Rønne (Bornholm)
Rønne (Bornholm)

Plavby v okolí

Rønne (Bornholm) / Dánsko

Na západním pobřeží dánského Bornholmu se rozkládá Ronne. Hlavní a největší město ostrova v Baltském moři má asi 14 tisíc obyvatel.

Ronne se může pochlubit zajímavou historií, za kterou vděčí svému přirozenému přístavu a strategické poloze mezi Švédskem, Německem a Polskem. Malá rybářská komunita tady vznikla pravděpodobně už kolem roku 1000, na počátku 15. století byla několikrát vypleněna a v následujících staletích postupně pod nadvládou Němců, Švédů a Dánů rostla a prosperovala coby rybářský přístav. Už od konce 16. století rybolov v Ronne upadal a jeho roli v ekonomice oblasti převzala výroba keramiky, která se rozvíjela po následujících 300 let. Od poloviny 18. do konce 19. století město proslulo také výrobou pendlovek. V závěru 2. světové války bylo město bombardováno Sověty, Dánsku bylo spolu s ostrovem navráceno až v dubnu 1946. Dnes láká turisty především z okolních zemí a je oblíbeným přístavem výletních lodí na jejich plavbách po severní Evropě.

Hezké dlážděné uličky Ronne jsou lemované hrázděnými domy, které byly z velké části zrekonstruovány nebo znovu vystavěny po ničivém bombardování z konce druhé světové války. Jedním z nejstarších je Toldboden, bývalý obchodní sklad z roku 1624, strážní dům Hovedvagten z roku 1744 je pak nejstarší budovou z cihel. Kostel svatého Mikuláše s výraznou věží byl vybudován tam, kde už ve 13. století stávala malá kaple, ještě starší je pak kostel Nylars z doby okolo roku 1150, vyzdobený freskami z 13. století.

Kdo chce nahlédnout do minulosti oblasti od paleolitu do současnosti, neměl by si nechat ujít Bornholmské muzeum se širokou sbírkou artefaktů z doby bronzové nebo kolekcí římských mincí. Milovníci vojenské historie mohou zavítat do citadely s 3,5 metrů silnými stěnami, známé jako Kastellet. Postavena byla v roce 1744 na obranu města, svému účelu ale nikdy nesloužila, dnes v ní sídlí Muzeum obrany.

V severním cípu Bornholmu asi půl hodinu jízdy od Ronne se na útesu 70 metrů nad mořskou hladinou vypínají k nebi ruiny Hammershus, největšího středověkého hradu Skandinávie, od něhož se otevírají úchvatné výhledy na moře.

Kdo chce zažít něco netradičního, měl by se vypravit na Bornholms Rovfugleshow asi 10 kilometrů do vnitrozemí: tam se v pěkné krajině jezer a útesů pořádají show dravých ptáků, kde se návštěvníci mohou s těmito úžasnými tvory blíže seznámit.

Pobřeží Ronne je lemováno pohádkovými plážemi, jednou z těch nejoblíbenějších je dlouhá písčitá pláž Antoinette severně od centra. Asi 10 minut jižně od Ronne leží Arnager s malou pláží a nejdelším dřevěným mostem v severní Evropě, spojujícím hezkou vesničku s jejím ostrovním přístavem.

Místa, která stojí za to vidět

Toldboden – Obdivujte jeden z nejstarších hrázděných domů Bornholmu, bývalý obchodní sklad z roku 1624.

Sankt Nicolai Kirke - Prohlédněte si hezký kostel s výraznou věží, vystavěný na pozůstatcích kaple z 13. století.

Bornholms Forsvarmuseum – Nenechte si ujít široké sbírky zbraní a uniforem v citadele, vybudované na obranu města v roce 1744.

Bornholms Rovfugleshow - Nahlédněte do života dravých ptáků a užijte si skvělou show v pěkné krajině vnitrozemí Bornholmu.

Hammershus – Nechte se okouzlit úchvatnými výhledy na moře od pozůstatků majestátního kamenného hradu z 13. století. 

Arnager - Užijte si odpočinek na překrásné písčité pláži i procházku po dlouhém dřevěném mole, spojujícím vesnici s přístavem. 

Hjorth´s Fabrik – Pozorujte mistra svého řemesla při výrobě tradiční keramiky a odvezte si z Ronne hezký suvenýr. 


Místa, která stojí za to vidět