíbeným způsobem poznávání jejich krás projížďka lodí.

Kodaň se může pochlubit 15 restauracemi oceněnými michellinskou hvězdou, kdo ji navštíví, měl by si dát typický obědový sendvič, smørrebrød, hot dog rød pølse, nebo masové kuličky frikadeller, doplněné – jak jinak – o dobře vychlazené pivo Carlsberg. Gurmáni určitě nebudou strádat ani v Malmö, kde jim připraví třeba sladký cukrový dezert spättekaka, omeletu se slaninou, äggakaka, nebo marinovaného slanečka.

  

Vychutnejte si místní speciality...

Æbleflæsk – slanina s cibulkou a jablky

Smørrebrød – „chléb s máslem“ s plátkem masa, ryby nebo sýra s nakládanou zeleninou

Frikadeller – karbanátky s cibulí, vejci, mlékem, chlebovými drobky, moukou, solí a pepřem

Pølse – červená klobása s pepřem, muškátovým oříškem a dalším kořením

Pivo – Calsberg a Tuborg


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Adresa:


Containervej 9,
P.O. Box 900, DK-2150 Nordhavn,
Copenhagen, Denmark